reklama

Jest propozycja nowej stawki za śmieci w Andrychowie: cena idzie w górę! [AKTUALIZACJA]

, Gospodarka, Wiadomości, 20.02.2019 13:35, red
Jest propozycja podwyżki opłaty śmieciowej i nowość - dopłat dla rodzin wielodzietnych. Teraz radni przegłosują?
Jest propozycja nowej stawki za śmieci w Andrychowie: cena idzie w górę! [AKTUALIZACJA]
Jak już informowaliśmy, w tym tygodniu w magistracie otwarto ofertę w kolejnym przetargu za wywóz śmieci w okresie kwiecień - grudzień 2019r. Wpłynęła tylko jedna oferta – złożona przez konsorcjum Zakład Gospodarki Komunalnej i firmę Empol. Oferta – delikatnie rzecz ujmując – rozmija się z tym, co proponuje gmina (czytaj – co wpłynie do kasy gminy z opłat od mieszkańców w wysokości 10 zł od osoby miesięcznie). Oferta przetargowa za tę usługę opiewa na 4,7 mln, a gmina z opłat uzbiera 2,4 mln. I tyle może zapłacić.


Biorąc pod uwagę tę ofertę w magistracie wyliczyli, że nowa stawka za wywóz śmieci od kwietnia do grudnia powinna wynosić 16,50 zł od osoby miesięcznie (przy śmieciach segregowanych) i 33 zł (jeśli ktoś nie segreguje).

Wcześniej proponowano najpierw 13 zł, a potem 15 zł, ale radni PiS i KWW "Kobielus 2018" nie zgodzili się na podwyżkę. Skąd ten wzrost proponowanej stawki? W magistracie przekonują, że nowa stawka ma pokryć nie tylko koszty wywozu odpadów od kwietnia do grudnia, ale również zrekompensować straty, jakie gmina poniosła w okresie styczeń - marzec, kiedy obowiązuje dotychczasowa stawka - 10 zł od osoby.

Dodajmy, że od stycznia koszty wywozu odpadów znacznie poszły w górę. Wzrost cen to przede wszystkim efekt polityki rządu PiS, który w zeszłym roku podniósł tzw. opłatę środowiskową za składowanie odpadów na wysypisku. Efekt jest taki, że kolejne gminy muszą podnosić opłaty, jakie wnoszą mieszkańcy.

Radni PiS i KWW "Kobielus 2018" jak na razie nie zgadzają się na podwyżkę. Kolejne głosowanie pod koniec lutego. Na razie burmistrz skierował do konsultacji z organizacjami pozarządowymi projekt uchwały w tej sprawie.

W magistracie panuje przekonanie, że od podwyżki nie ma odwrotu, bo realne ceny wywozu odpadów na wysypisko rosną. A im później radni uchwalę nową stawkę, tym będzie ona wyższa.

Na razie innych propozycji rozwiązania tego problemu ze strony samorządowców nie widać.

ALE UWAGA: w środę (20.02) ze strony władz Andrychowa pojawiła się propozycja, aby oprócz podwyżki, wprowadzić także dopłaty dla rodzin wielodzietnych 3+, posiadaczy Karty programu „Andrychowska Rodzina Na PLUS ”

Jak napisano w projekcie uchwały, dopłata będzie wypłacana od lipca, po złożeniu odpowiedniego wniosku, z kasy gminy "na trzecie i każde kolejne dziecko w wysokości różnicy pomiędzy stawką opłaty na mieszkańca obowiązującą w dniu złożenia wniosku przez uprawnionego, a wysokością opłaty na mieszkańca przyjętą uchwałą Nr V-30-15 Rady Miejskiej w Andrychowie z dnia 26 lutego 2015r. w sprawie określenia metody ustalania opłaty za zagospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wysokości stawki tej opłaty na terenie Gminy Andrychów (z późn. zm.)."

Wynika więc z tego, że urząd chce dopłacać 6,5 zł od osoby - na trzecie i kolejne dziecko miesięcznie (jeśli nowa uchwała w sprawie 16,5 zł zostanie przyjęta). Uchwała zostanie przedstawiona radnych do głosowania.

Takie rozwiązanie obowiązuje już m.in. w Kętach.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

xpek, 21.02.2019 07:11

za co kobielus bierze kasę????

Turboplazmotron, 20.02.2019 22:27

Wasaki3 w Japonii jest imponująca liczba 2000 pieców do spalania śmieci. Przy okazji modernizacji elektrociepłowni można by ją doposażyć w spalarnię śmieci które się do tego nadają.

Wasaki3, 20.02.2019 22:08

Zamiast basenu można było pomyśleć o spalarni śmieci, nie było by problemu a miasto by zarabiało na prądzie i ciepłej wodzie.

tomitom, 20.02.2019 21:43

Od 2012r. ponad 6-krotnie wzrosła wysokość opłaty środowiskowej. 15 zł. czy 16,50 zł. to pan Pikuś ;-) za rok poszybuje o 100%. Poczytajcie o prognozach wzrostu opłaty środowiskowej w 2020. Jedynym wyjściem, aby te podwyżki nie były druzgocące dla uczciwie płacących mieszkańców, jest ścisła weryfikacja i wychwytywanie unikających tego podatku.

nietakszybko, 20.02.2019 18:09

Może też być Miejsce Odpoczynku Strawy Koleżeństwa i Triumfalizmu tzw. zakolandii. Tylko niech uważają że nie zamieniło się w MUŻ - Miejsce Upadku Żakolandii i radnych którzy podobno są przez "zakolandię" już kupieni.

nietakszybko, 20.02.2019 18:08

Może też być Miejsce Odpoczynku Strawy i Triumfalizmu tzw. zakolandii. Tylko niech uważają że nie zamieniło się w MUŻ - Miejsce Upadku Żakolandii i radnych którzy podobno są przez "zakolandię" już kupieni.

nietakszybko, 20.02.2019 18:06

""Miejskim Ośrodkiem Spokoju Konsumpcji i Turystyki dla radnych ( i ich rodzin ) którzy zgodzą się być "maszynkami do głosowania Żaka" w sprawie śmieci (16,50 od osoby no no "szacun" - ekipo Żaka) i każdej innej :)))" coś w tym mocnym żarcie jest.

gtx, 20.02.2019 17:25

konkurs na rozwinięcie skrótu uważam za otwarty: - MOSKiT - Miejsce Obsługi Sympatyków Kierownictwa i Towarzyszy

Anett, 20.02.2019 17:24

Żaden standard tylko nowe miejsca pracy dla wybranych opłacane przez podatników którym proponuje ekipa pana Żaka 16,50 od "głowy" za śmieci. Jakby mało to był pomysł z kolejnym wiceburmistrzem także opłacacnym z naszych podatków!

Anett, 20.02.2019 17:22

kłamali w sprawie że nie można dopłacą do śmieci (dziś nawet burmistrz to proponuje ale wybranym) i kłamią że jakis śmieszny twór już nazywany przez mieszkańców "Miejskim Ośrodkiem Spokoju Konsumpcji i Turystyki dla radnych ( i ich rodzin ) którzy zgodzą się być "maszynkami do głosowania Żaka" w sprawie śmieci (16,50 od osoby no no "szacun" - ekipo Żaka) i każdej innej :)))" to niby standard.

Anett, 20.02.2019 17:18

kłamali w sparwei że nie można dopłacą do śmieci (dziś nawet burmistrz to proponuje ale wybranym) i kłamią że jakis śmieszny twór już nazywany przez mieszkańców "Miejskim Ośrodkiem Spokoju Konsumpcji i Turystyki dla radnych ( i ich rodzin ) którzy zgodzą się być "maszynkami do głosowania Żaka" w sprawie śmieci (16,50 od osoby no no "szacun" - ekipo Żaka) i każdej innej :)))" to nby standard.

sportowiec, 20.02.2019 17:12

MOSIR, OSIR czy MOSKIT to standard w każdym mieście, takie jednostki są nie zbędne i jak najbardziej powinny być i istnieć ! Odwracanie uwagi na MOSKIT to śmieszny zabieg koalicjantów KK+MK, Panowie wyznają zasadę dać rybę a nie więcej... prosty sposób PISu do produkowania ułomnego społeczeństwa !!! Najlepiej dac 500+ ,400+ , narobić kart dużych rodzin itp ... Normalny człowiek chcący posiadać dzieci zastanawia się czy go stać! Co będzie w przyszłości, czy będzie na godne życie na wykształcenie itp ... Ale cóż, PARTIA ponad ekonomię i rozsądek.

miastoandrychow, 20.02.2019 17:00

Przecież, już dopłacamy do psów naszej gminie, dlaczego nie zostanie przywrócony podatek od tych zwierząt ? Wprowadzić wyższe opłaty dla palących węglem, nie chcemy dopłacać do popiołu, starczy że nas zatruwają ?

