Koszmarne wyniki badań jakości powietrza, a najgorsze dopiero się zacznie

, Gospodarka, Wiadomości, 25.11.2020 16:15,
W trakcie 12 dni pomiarów dzienna norma dla stężenia pyłu PM10 (50 ug/m3) została przekroczona aż 5 razy.
Koszmarne wyniki badań jakości powietrza, a najgorsze dopiero się zacznie

Od 13 listopada w ramach pierwszego etapu akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy we współpracy z Województwem Małopolskim, przenośne pyłomierze badały jakość powietrza w Kętach i Krzeszowicach.

Jak informuje Radio Kraków, pomiary jakości powietrza w Kętach były prowadzone przez 12 dni. W trakcie tych 12 dni dzienna norma dla stężenia pyłu PM10 (50 ug/m3) została przekroczona w Kętach przez 5 dni. To sporo, bo w całym roku takich przekroczeń może być zaledwie 35. Dla porównania, w tym samym czasie średnie stężenie ze stacji w Krakowie przekroczyło normę dzienną jedynie w ciągu jednego dnia.

W Kętach bardzo wysokie stężenia pyłu odnotowano 14, 15 oraz 21 listopada. W tych dniach dobowe stężenia pyłu PM10 sięgały powyżej 80 ug/m3 – taka wartość np. w Paryżu oznacza poziom alarmowy, a więc najwyższy poziom ostrzegania o złej jakości powietrza. Tak wysokich odczytów nie odnotowano w Krakowie, nawet na stacji przy głównej arterii komunikacyjnej miasta (przy Alejach Trzech Wieszczów).

- Najwyższe stężenia pyłów notowane były w porach wieczornych, po czym jakość powietrza zazwyczaj poprawiała się w ciągu dnia. Spowodowane jest to użytkowaniem przestarzałych kotłów, pieców i kominków na paliwa stałe (węgiel i drewno). Najwyższe godzinne stężenia w Kętach i Krzeszowicach przekraczały nawet 200 ug/m3. Taka jakość powietrza uznawana jest za bardzo złą i szkodliwą dla zdrowia mieszkańców. Warto też zaznaczyć, że stężenia badanych zanieczyszczeń zarówno w Kętach, jak i w Krzeszowicach były wyższe niż stężenia odnotowane w Krakowie. Średnia dla całych pomiarów w Kętach wyniosła 52 µg, w Krzeszowicach 49 µg, a w Krakowie 41 µg - informują organizatorzy akcji.

Od 26 listopada do 7 grudnia podobne pomiary jakości powietrza będą prowadzone w Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowie Podhalańskim.

Jakość powietrza w całym regionie można na bieżąco sprawdzać na stronie https://airly.eu/map

Wyniki pomiarów w Kętach 13-25 listopadaźródło: Radio Kraków

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

optimal, 25.11.2020 21:31

Ale odkrycie. Na miarę wynalezienia koła. Wystarczy przejść ul. Batorego aby zobaczyć i poczuć co leci z odlewni. Nie potrzeba do tego żadnych czujników. A te pseudo elektrofiltry włączają tylko jak jest kontrola.