reklama

Kto zapłaci za naprawę strefy ekonomicznej? Sprawa wzbudza kontrowersje wśród radnych

, Gospodarka, Wiadomości, 29.04.2021 15:10, PG
Gmina, na drodze sądowej, chce obciążyć tym firmy, które budowały strefę.
Kto zapłaci za naprawę strefy ekonomicznej? Sprawa wzbudza kontrowersje wśród radnych

Podczas czwartkowej (29.04.) sesji radny Krzysztof Kubień dopytywał dlaczego unieważniono przetarg na naprawę części strefy ekonomicznej w Andrychowie.

Jak już pisaliśmy, do drugiego przetargu zgłosiły się dwie firmy - FBSERWIS z Warszawy z ofertą 9,5 mln zł oraz AGC Bytom z ofertą 14,6 mln zł. Przetarg unieważniono, ponieważ oferty przewyższały cenę jaką gmina ma zamiar przeznaczyć na naprawę czyli 5 mln zł.

Wiceburmistrz Mirosław Wasztyl powiedział, że ogłoszony zostanie kolejny przetarg i gmina zamierza do końca czerwca br. wyłonić wykonawcę tego zadania, tak aby na początku roku 2022 roku inwestycja mogła zostać w całości oddana do użytku.

Przypomnijmy, że w grudniu 2019 roku do użytku oddano tylko część strefy ekonomicznej. Tej części, gdzie nie ma problemów terenowych. Sprzedano w tamtym miejscu trzy działki.

Nie jest żadną nowością, że radny K. Kubień uważa sprawę budowy strefy ekonomicznej na osuwisku za "wielką aferę". Podczas tej sesji radny pytał, kto zapłaci za naprawę w strefie i kto podpisał zgodę na zmianę technologii wykonania muru oporowego.

- W przeciwieństwie do pana, nie będę się stawał w postaci oskarżyciela – odpowiedział M. Wasztyl jednocześnie informując o tym, że burmistrz złożył pismo do sądu w sprawie narażenia gminy na straty. W tej sprawie toczy się postępowanie. - Z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że zgodę na zmianę technologii wykonania muru oporowego podpisały co najmniej trzy osoby, czyli: inspektor nadzoru prowadzący inwestycję, kierownik wydziału inwestycji UM i ja - przekazał wiceburmistrz.

Zdaniem gmin jedyną odpowiedzialność ponosi wykonawca robót (firma Tombet Tomasz Gwóźdź) oraz niewłaściwy nadzór inwestorski, którą prowadziło Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych Sp. z o.o. z Rybnika. - Mamy do czynienia z przemieszczeniem się mas ziemnych ale nie ma mowy o czynnym osuwisku – powiedział wiceburmistrz. Gmina chce, aby to te firmy sfinansowały naprawę.

Gmina zerwała umowę z firmą Tombet, po tym, jak mur oporowy zaczął pękać a droga i chodnik się zapadły, a firma nie przystąpiła do usunięcia usterek.

Naprawa ma polegać na:

- budowie przypór kamiennych z koszy gabionowych o nachyleniu około 1:1 z odsadzką 1 m od lica murów, jako zabezpieczenie istniejących murów oporowych wraz z odpowiednim odwodnieniem i fundamentowaniem pośrednim w gruncie.

- dokończeniu makroniwelacji terenu w celu uzyskania spadków umożliwiających budowę wielkopowierzchniowych obiektów halowych

- rozbiórce wadliwie wykonanych elementów strefy

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 01.05.2021 15:34

@FeelFree i tutaj obstawałbym przy prostym, oczywiście powtarzanym co jakiś czas przekazie : wniosek burmistrza - bajki opowiadane w mediach przez rzeczonego & co. Owszem pewne decyzje zapadają, ale szybko odwracalne :). Właściwie TEN WNIOSEK określa sprawę.