Turboplazmotron, 20.02.2019 16:56

Najbardziej podoba mi się punkt " 4) budowa pozytywnego wizerunku Gminy Andrychów na terenie kraju i za granicą.”

marcin1970, 20.02.2019 16:50

MOSKiT - nie wiesz "maniek" 3/4 miasta już się śmieje że Miejski Ośrodek Spokoju Konsumpcji i Turystyki dla radnych ( i ich rodzin ) którzy zgodzą się być "maszynkami do głosowania Żaka" w sprawie śmieci (16,50 od osoby no no "szacun" - ekipo Żaka) i każdej innej :)))

Turboplazmotron, 20.02.2019 16:48

Maniek zacytuję "MOSKiT nadlatuje Na najbliższej sesji – 28 lutego – radni podejmą decyzję o powołaniu Miejskiego Ośrodka Sportu Kultury i Turystyki. MOSKiT będzie miał wiele zadań, ale przede wszystkim będzie gospodarzem wszystkich gminnych obiektów sportowych."

maniek, 20.02.2019 16:45

"Ciekawe ile nowych stanowisk (etatów) powstanie MOSKiT ?" a co to jest MOSKiT? Nie mów że zamiast inwestycji i dopłat do śmieci dla wszystkich będziemy mieć nowe etaty w administracji dla wybranych?

maniek, 20.02.2019 16:43

"Do tego kupić radnych Magierę Rzadka i ze dwóch dowolnych pisiorów wizją że mogą mieć np. spokój, etaciki gdzie chcą i wyjazdy do Gruzji żeby wszystko przeszło bez echa. A co tam." To ironia jak widzę. Bo nie sądzę żeby radna Magiera, radny Rzadek czy ktokolwiek inni a ) dał się "kupić" b ) był tak głupi żeby dac się wpuścić w maliny. Bo na końcu burmistrz powie że to radni Magiera, Rzadek etc (jak znam życie swoim może zapomnieć wymienić :)) zdecydowali że emeryci, renciści, rodziny do dwójki dzieci płacą 16,5 od osoby przy segragacji i to w sytaucji kiedy już wiemy że gadka że nie można dopłacać czy że nie można różnicować cen (tak też było mówione i zgadnijcie który burmistrz tak gadał:)) to było zwykłe kłamstwo.

Wasaki3, 20.02.2019 16:42

Tak część osób krzyczy że nie chce dopłacać do rodzin 3+, a zdecydowanie więcej osób posiada psy i koty a za nie nie płaci, zwierzęta też produkują śmieci, jakie? Puszki, worki z karmy, od kotów zasra.ny żwirek. Oni też powinni coś płacić, może połowę stawki?

Turboplazmotron, 20.02.2019 16:41

Ciekawe ile nowych stanowisk (etatów) powstanie MOSKiT ?

gtx, 20.02.2019 16:29

@budyn77; należy z inicjatywy społecznej poprosić o uzupełnienie składu wójtów w Andrychowie do jedynej słusznej liczby 21, wtedy będzie tylu wójtów co radnych co zapewnia uczciwą grę jak na boisku - jeden do jednego, po drugie ulegnie zupełnemu rozcieńczeniu odpowiedzialność władzy wykonawczej za każde działanie i zaniechanie działanie w mieście, jeden wójt będzie odpowiadał w razie kontroli NIK-u za basen, drugi za brak wodociągu dla osiedla w Targanicach, kolejny za konsorcjum śmieciowe i tak dalej, jak każdy będzie już firmował jakąś atrakcję w Andrychowie, karuzelę zaczynamy od nowa, w końcu to miasto utkane z atrakcji. Zbieramy głosy pod pomysłem, referendum niedługo.

ranyjulek, 20.02.2019 16:24

do dzieła panie Żak, do dzieła radni od Żaka. Pokażcie do końca na co was stać! Juz po wyborach nie ma się co krygować. Taka jest moja skromna propozycja, widzę co sie dzieje i wierzę w was i wasz spryt.

