reklama

Jest propozycja podwyższenia opłaty śmieciowej w gminie Andrychów. Aż do 20 zł!

Gospodarka, Wiadomości, 15.11.2019 17:00, red
Jest propozycja podwyższenia opłaty śmieciowej w gminie Andrychów. Aż do 20 zł!
Na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Andrychowie ma trafić projekt uchwały zakładającej podwyższenie – od stycznia 2020 roku – stawki opłaty śmieciowej. Obecnie jest to 15 zł od osoby miesięcznie (przy segregacji odpadów), a propozycja zakłada podniesienia stawki do 20 zł od osoby miesięcznie.


To propozycja. Będzie dyskutowana i omawiana przez radnych, którzy właśnie otrzymali z magistratu projekt uchwały w tej sprawie (zamieszczamy w newsie). Z pewnością można spodziewać się, że nie wszyscy radni zgodzą się na podwyższenie cen. Tak było również na początku tego roku, przy okazji uchwalania stawek na ten rok.

Skąd propozycja aż tak dużej podwyżki? To nie tylko problem Andrychowa, ale większości gmin w Polsce. Rosnące koszty wywozu śmieci wynikają z kilku czynników, m.in. coraz wyższych tzw. opłat środowiskowych za wwóz odpadów na wysypisko, rosnących kosztów pracy, energii itp.

Na razie w Andrychowie ciągle nie wybrano firmy, która wywiezie śmieci z gminy Andrychów w 2020 roku. Wyboru nie ma zbyt dużego. Do dwóch ostatnich, unieważnionych ostatecznie przetargów, za każdym razem wpłynęła tylko jedna oferta – złożyło ją konsorcjum firm Zakład Gospodarki Komunalnej z Andrychowa i Empol z Tylmanowej.

Oferta były o ponad 2,5 mln zł wyższa od tego, co może wyłożyć gmina, czyli co wpłynie z tzw. opłaty śmieciowej od mieszkańców (obecnie ta opłata wynosi 15 zł od osoby miesięcznie)

Władze Andrychowa w tym tygodniu ogłosiły trzeci przetarg, licząc na niższą ofertę, ale szanse że takowa w ogóle się pojawi są niewielkie. Stąd zapewne już teraz propozycja podwyższenia opłaty, aby w razie wpłynięcia do magistratu kolejnej drogiej oferty można było podpisać umowę na wywóz śmieci.

Wygląda na to, że w Andrychowie nie chcą dopuścić do sytuacji, jaka w połowie roku miała miejsce w Wadowicach, gdzie władze miasta nie podpisały umowy z firmą komunalną i śmieci zalegały na ulicach, bo nikt ich nie odbierał.

A tak władze Andrychowa uzasadniają wprowadzenie podwyżki.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

madzia, 17.11.2019 18:01

Burmistrz nie dał. Tj dał np nagrody w urzędzie i np. stanowisko drugiego wiceburmistrza. Ale chyba nie o to chodzi. Burmistrz za to dostał od mieszkańców znowu stanowisko. Tak samo radni. Ale jest już po wyborach i....... Odpłacają się jak odpłacają

stachurski300, 17.11.2019 15:21

50 od ryja i spokój na 2 lata. Co roku problem z podwyżką. Dali to teraz trzeba zabrać

ababa, 17.11.2019 10:46

Nie rozumiem jednego, firmy zawsze będą zawyżać koszty bo na tym zarabiają a w samorządach zawsze będzie mało pieniędzy, ale dlaczego my za to mamy płacić tak jak firma zewnętrzna zagra. Nikt nie weryfikuje cen, nie weryfikuje deklaracji i najważniejsze nie prowadzi ewidencji dodawanych śmieci. Jak wniosek, uczciwy zapłaci 2 razy, a kombinator spali śmieci i wskaże mniejszą liczbę domowników, skoro brak meldunku to i brak zamieszkania. Podstawowe pytanie do burmistrza i radnych, kiedy w końcu będzie ulga dla rodzin wielodzietnych, bo wszędzie już w ościennych gminach jest a u nas cisza. A z drugiej strony, brak rowniez zapisu o ulgach w opłacie dla mieszkańców posiadających własny kompostownik. Dlaczego nie mogę sam zawozic posegregowanych śmieci do wyznaczonego punktu i płacić tylko za śmieci. Radni może w końcu zaczniecie myśleć wcześniej i składać te interpelację, żeby nie doszło do takiej chorej sytuacji jak na początku tego roku!!!!!

Anett, 16.11.2019 10:36

pracownicy zgk (partnera empolu) proszą żeby ktoś zdobył wiarygodne dane jaki jest podział zysków z wywozu śmieci. Zadanie dla radnych (jeśli wierzą że dostaną wiarygodne dane) albo innych instytucji.

Anett, 16.11.2019 10:18

"Teraz to paliwo może być nawet i po 7 zł" (http://www.tvn24.pl) - tak mówił Tusk po wyborach. A inny pan - teraz to nawet śmieci i po 20 złotych jak jest po wyborach??? Ale co my możemy? Jak ktoś napisał: wybraliśmy sobie "wójta Żaka" to mamy. Będzie tak jak chce Żak i firma Empol??? Postawią na swoim czy radni przejrzą na oczy?

Anett, 16.11.2019 10:12

jak chodzi o jakość usług to od kilku lat mamy tylko obietnice Żaka i jego wice. Jak chodzi o ceny najdroższe w okolicy? Tam inny rząd jest ?

kaczor, 16.11.2019 10:09

jak chodzi o moje zdanie - o 2 złote bym zrozumiał, bo opłaty etc. ale tyle?

kaczor, 16.11.2019 10:07

jaja jakieś. przypominam sobie jak ludzie pisali że po wzroście ceny za basen kryty z ok. 10 do ok. 30 mln należy spodziewać wzrostu cen za śmieci i wodę w Andrychowie i to o duże kwoty. Ale oczywiście mieszkańcy mylą się. To wina wszystkiego innego. Zastanawiam się co jeśli w okolicy będzie taniej? Na co zwalą klakierzy zalkolandii?

Eco, 15.11.2019 20:10

Otrzeźwiejecie ludzie za niedługo bo akcyza w górę to zaczniecie w końcu myśleć!!!!!!

budyn77, 15.11.2019 19:57

Niedobrze... A to dopiero początek całej fali podwyżek. Wybraliście ludzie wójta Zaka to macie.

",,**,,", 15.11.2019 19:13

A co na to radny kobielus???????? Śmieci coraz mniej, 80procent segregacji wzorowej a opłaty astronomiczne!!!!!!!!!!!!! Firma zewnętrzna bije miliony kosztem mieszkańców.

zandrychowa, 15.11.2019 18:21

A to dopiero początek całej fali podwyżek.Wybraliście ludzie PIS to macie