FeelFree, 01.05.2021 13:49

@Archanioł Michał - cieszy mnie Twój optymizm, niech stanowi przewagę do mojego ostrożnego pesymizmu, który tak swoją drogą uważam za rozsądkową wersję realizmu ;-) Weź jednak pod uwagę, że radni już jakiś czas temu zatwierdzili zmianę planu zagospodarowania przestrzennego i wyznaczyli lokalizację SPALARNI dla gminy Andrychów... są to obowiązujące lokalne akty prawne. AA wójt złożył wniosek o wpisanie Andrychowa na listę lokalizacji spalarni. Nikt nie pytał nikogo o zdanie, po prostu to zrobili...

Archanioł Michał, 30.04.2021 23:25

A co na ten widok czują CMC-niaki ? ( ta kreseczka na tym czworokąciku, a cha nad NIMI )

Archanioł Michał, 30.04.2021 13:10

@FeelFree po prostu trzeba pozwolić im cieszyć sie z tego bujania w obłokach , nie reagować zbyt emocjonalnie i katastroficznie. Oczywiście monitorować i PATRZYĆ NA LEPKIE RĄCZKI. Do wyborów pozostało dwa i pół ;).

FeelFree, 30.04.2021 10:24

@Archanioł Michał - uważam, że masz rację. Poza jednym. Niektóre osoby nie odróżniają fikcji, fantasmagorii, nieświadomych dążeń wynikających z pędu do bycia naj, pierwszym i w centrum uwagi od rzeczywistości. Oraz swoich niby-potrzeb, od faktycznych potrzeb ogółu społeczeństwa. Nie byłby to problem, gdybyśmy nie pozwolili tym osobom sprawować realnej władzy nad gminną społecznością. Pan Żak może sobie kupić auto z reaktorem zimnej fuzji, Pan Wasztyl może sobie zrobić reaktor na holzgas na balkonie, Pan Polak może sobie przejechać kwadrygą po swoim podwórku. A zauroczeni radni mogą te bzdury sygnować swoimi podpisami; pod warunkiem, że wezmą za to realną odpowiedzialność. Natomiast nie ma mojej zgody aby korzystając z posiadanej władzy naruszali dobro i wolność innych osób w tym moją. Hałasując, zadłużając, marnując pieniądze, ryzykując budowaniem tam gdzie nie powinno się budować, likwidując szkołę itd. itp. P.S. Poczekajmy również jeszcze niedługą chwilkę wszyscy na kolejne artykuły dotyczące strefy; sporo wyjaśnią. Zapewniam, że warto...oj warto poczekać. Nie takie mury jak na strefie od trąb runęły ;-)

Archanioł Michał, 30.04.2021 08:37

@FeelFree SPALARNIA to czysta fikcja. Zgodnie z zasadą sztuki wojennej, zgodnie z zasadą MANIPULACJI, zgodnie z zasadą kieszonkowca wskazującego jedna ręką "patrz" a druga w kieszeni oszukiwanego. Problemem jest to błoto, problemem są przepłacone autobusy, problemem jest łgający burmistrz, problemem sa 11 niesprawiedliwych, problemem jest ponad 80 GRUBYCH BANIEK długu, ........

FeelFree, 29.04.2021 22:54

@Archanioł Michał - no właśnie, nie można przecież dwóm wątkom służyć naraz. Z punktu widzenia sztuki wojennej zagrywki władzy są racjonalne. To nasza rola nie dać się zwieść. Poczekajmy na majowe/czerwcowe ulewy... Oba tematy są ważne dla mieszkańców. Jeden dzisiaj i w najbliższym czasie oraz dla budżetu, a drugi później, ale rodzący bardzo duże i trwałe konsekwencje dla zdrowia i komfortu życia ludności...

Archanioł Michał, 29.04.2021 22:26

No właśnie większy "ruch" pod tematem z d..y, oddalonym o lata świetlne, zwykłej przykrywce problemów rzeczywistych. Tym problemem są MILIONY w BŁOCIE ! A BŁOTO będzie się powiększać.