ranyjulek, 20.02.2019 16:22

myślę też że pan Żak nie powinien zatrzymywać się w połowie drogi. Jeszczez 5 miliony przeznaczyć na pensje w administracji, dodać sobie jeszcze ze 2 wiceburmistrzów z "godną pensją", ze 3 doradców, utworzyć jakies centrum rekreacji władzy z 15 etatami a emerytom, rencistom, samotnym i rodziconom do dwójki dzieci z 25 od osoby walnąć za śmieci. Roman i Tadeusz wytłumaczą że inaczej się nie da, jego radni wszystko klepną. Do tego kupić radnych Magierę Rzadka i ze dwóch dowolnych pisiorów wizją że mogą mieć np. spokój, etaciki gdzie chcą i wyjazdy do Gruzji żeby wszystko przeszło bez echa. A co tam. Jak szaleć to szaleć.

kalafior, 20.02.2019 16:22

@ranyjulek Tylko ile takich rodzin 3+ jest w naszej gminie? Myślę że burmistrz i spółka dobrze sobie już to obliczyli,że. łaskawcy chcą dopłacać od reszty ,której wyliczyli 16,50 zł (jak narazie bo już 3 razy stawka wzrosła)

gtx, 20.02.2019 16:19

@budyn77; należy z inicjatywy społecznej poprosić o uzupełnienie składu wójtów w Andrychowie do jedynej słusznej liczby 21, wtedy będzie tylu wójtów co radnych co zapewnia uczciwą grę jak na boisku - jeden do jednego, po drugie ulegnie zupełnemu rozcieńczeniu odpowiedzialność władzy wykonawczej za każde działanie i zaniechanie działanie w mieście, jeden wójt będzie odpowiadał w razie kontroli NIK-u za basen, drugi za brak wodociągu dla osiedla w Targanicach, kolejny za konsorcjum śmieciowe i tak dalej, jak każdy będzie już firmował jakąś atrakcję w Andrychowie, karuzelę zaczynamy od nowa, w końcu to miasto utkane z atrakcji. Zbieramy głosy pod pomysłem, referendum niedługo.

ranyjulek, 20.02.2019 16:17

a czyli jednak można dopłacać i to naqwet 6,5 do oosby? I co kłamcy z żakolandii. Ze dwie audycje w takim jednym radyjku poświęccie temu żeby wytłumaczyć że można zrobić coś o czym jeszcze niedawno mówiliście że nie ma szans.

kalafior, 20.02.2019 16:09

@88888 My z dwójką dzieci mamy dopłacać do rodzin 3+ bo przecież nam się przelewa .Osoby mieszkające samotnie również nie dość że śmieci ,,produkują" za 1 osobę to mają dopłacać ze swoich niskich emerytur do rodzin 3+"ktore defact,, produkują "więcej smieci bo pampersy,słoiki po zupkach,puszki po bebilonie,butelki po soczkach.....Idiotyczny pomysł !

kalafior, 20.02.2019 16:03

@",,**,,", Bo to już jest kpina ze strony władz miasta i z mieszkańców tej gminy.Każda kolejna propozycja jest droższa i głupsza.

88888, 20.02.2019 16:03

Jak mam dwójkę dzieci i niestety według radnych nie jestem rodziną.

budyn77, 20.02.2019 15:27

Jest tylko jedno rozwiązanie: zatrudnić jeszcze dwóch wicewójtów Andrychowa!

madzia, 20.02.2019 15:09

Którzy to politycy wiadomo. Kto im jeszcze w czymkolwiek uwierzy?

madzia, 20.02.2019 15:08

W pierwszej kolejności powinni odejść ci politycy którzy okłamywali mieszkańców że podwyżki do 15 złotych muszą być bo gmina nie może dopłacać. Ale wstyd wobec tego co pisze w tym tekście.

",,**,,", 20.02.2019 14:58

[email protected] bardzo dobry komentarz!!!!!!!! Wrecz idealny, konkretny i na temat!!!!!!!!!!!! Radni od Zaka zgupieli, robią totalnych idiotow z siebie... pora pogonic ich z rady!!!!!!!!!!! Dość tych durnych propozycji!!!!!!!!!!!!!!!!! Propozycja jest jedna aby radni od Zaka odeszli i dali sobie spokoj.

