reklama

Kalwaria droższa od Andrychowa? W Wieprzu tanio, ale jak długo?

, Gospodarka, Wiadomości, 24.11.2012 09:00, (red)
10,30 zł od osoby miesięcznie – to propozycja nowej opłaty śmieciowej na terenie gminy Kalwaria. To więcej niż w Andrychowie i znacznie więcej niż w Wieprzu.
Kalwaria droższa od Andrychowa? W Wieprzu tanio, ale jak długo?

We wszystkich gminach kraju trwają właśnie gorączkowe kalkulacje nowej opłaty śmieciowej, która zacznie obowiązywać od lipca 2013 roku. De facto to nowy podatek. Opłatę co miesiąc będzie musiał płacić każdy mieszkaniec. Kto nie zapłaci – może mieć problemy na przykład z komornikiem.


Powoli ujawniane są propozycje nowych stawek dla poszczególnych gmin. Nic dziwnego. Radni muszą je zatwierdzić do końca roku. W przypadku Andrychowa mowa jest o kwocie ok. 10 zł za śmieci posegregowane, a dolna granica zaproponowana przez urzędników to 9,60 zł.

 

ZOBACZ DYSKUSJĘ: Andrychów - nowa opłata śmieciowa. Mnóstwo kontrowersji i pytań


Wiadomo już mniej więcej co się szykuje w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na zlecenie lokalnych władz jedna z firm przeprowadziła symulację kosztów. Wyszła jej opłata w wysokości 10,30 zł od osoby miesięcznie za śmieci posegregowane, a 15 zł miesięcznie jeśli ktoś nie będzie segregował odpadów.


To na razie tylko propozycje. Ostateczna decyzja należy do Rady Miejskiej.


Co szykują samorządowcy z Wadowic? Tutaj sprawa jest najbardziej tajemnicza. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że wyliczenia są różne – od 9 do nawet 12 zł miesięcznie od osoby miesięcznie.


Jak na razie najniższą stawkę zaproponowały władze Wieprza – zaledwie 5 zł od osoby miesięcznie za śmieci posegregowane oraz 10 zł za nieposegregowane. W tej gminie radni podjęli już nawet uchwałę w tej sprawie.

 

Wójt Wieprza Małgorzata Chrapek zaznacza jednak, że stawki mogą się zmienić i to już w najbliższych miesiącach. Wszystko zależy od tego wyników przetargu, mającego wyłonić firmę, która wywiezie śmieci. Jeśli stawka 5 zł okaże się zbyt mała, trzeba ją będzie podnieść.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Maksymilian, 26.11.2012 18:40

westwi78 trudno tego nie zauważyć

westwi78, 26.11.2012 18:29

Przebóg, otom zdemaskowan!:)

Maksymilian, 26.11.2012 18:09

westwi78widzę że jesteś dyżurnym żakolandi. Wyluzuj człowieku z tym propagowaniem podwyżek.

westwi78, 25.11.2012 14:01

Pyzdra, ta reforma teraz to jest właśnie \"program unijny\"- wypełnienie postanowień \"dyrektywy śmieciowej\". Za chwilę to samo będzie odnośnie CO2 etc. Będzie drogo. Programów które by \"ulżyły\" przy śmieciach nie ma. Tutaj akurat nie ma żadnej winy samorządów, one to muszą wykonać. Tak naprawdę nikt nie wie jak to zadziała. Jak będzie wyglądało ściąganie opłat, ile osób będzie się uchylało itd. Jedynymi którzy na tym wszystkim zarobią, będą duże firmy zajmujące się gospodarką odpadami. Cała reszta jest wielką niewiadomą.

westwi78, 24.11.2012 19:57

Gwidon, Wieprz nie ma \"tanio\". Bo ta stawka będzie musiała wzrosnąć. 5 złotych jest nierealne. A w ramach ciekawostki o wydatkach, to wójt Wieprza zarabia więcej niż burmistrz Andrychowa.

ranyjulek, 24.11.2012 19:28

czyli to nie chodzi o tuska tylko o to że Andychów ma większe wydatki. dlatego bedzie 2 razy drożej. dzieki gwidon za wyjaśnienie. no fakt - Andrychów ma 2 wiceburmistrzów a wójt Wieprza chyba ani jednego wicewójta.

gwidon, 24.11.2012 19:16

Wieprz ma tanio, ale gdzie Wieprz a gdzie Andrychów. Każda z gmin ma inne wydatki, w A są one zdecydowanie większe niż we Wieprzu.

westwi78, 24.11.2012 11:12

Jaka będzie cena, okaże się w dniu rozstrzygnięcia przetargów. Wszelkie uchwały to albo, jak w Wieprzu, myślenie życzeniowe, albo jak w innych np. Andrychowie próba oswojenia ludzi z podwyżkami.

kaczor, 24.11.2012 10:16

w ogóle nie pryska. w kalwarii za śmieci ma być podobnie. w wieprzu taniej. w każdej z tych gmin po jakimś czasie \"się zobaczy\" do tego z tego co ludzie mówią śmieci to mały pikuś - w Andrychowie szykują się inne znaczne podwyżki. jaka jest prawda zobaczymy. żadna propaganda pro czy anty nie pomoże bo ludzie potrafią liczyć

yeti1, 24.11.2012 09:30

buhahaha Bardzo dobrze że piszecie też o innych gminach. Kubień chyba oszaleje. Jego populistyczna teza o szalejącym z podwyżkami Andrychowie właśnie pryska