Kiedy powstanie Beskidzka Droga Integracyjna? Nowe informacje

, Gospodarka, Wiadomości, 18.11.2020 15:25, GM
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła informacje w sprawie planowanej do budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej.
Kiedy powstanie Beskidzka Droga Integracyjna? Nowe informacje
Beskidzka Droga Integracyjna ma połączyć Bielsko-Białą z podkrakowskim Głogoczowem. Ma stanowić obwodnicę dla Kęt, Andrychowa, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej.

Początkowo projektowana była w klasie główna przyspieszona. Status drogi ekspresowej otrzymała w maju 2016 r., decyzją Rada Ministrów, kiedy ustalono przebieg drogi ekspresowej S52, który prowadzi od Cieszyna do Bielska-Białej (wcześniej S1), a następnie od węzła Suchy Potok kontynuowany jest do DK7 w Głogoczowie i dalej poprzez Północną Obwodnicą Krakowa do S7.


Odcinek S52 od węzła Suchy Potok do Głogoczowa nazywany Beskidzką Droga Integracyjną, o długości ok. 61 km i przekroju dwie jezdnie po dwa pasy ruchu będzie miał 13 węzłów drogowych: Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice, Skawina i Głogoczów.

Decyzja środowiskowa dla tej drogi wydana została w lipcu 2018 r, ale do tej pory nie jest prawomocna z powodu odwołań i skarg grupy mieszkańców. Wprawdzie 16.01.2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi wniesione na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, ale Stowarzyszenie „Inicjatywa Wolne Wadowice” złożyło skargę kasacyjną do NSA. Posiedzenie NSA do dzisiaj nie zostało wyznaczone.

Jak informuje Iwona MIkrut z GDDKiA w Krakowie, prace dokumentacyjne są kontynuowane.

W dniu kwietnia 2020r. został uzgodniony przez Ministra Infrastruktury aneks do programu inwestycji dla tej drogi, a 31sierpnia 2020 r. podpisano aneks na dokończenie opracowania dokumentacji w stadium Koncepcji Programowej do lutego 2025 r. licząc wraz z okresem kiedy wykonawca dokumentacji odpowiadał będzie na pytania stawiane przez wykonawców, którzy będą brali udział w postępowaniu przetargowym na w systemie „projektuj i buduj”.

- Ogłoszenie przetargu na realizację S52 Bielsko Biała – Głogoczów (Beskidzka Droga Integracyjna), w systemie „projektuj i buduj”, w podziale na pięć odcinków, przewiduje się w II półroczu 2024 roku. przy czym podpisanie umowy z wykonawca planuje się w I półroczu 2025 r. Realizacja robót budowlanych przewidywana jest na lata 2027 – 2031

- informuje Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA

źródło: GDDKiA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

xpek, 18.11.2020 19:17

sławetne veto pis przekreśla unijną dotację na BDI

Ptak_Re, 18.11.2020 19:02

Przecież już pisałem, ze koncesja Państwo Polskie a Stalexport Autostrada Małopolska (A4), wygasa w 2027 wiec po tym terminie będzie. Tu nie chodzi o nic tylko właśnie o to. A z tym pisem to nie byłbym taki pewny. Ten kraj jest fenomenem i nic już mnie w nim nie dziwi :)

barte, 18.11.2020 17:28

Całe szczęście już wtedy pis nie będzie rządził

awi70, 18.11.2020 17:03

Po co w ogóle o tej drodze piszą, jedna ściema, lepiej niech mieszkańcy w końcu wyjdą i blokują ta 52 tak żeby w końcu tam w Warszawie się obudzili. A tu coraz gorzej, szkoda gadać!!

martin79, 18.11.2020 16:45

Szkoda gadać. Większość z nas nie dożyje.