reklama

Jest plan na nową drogę w kierunku autostrady. Mieszkańcy: nie burzyć domów! [AKTUALIZACJA]

Gospodarka, Wiadomości, 12.05.2014 13:00, (red)
Ruszyły prace związane z zaplanowaniem budowy nowego połączenia drogowego wraz z nowym mostem na Wiśle. Pierwsze konsultacje już się odbyły.
Jest plan na nową drogę w kierunku autostrady. Mieszkańcy: nie burzyć domów! [AKTUALIZACJA]

Władze województwa oraz niektórych gmin i powiatów myślą nad budową nowego połączenia drogowego Zator – Spytkowice – Alwernia oraz przeprawy mostowej przez rzekę Wisłę. To tzw. droga północna, prowadząca w kierunku autostrady A4.


- Zakres opracowania projektowego planowany jest do skorelowania z projektowaną w ciągu drogi krajowej nr 28 obwodnicą miejscowości Zator, następnie z obejściem miejscowości Spytkowice wraz z nowym mostem przez rzekę Wisłę w kierunku miejscowości Alwernia, aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 780. Uzyskane w ten sposób połączenie stałoby się alternatywą dla drogi wojewódzkiej nr 781 przyczyniając się do znacznego odciążenia prowadzonego przez nią ruchu tranzytowego jak również umożliwi aktywizację gospodarczą położonych wokół niego obszarów  – informują w Urzędzie Marszałkowskim.


Współpracę przy planowaniu nowej drogi obiecały władze powiatów oświęcimskiego, wadowickiego, chrzanowskiego oraz gmin Zator, Spytkowice i Alwernia.

W ostatnich dniach w Spytkowicach odbyły się pierwsze konsultacje, które miały na celu zasięgnięcie opinii mieszkańców oraz właścicieli gruntów, na których będzie zlokalizowana nowa inwestycja drogowa.

Przedstawiciele biura projektowego IVIA Sp. z o.o. przy udziale inwestora przedstawili i omówili trzy warianty przebiegu nowej drogi. Zgodnie z przypuszczeniami, mieszkańcy zgłosili swoje uwagi. Dotyczy to przede wszystkim osób, których domostwa znalazły się na trasie przebiegu któregoś z wariantów.

Jak informuje „Gazeta Krakowska”, w większości mieszkańcy są za budową nowej drogi, ale chcą też, aby uwzględnić ich uwagi. Również wójt Spytkowic Mariusz Krystian zaproponował korektę wariantów – żeby nie trzeba było burzyć domów w gminie Spytkowice.


ZOBACZ: warianty przebiegu nowej trasy (mapa)

 
Projektanci uspokoili, że to na razie wstępne plany i będą starali się uwzględniać uwagi zgłaszane przez mieszkańców.


„Droga ma mieć w zależności od wybranego wariantu od 22 do 25 kilometrów. Jej koszt w najbardziej kosztownym wariacie ma wynieść 749 mln złotych” – informuje Gazeta Krakowska.

 

Dodajmy, że to już kolejna planowana do wykonania duża inwestycja drogowa w naszym regionie. Poprzednia, zwana Beskidzką Drogą Integracyjną, jak na razie nie doszła do skutku. Między innymi z powodu licznych protestów na etapie wytyczania przebiegu drogi, głównie w Wadowicach.

AKTUALIZACJA: 2014-05-12

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

jano24, 15.05.2014 16:19

Mareczku to nie tak.Projekt ma być zrobiony rzetelnie na aktualnych mapach.W okolicach Spytkowskich Górek są nowe domy które powstały na przestrzeni ostatnich 10 lat.Projektant rysuje kreskę przez środek zabudowań nie wychodząc z biura w teren.Generuje to poważne koszty dla inwestora bo domy są nowe i kosztowne.Rozprawy sądowe wstrzymają inwestycje a pieniądze unijne będą cofnięte.Nie mówiąc o krzywdzie ludzkiej bo przywiązanie do ziemi bywa dozgonne.Wystarczy wyjść w teren ,są inne rozwiązania w ww przepadku aż trzy.

krisu78, 12.05.2014 17:47

dokładnie. tylko że i tak nie napinałbym się. według mnie to taka wrzutka przed wyborami że niby jest pomsył, nowa nadzieja etc. a to dopiero pierwsze konsultacje i już wychodzi że łatwo nie będzie.

mareczek, 12.05.2014 17:34

no i zaczeło sie. niby wszyscy chcą, zgadzają się ale jak przychodzi co do czego.... teraz nie chcą ci, jak projektanci zrobią nową propozycję nie będą chcieli następni i tak w nieskończność.

kyfe, 06.05.2014 11:36

Może lepszym wariantem dla BDI jest trasa Bielsko-Kęty -Andrychów-Zator-Spytkowice-Alwernia ?

kyfe, 06.05.2014 11:31

BDI powinna ominąć Wadowice i byłoby po problemie.

Alicja, 04.05.2014 17:00

Może szybciej byłoby do Zatora drogę zrobić niż BDI .Jazda zakrętami po Wieprzu dramat.Potem Płaza przed Chrzanowem też nie lepiej.Na razie ciężko dostać się na A4. BDI?Marzenie.Byłoby super.Wadowice raczej nie ustąpią.

mareczek, 03.05.2014 18:16

zgadzam się wilku. byle do wygranych wyborów a potem władza zapomni o temacie.

wilku, 03.05.2014 17:56

Kolejne wybory-kolejne pomysły. Temat będzie \"żył\" do 2015 potem umrze :-)

starymoher, 03.05.2014 10:35

Boje się że nie dożyje.Choć raczej jestem pewien!