FeelFree, 29.04.2021 21:48

(^_^)v

FeelFree, 29.04.2021 21:48

@tomekx - opozycja nie zamilknie. Bo jest po prostu niezłomna. Cytując pewnego radnego "nie spoczniemy". "A nic im nie pasuje" - to takie uogólnienie, z którego nic nie wynika.

tomekx, 29.04.2021 21:34

Cała ta łopozycja z Andrychowa niech lepiej zamilknie.Są żałośni.Nic im nie pasuje

Archanioł Michał, 29.04.2021 19:07

No i chyba micro skale mamy po stronie przy drodze. Trzeba sie będzie wybrać na kolejną wizję lokalną.

Archanioł Michał, 29.04.2021 19:01

MN dziękuje za zdjęcie. Potwierdza moje przypuszczenia , żę za jakiś czas to samo będzie się działo w czworokąciku na pierwszym planie. nawet linia podziału już się zarysowała. Czy mógłbym prosić oo czworokącik za zagajniczkiem? Byłbym wdzięczny.

Archanioł Michał, 29.04.2021 18:58

A tam @Zakolog od razu Wasztyla ŁGAĆ. Mirek mówi wyraźnie dwa plus dwa równa sie cztery (2+2=4), a w tym samym zdaniu przecież równie wyraźnie mówi dwa plus dwa nie są cztery ( dla humanistów burmistrz stoi przed czarnym obrazem i mówi tak obraz jest czarny, ale ten kolor nie jest czarny);). A na poważnie to poszedł po bandzie.

szeliga, 29.04.2021 18:04

Myślę , że zapłaci ten ktoś , kto zapłaci za kopertowe wybory . Zbocze północne Pańskiej Góry też zjeżdża. Panie Kubień wykazuj się Pan w gimnastyce

Zakolog, 29.04.2021 17:56

Ja nie wiedziałem, że zastępca Mirek potrafi z taką elegancją łgać, teraz się nie dziwię dlaczego radny Prus po wyjściu z urzędu ma wzwód, a radna Ewa dla ochłonięcia, chce zbierać śmieci nad Wieprzówką. Ale Panie Mirku, nie wszystkie, zamawiana opinie nadają się na wnioski dowodowe do sądu. Na przykład opinia geodezyjna, stwierdzająca przesunięcie murów wraz z fundamentem przeczy koncepcji źle dobranego żwirku budowlanego. Jeśli popłynął fundament, to oznacza, iż płaszczyzna poślizgu była znacznie głębiej niż płynęły te Tomuśowe strumyki podziemne. Drugą z opinii jest ta sejsmiczna. Tu obrońca w sądzie bardzo chętnie przesłucha jej autorów, zadając im tylko jedno pytanie: czy byli państwo kiedykolwiek na tym osuwisku. Jeśli skłamią że tak, to otrzymają dodatkowe pytania, po których zostaną wyprowadzeni z sali rozpraw z zarzutem krzywoprzysięstwa. Także z szacunku dla elegancji, ostrożnie z tymi opiniami.

FeelFree, 29.04.2021 17:14

"Mamy do czynienia z przemieszczeniem się mas ziemnych, ale nie ma mowy o czynnym osuwisku." Panie burmistrzu Wasztyl "świetny" tekst. To tak jakby rzec: W Grzechyni mamy co prawda do czynienia z grupą osób wierzącą w rzeczy sprzeczne z nauczaniem kościoła katolickiego, a głoszone przez suspendowanego już dawno temu byłego prezbitera Natanka, ale nie ma mowy o czynnej sekcie.

FeelFree, 29.04.2021 16:30

Brak odpowiedzialności urzędników za swoje działania usankcjonowany prawnie powoduje, że zastanawiamy się czy powinna zapłacić gmina (czyli my podatnicy), czy prywatna firma budowlana, co rozstrzygnie sąd. Zamiast zastawiać się, który urzędnik jest odpowiedzialny za wielomilionowe straty w wyniku decyzji podjętych pomimo publicznych ostrzeżeń, dyskusji i ekspertyz.