",,**,,", 20.02.2019 14:57

[email protected] bardzo dobry komentarz!!!!!!!! Wrecz idealny, konkretny i na temat!!!!!!!!!!!! Radni od Zaka zgupieli, robią totalnych idiotow z siebie... pora pogonic ich z rady!!!!!!!!!!! Dość tych durnych propozycji!!!!!!!!!!!!!!!!!

kalafior, 20.02.2019 14:35

Dlaczego ja mając dwoje dzieci ,mam dopłacać do rodzin3+ ??? Przecież te rodziny mają 500+,kartę dużej rodziny czyli zniżki w kinie ,na basenie itd.Ja nie mam ani 500+ ani karty dużej rodziny i innych przywilejów.Niech kazdy mieszkaniec tej gminy płaci ,nieważne czy starszy człowiek czy noworodek,tak bedzie sprawiedliwie.

kalafior, 20.02.2019 14:27

Dlaczego ja mając dwoje dzieci ,mam dopłacać do rodzin3+ ??? Przecież te rodziny mają 500+,kartę dużej rodziny czyli zniżki w kinie ,na basenie itd.Ja nie mam ani 500+ ani karty dużej rodziny i innych przywilejów.Niech kazdy mieszkaniec tej gminy płaci ,nieważne czy starszy człowiek czy noworodek,tak bedzie sprawiedliwie.

kalafior, 20.02.2019 14:22

Czegoś nie rozumiem;najpierw 13 zł,ostatnio 15 zł a teraz 16,50? Czyli za chwileczkę bedzie 20 zł od osoby?Ogółem znów burmistrz i reszta dążą do tego aby w gminie Andrychów było najdrożej?

jgjorg, 20.02.2019 13:35

ja uważam że stawki powinny być o wiele wyższe takie-żeby pokryć zarobki kolejnego zatrudnionego wiceburmistrza . brawo Andrychowianie jak wybraliśmy tak mamy.pozdrawiam proletariat andrychowski

madzia, 20.02.2019 13:22

Ja w swoim otoczeniu mam jedną rodzinę 3 plus. Reszta to 2plus 2 albo 2 plus 1. Zgadzam się z Krisem. 13 od osoby plus te dopłaty. A jak nie to niech radni od pana Żaka tłumaczą się z 16,50 babciom i rodzinom mniejszym zaznaczając że na basen kryty można wydać koło 30 mln (zamiast koło 15mln), kolejnego wicemistrza można powołać i utrzymywać ale na dopłaty dla mieszkańców nie ma. Swoją drogą, tak nam wmawiano że śmieci muszą się bilansować. Ta propozycja z doplacaniem pokazuje że nas okłamywano (bo jednak można dopłacać) albo zawyżano ceny o jakich była mowa. Jak można takim ludziom wierzyć?

krisu78, 20.02.2019 13:12

A ile jest takich rodzin które mają waszej gminie 3 dzieci i więcej? Kompromisowo to 13 złotych od osoby plus te zniżki które teraz chcą. Jak nie to niech radni od Żaka głosują po 16,50 zł od osoby i tłumaczą że na wiceburmistrza jest, jest też propozycja utworzenia nowej instytucji z etatami (tak pisał inny portal) ale na dopłaty nie ma. Chociaż jeszcze niedawno nowinki pisały że gmina dopłaca 2 mln i nic nie działo. żadnego gadania zakolandii nie było, żadnego wieszania się po Kobielusie, żadnego straszenia że nie będzie inwestycji. No ale jak ktoś zauważył jest już po wyborach to......

Turboplazmotron, 20.02.2019 12:37

Zakolog nie zmienia to faktu że nieosiągnięcie w 2020r wymaganych przez UE poziomów recyklingu będzie skutkowało nałożeniem na Polskę wysokich kar pieniężnych.

specnarz, 20.02.2019 12:31

Propozycje są coraz wyższe po to, aby nadrobić straty z miesięcy które już uciekły. Każdy obywatel powinien płacić za śmieci. Student powie że nie mieszka w domu i nie płaci ani tutaj, ani w Warszafce. Gdyby był taki obowiązek to rodzicom by zależało aby swoimi wpłatami młody zwiększał wpływy do własnej gminy a co za tym idzie obniżał nasze opłaty.

kukus, 20.02.2019 12:26

Róbcie tak dalej Kobielus i kubienie róbcie tak dalej to zobaczycie za 5 lat jak tak dalej będziecie na złość robić to połowę głosów nie zdobedziecie dalej gradło ściska po przegranej.

santarder, 20.02.2019 12:10

Stawki za śmieci są z kosmosu. Zaraz burmistrz powie 25 zł za segregowane i 50 za niesegregowane. Co kilka dni w urzędzie zmieniają zdanie. Z wyliczeń wynika, że brakować aż tak dużej sumy.

tomacik, 20.02.2019 12:02

Licząc około 40000 tyś mieszkańców gminy przez 12 miesięcy po 10 zł to wychodzi 4 800 000 . To ja się pytam na co brakuje że cena ma iść w górę. Bo z prostej matematyki wynika że powinno jeszcze zostać. A jeżeli mamy tylko 2 700 000 to znaczy że płaci tylko 22500 osób A to znaczy że trochę więcej niż połowa. A co z resztą osób? Skoro ma się ssmofinansowac to gdzie reszta płatników? O firmach nie wspomnę.

Zakolog, 20.02.2019 11:57

@Turboplazmotron Unia Europejska nie zmusza swoich członków do segregacji odpadów, tylko do ich zagospodarowania, nakłada kary za zbyt niski, jej zdaniem stopień ich recyklingu. Do segregacji śmieci komunalnych zmusza mieszkańców Gmina, poprzez różnicowanie opłat za ich odbiór. Łatwo można sobie wyobrazić, iż na terenie jakieś Gminy, oczywiście dobrze zarządzanej, znajduje się super nowoczesna instalacja do przetwarzania odpadów i mieszkańcy oddają śmieci niesegregowane, płacąc za nie mniej, niż dziś w Andrychowie za segregowane. A teraz ciekawostka, zgodnie z prawem państwowym wszystkie śmieci wymienione w uchwale Rady Gminy, są własnością tej Gminy i jeśli zalegałyby one na prywatnych posesjach w pojemnikach określonych w tej uchwale, to właściciele tych posesji będą mogli wystawić fakturę, za bezumowne korzystanie z ich terenów przez Gminę. Nie samoopodatkowanie , tylko honorowe samoopodatkowanie wyborców Tomasza, taka forma zadośćuczynienia w konwencji żalu za grzech niefrasobliwego głosowania w wyborach samorządowych. Co do autystycznych żon, to zrozumiesz jak będziesz je miał.

tomacik, 20.02.2019 11:49

Licząc około 40000 tyś mieszkańców gminy przez 12 miesięcy po 10 zł to wychodzi 4 800 000 . To ja się pytam na co brakuje że cena ma iść w górę. Bo z prostej matematyki wynika że powinno jeszcze zostać. A jeżeli mamy tylko 2 700 000 to znaczy że płaci tylko 22500 osób A to znaczy że trochę więcej niż połowa. A co z resztą osób? Skoro ma się ssmofinansowac to gdzie reszta płatników? O firmach nie wspomnę.

Turboplazmotron, 20.02.2019 11:22

Trzy propozycje podwyżki w trzy miesiące może UOKiK zechce przyjrzeć się tym propozycjom.

madzia, 20.02.2019 11:15

Mieszkańcy pisali. Niedawno nowiny informowały że co roku gmina dopłaca do śmieci 2 miliony. Co roku. Dało się? Ale jest już po wyborach. I teraz jest drugi wiceburmistrz a na mieście mówią że chcą stworzyć jeszcze nową instytucję jaką będą utrzymywać podatnicy. No i teraz jest końcówka budowy basenu krytego jaki będzie kosztował zamiast koło 15 mln jak mówili to koło 30 mln.

agares, 20.02.2019 10:58

mogło być po13zł. to NIE!!!! Teraz kobiałka wrócisz mi różnice!!! matole jeden!!!!

