reklama

Które samorządy straciły, a które zyskały?

, Gospodarka, Wiadomości, 10.08.2021 14:10, eł

Jak się okazuje, pandemia nie miała zgubnego wpływu na zamożność samorządów.

Które samorządy straciły, a które zyskały?

Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" przygotowało ranking obrazujący jak zmieniły się dochody polskich samorządów na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Obrazuje on, które powiaty, miasta i gminy radziły sobie najlepiej w trudnym roku pandemii COVID-19.

Jak podkreślają autorzy zestawienia - naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, rok 2020 był wyjątkowo trudny dla wszystkich, włączając w to samorządy terytorialne. Pandemia COVID-19 zburzyła rutynę działania na wszelkich poziomach. Miała także wielkie znaczenie dla finansów samorządowych. Kryzys, będący skutkiem zamykania gospodarki, przyczynił się do zmniejszenia dochodów budżetowych powiatów i gmin.

Wynikało to nie tylko z niższych podatków płaconych przez firmy czy tracących część dochodów mieszkańców, ale także na przykład ze zmniejszenia wpływów ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej czy z presji przedsiębiorców na przyznawanie zwolnień z podatku od nieruchomości i obniżanie stawek czynszowych. Z drugiej strony rosły niektóre wydatki, związane chociażby z dezynfekcją budynków publicznych oraz zakupem wyposażenia niezbędnego do wprowadzenia zdalnego nauczania. Jak się jednak okazuje, negatywne skutki pandemii nie okazały się tak wielkie, jak można było się spodziewać.

W dochodach ujętych w zestawieniu całkowicie pominięte zostały wpływy z dotacji celowych (tak samo, jak przypadku rankingów z poprzednich lat). Autorzy badania argumentują to w ten sposób: „ Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu.”

Ponadto dochody samorządów zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęto od nich tak zwane janosikowe. Po drugie, dodano do nich skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Skorygowane w ten sposób dochody autorzy rankingu podzielili przez liczbę ludności każdej gminy czy powiatu.

Zmniejszenie dochodów w 2020 roku odnotowały wszystkie powiaty na naszym terenie. Najwięcej stracił oświęcimski – spadek w jego przypadku wyniósł 4,89 %. Ale nie jest on duży w porównaniu z innymi powiatami. W niektórych dochody zmniejszyły się nawet o około 20 %. Oto wyniki powiatów z naszego terenu:

oświęcimskispadek dochodów o 4,89 % (miejsce 102 w rankingu)

suskispadek dochodów o 2,38 % (miejsce 169)

wadowickispadek dochodów o 2,32 % (miejsce 172)


W przypadku samorządów miast powiatowych sytuacja jest już inna. Nie u wszystkich nastąpiło zmniejszenie dochodów. W Wadowicach było ono nieznaczne, a w Suchej Beskidzkiej dochody nawet nieco wzrosły.

Oświęcimspadek dochodów o 3,51 % (miejsce 69 w rankingu)

Wadowicespadek dochodów o 0,89 % (miejsce 144)

Sucha Beskidzkawzrost dochodów o 1,67 % (miejsce 206)


Pozostałe małe miasta ujęto w osobnym zestawieniu. Wśród nich najgorzej wypadł Andrychów, a najlepiej Maków Podhalański. Oto, ile wyniosły zmiany dochodu w przypadku poszczególnych miast i jakie dało im to miejsca w rankingu:

Andrychów - spadek dochodów o 8,21 % (miejsce 67)

Kęty - spadek dochodów o 2,61 % (miejsce 197)

Zator - spadek dochodów o 0,24 % (miejsce 305)

Kalwaria Zebrzydowskawzrost dochodów o 3,15 % (miejsce 403)

Maków Podhalańskiwzrost dochodów o 4,86 % (miejsce 452)


Jak się okazuje, gminy wiejskie poradziły sobie najlepiej. Większość ze znajdujących się na naszym terenie odnotowała wzrost dochodów. Przeważnie nieznaczny, ale jednak. Tak kształtowały się w ich przypadku zmiany:

Osiek - spadek dochodów o 3,45 % (miejsce 296)

Tomicewzrost dochodów o 0,18 % (miejsce 551)

Brzeźnicawzrost dochodów o 0,46 % (miejsce 574)

Zembrzycewzrost dochodów o 1,71 % (miejsce 696)

Spytkowicewzrost dochodów o 2,92 % (miejsce 817)

Stryszawawzrost dochodów o 3,59 % (miejsce 872)

Lanckoronawzrost dochodów o 6,85 % (miejsce 1094)

Budzówwzrost dochodów o 7,90 % (miejsce 1162)

Stryszówwzrost dochodów o 8,10 % (miejsce 1172)

Mucharzwzrost dochodów o 10,92 % (miejsce 1297)

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy