Kolejna gmina stawia na fotowoltaikę. Ile mieszkańcy muszą wydać, a ile mogą zaoszczędzić?

, Gospodarka, Wiadomości, 07.10.2017 10:00, (red)
Wnioski przyjmowane są tylko do 10 października.
Kolejna gmina stawia na fotowoltaikę. Ile mieszkańcy muszą wydać, a ile mogą zaoszczędzić?

 

Instalacje fotowoltaiczne na każdym domu w gminie Wieprz? Gmina ma szanse na unijną dotację na ten cel. Zainteresowanie jest duże. Do 10 października mieszkańcy mogą składać wnioski o dotacje. Za kilka miesięcy okaże się, czy dotacje z UE zostaną przyznane.


Co jeśli tak się stanie? Firma, która dla gminy Wieprz przygotowała kalkulacje i prezentacje, zapewnia zwrot inwestycji w ciągu 5 lat i bardzo niskie rachunki za prąd.


Zakłada się, że gospodarstwo domowe potrzebuje instalacji o mocy 3kWp. Taka instalacja kosztuje 18 tys. zł, a właściciel domu zapłaci tylko 7,2 tys., bo reszta do dotacja. Można sporo zaoszczędzić, płacąc 180 zł za prąd... rocznie.

Szczegóły poniżej oraz po linkiem z prezentacją: http://www.niskaemisja.pl/aktualnosci/77/

 

źrodło: http://www.niskaemisja.pl/

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

specnarz, 09.10.2017 04:59

A mnie z kolei zastanawia założenie co do produkcji energii z jednego panelu. Czy jest to realna wielkość czy tylko założenie do obliczeń? Kalkulator przyjmie co mu wpiszemy i dalej się już zgadza. Obawiam się iż może być podobnie jak z założeniami przy budowie basenu. Czy jest tutaj ktoś z rzetelna i fachową wiedza na ten temat? Czy może przytoczyć jakieś wiarygodne źródło danych nie powiązane ze sprzedawcami fotowoltaiki? Co oznacza stwierdzenie iż instalacja została zoptymalizowana na potrzeby gospodarstwa domowego? Czy wtedy licznik inaczej liczy?

stan, 07.10.2017 15:07

Absolutnie nie zgadzam z poniższymi opiniami, zastanawiam skąd się biorą Ci pseudo " uczeni w piśmie" malkontenci", że mają czelność w tak negatywny sposób recenzować tak dobrze prowadzony program. Jestem jednym z jego uczestników i od samego początku z uznaniem obserwuję jego realizację. Gościłem panów audytorów z f-y Voltika sp. z o.o z Krakowa , dwóch młodych , rzutkich gołym okiem widać wybitnych profesjonalistów w temacie . Zastanawiam się ile trzeba złej woli i jakim trzeba być bufonem aby tak nieuczciwie komentować nie dostatecznie znany sobie temat !.

Starybrat, 07.10.2017 10:45

Zgadzam się z przedmówcą kolejna ściema, jeżeli fotowoltaika to w postaci farm fotowoltaicznych zasilających miasto, gminę- to ma sens. Podobnie kiepski pomysł jak panele słoneczne do ogrzewania domów, czy wymiana kotłów węglowych na węglowe, kto zarabia na naiwności ludzkiej i tej pseudo- ekologii? Miała gmina Wieprz świetny pomysł z dopłatami do gazu, jedyny rozsądny, proekologiczny, łatwy w realizacji( większość osób na terenie gminy posiada gaz), niestety upadł, widać komuś zależy na "koszeniu kasy" w inny sposób, licząc na dotacje notabene podwójne, bo również z naszych podatków. Pomijam już fakt, że większość ludzi nie stać na modernizację domów i dostosowanie ich do wymogów audytu energetycznego.

Jarek, 07.10.2017 10:31

Wszystko ładnie wygląda. Nie wiem jak w gminie Wieprz ale w Andrychowie po wizycie audytora utwierdziłem się tylko w przekonaniu że firma zewnętrzna która "przyszła" do gminy chce ściągnąć pieniądze za "audyt" a temat pewnie zniknie po czasie bo okaże się ze gmina nie dostała niestety dotacji. Osoba która przeprowadzała audyt wykazała zero profesjonalizmy i niewiele więcej wiedzy odnośnie fotowoltaniki. Ja się pytam więc po co te audyty? Obym się mylił.