specnarz, 20.02.2019 10:53

Opłaty i tak pójdą w górę - nie ma na to siły, bo śmieci wciąż przybywa.
Trzeba jednak szukać rozwiązań pozwalających na maksymalne obniżenie kosztów. Tak się chyba jednak nie dzieje, bo znacznie łatwiej jest zgłosić niedobór kasy i poddać pod głosowanie kolejną podwyżkę.
Trzeba szukać kto nie płaci, kto nie ma umowy, kto nie segreguje pomimo iż to zadeklarował, co robią ze śmieciami sklepy (niektóre małe biorą do domu) i inne firmy.
Jaka jest skala sprzedaży surowców wtórnych.
Nie mieszać surowców w śmieciarkach razem z niesegregowanymi odpadami.
Dlaczego wszyscy mają płacić za oddawane przez niektórych popiół czy odpady zielone.
Dlaczego wszyscy płacą za wywóz mebli spod altan pomimo iz większość musi je sama wywieźć na Batorego.

Turboplazmotron, 20.02.2019 10:51

Zakolog ładnie opisujesz tylko nie rozumiem określenia " autystycznych żon" i w czym miało by pomóc "samo opodatkowanie" ? I czy wziąłeś pod uwagę że jeżeli nie wzrośnie segregacja śmieci to będziemy płacić kary do Uni .

VERA, 20.02.2019 10:39

Od początku sprawy związanej z podwyżką opłat za wywóz śmieci ani raz nie spotkałam się z problemem ile ludzi płaci za śmieci ? Z prostego rachunku wychodzi ,że sporo ludzi nie płaci tego podatku bo , jeżeli gmina liczy około 40 tys. mieszkańców to po 120 zł wychodzi akurat 4,8 mln tyle co trzeba. Może radni bardziej skupiliby się na kontroli egzekwowaniu opłat a nie nawzajem się zwalczali . Tak wychodzi ,że ja muszę płacić za kogoś kto nie płaci , dziwne ,że nikt nie zwraca na to uwagi ale może nie , skoro co szósty nie zdaje egzaminu z matematyki .

Zakolog, 20.02.2019 10:21

No to po kolei. Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak rząd PiS, każdy rząd RP jest emanacją całego Sejmu i musi uzyskać jego akceptację. Po drugie opłata środowiskowa za składowanie odpadów, de facto jest podatkiem jaki rząd nakłada na prywatne firmy czerpiące zyski z eksploatacji tego środowiska, które jest dobrem i własnością całego społeczeństwa, dziś i w przyszłości. Po trzecie opłata jest za składowanie odpadów, czyli jeśli firmy zarabiające na odpadach, będą poddawać je recyklingowi nie będą musiały jej ponosić. Upraszczając, jeśli zarządy tych firmy zamiast przejadać zyski będą je inwestować w przetwórstwo odpadów, to więcej im zostanie na waciki i gadżety dla ich autystycznych żon. Podsumowując – akurat w tej sprawie radni PiS w mojej ocenie mają rację i mieszkańcy powinni ich wspierać, nawet jeśli przejściowo będzie trzeba płacić 20 zł i więcej oraz wywozić śmieci poza powiat, w celu złamania monopolistycznej pozycji Empolu. Istnieje jeszcze inna możliwość rozwiązania problemu, mianowicie honorowe samo opodatkowanie się wyborców Tomasza Naszego, wszak to Oni zgotowali nam ten los.

Turboplazmotron, 20.02.2019 10:11

zandrychowa proszę przeczytać projekt uchwały i sprawdzić kto go zaproponował. Wydaje mi się że urząd próbuje rękami mieszkańców naciskać na Radnych .

zandrychowa, 20.02.2019 09:49

Kobielusa stać żeby płacić więcej 16. Radny Maciej Kobielus (dieta radnego, umowa o pracę, świadczenie wychowawcze, wynajem garażu) – 89 994,88 zł http://www.mamnewsa.pl/polityka/ile-zarabiaja-radni-pojawily-sie-oswiadczenia-majatkowe

budyn77, 20.02.2019 09:46

To wstyd i hańba żeby gmina Andrychów miała tylko dwóch wicewójtów! W mniejszych Kętach jest także dwóch zastępców burmistrza. W Andrychowie powinno być co najmniej czterech wicewójtów! Do roboty wójcie Zak!

Turboplazmotron, 20.02.2019 09:08

Jest wiele argumentów przeciw ciągłemu bezmyślnemu podnoszeniu opłat przez samorząd ale o tym żaden dziennikarz nie pisze.