reklama
reklama

Kiedy może Ci pomóc doradca kredytowy?

Gospodarka, Wiadomości, 21.01.2021 13:13, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Rozsądne gospodarowanie finansami to podstawa, ale czasami może okazać się niewystarczające. Wtedy budżet domowy „reperuje się” przy pomocy pożyczki od rodziny lub kredytu gotówkowego. Doradca kredytowy to osoba, która porównuje poszczególne opcje i przekłada je na zrozumiały dla klienta język. Kiedy warto skorzystać z jego pomocy?
Kiedy może Ci pomóc doradca kredytowy?

Rozsądne gospodarowanie finansami to podstawa, ale czasami może okazać się niewystarczające. Wtedy budżet domowy „reperuje się” przy pomocy pożyczki od rodziny lub kredytu gotówkowego. Doradca kredytowy to osoba, która porównuje poszczególne opcje i przekłada je na zrozumiały dla klienta język. Kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Im wyższa kwota, tym większe znaczenie porady

Drobny kredyt na kilka tysięcy złotych nie powinien znacznie nadszarpnąć domowych finansów. Zła decyzja nie będzie taka kosztowna, chociaż przełoży się na wyższą kwotę zwrotu. Sytuacja staje się poważna przy dużych zobowiązaniach: kredycie samochodowym lub hipotecznym.

Kredyt hipoteczny jest obciążeniem przynajmniej na kilkanaście lat. Stosunkowo małe różnice w oprocentowaniu, wpływają na finalną kwotę do zwrotu. Są one liczone w tysiącach złotych, które można by wydać na nowy samochód, meble albo kuchnię. Jest zatem o co walczyć. Poza tym każdy grosz ma znaczenie.

Doradca kredytowy powinien zwrócić uwagę na ogólne warunki umowy. Czasami kredyt posiada obowiązkowe dodatkowe ubezpieczenie lub możliwość odroczenia spłaty rat na kilka miesięcy. Innym razem nakazuje skorzystanie z dodatkowych usług w banku w celu utrzymania niższego oprocentowania.

Niezależna ekspertyza

Większość doradców kredytowych udziela niezależnych porad. Nie są powiązani z instytucjami finansowymi oraz nie pobierają prowizji za skierowanie klienta do określonego banku, co wpływa na wagę ich porad.

Aby zostać doradcą kredytowym, trzeba spełnić szereg wymagań. Wśród nich znajduje się m.in. egzamin zdawany przed KNF. Państwo uregulowało zawód, który kiedyś kojarzył się wyłącznie z pośrednictwem finansowym. Dawni eksperci nie musieli posiadać na przykład stosownych dokumentów, co znacznie obniżało jakość ich porad. Takie usługi mógł otworzyć prawie każdy.

Internet to źródło „sprawdzonej” wiedzy

Wiele informacji na temat kredytów można znaleźć w sieci. Internet jest dobrodziejstwem, ale również przekleństwem. Przy wyszukiwaniu informacji na własną rękę, warto zachować zdrowy rozsądek.

Podejrzenie powinny wzbudzić reklamy kredytowe pojawiające się na bocznym pasku albo ujęcie w porównywarce tylko niektórych banków. Specjalnym miejscem są fora kredytowe, na których oferty przedstawiają eksperci. Ważna jest jawność ich intencji. Przy propozycjach podają bowiem prowizję od swoich usług lub dodatkowe koszty. Taka oferta nie jest wiążąca, ale przejrzyście określa koszty.

Sieć jest przede wszystkim źródłem podstawowej wiedzy o kredytach. Zainteresowany znajdzie tutaj definicje fundamentalnych pojęć: prowizji, odsetek, RRSO, okresu kredytowania, odroczenia spłaty. Wszystko to pomoże przy ewentualnej konsultacji. Niedoświadczony klient łatwiej uwierzy w rzetelność informacji, nawet jeśli trafi do nieuczciwego doradcy.

Dobrym sposobem będzie również poczytanie opinii o konkretnych usługach. Sprawdzony fachowiec na pewno posiada „pozytywny ślad” w Internecie. Negatywne komentarze osób z dużą liczbą recenzji albo tworzących długie, uargumentowane wpisy powinien budzić niepokój.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://intuum.pl/

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy