reklama

Jeśli bilety nie podrożeją, przewoźnik wycofa się z gminy Andrychów?

, Gospodarka, Wiadomości, 19.01.2023 07:45, eł

Wszystko wskazuje na to, że bez podwyżki się nie obejdzie.

Jeśli bilety nie podrożeją, przewoźnik wycofa się z gminy Andrychów?

Kilka dni temu pisaliśmy, iż prawdopodobnie niebawem Rada Miejska w Andrychowie będzie debatować nad podwyżką biletów w komunikacji gminnej. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, z propozycją podniesienia cen wystąpił do samorządu zarząd spółki PKS Południe ze Świerklańca, czyli firmy, która obsługuje te połączenia. Teraz dotarły do nas kolejne informacje w tej sprawie.

Są one nadal nieoficjalnie, ale pochodzą bezpośrednio od osób zatrudnionych w PKS Południe. Wynika z nich, że firma stawia sprawę na ostrzu noża. Jeśli Rada Miejska nie uchwali podwyżki, przewoźnik zamierza rozwiązać umowę z gminą. Wpływy ze sprzedaży biletów nie pokrywają bowiem kosztów obsługi połączeń. Nie pomogła poprzednia podwyżka, wprowadzona w ubiegłym roku.

Cena biletów normalnych wzrosła wówczas o 50 gr – z 2,50 zł do 3 zł. Wprowadzono też odpłatność za przejazd od emerytów i rencistów w wieku powyżej 60, a poniżej 75 lat. Wynosi ona 1 zł. Za darmo jeżdżą seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, dzieci do lat 7, uczniowie oraz studenci.

Dla porównania w komunikacji na terenie gminy Wadowice bilet normalny kosztuje 4 zł (na trasie do 10 km), 5 zł (od 10 do 15 km) lub 6 zł (powyżej 15 km). Ani uczniowie i studenci, ani emeryci i renciści nie jeżdżą tam za darmo. Płacą za przejazd 50 % ceny biletu normalnego.

Przewoźnik działający w gminie Andrychów nie proponuje podwyżek do aż takich wysokości. Cena biletu normalnego miałaby wynieść 3,50 zł. Zarząd spółki sugeruje też wprowadzenie odpłatności za przejazdy od dzieci i młodzieży szkolnej. Bilety dla nich miałyby być po złotówce.

Jeśli Rada Miejska w Andrychowie nie zgodzi się na podwyżkę, gmina może znaleźć się w trudnej sytuacji. Prawdopodobnie będzie musiała szybko znaleźć nowego operatora komunikacji gminnej.

Nieoficjalnie dowiadujemy się, że w magistracie rozważany jest też inny wariant: gmina miałaby założyć własną spółkę komunikacyjną i zrezygnować ze zlecania wykonywania usług przewozowych, jak to ma miejsce obecnie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 20.01.2023 11:26

@mega-fon jak myślisz po likwidacji ile zostanie z tych 100 tyś. ?

FeelFree, 19.01.2023 16:09

https://cba.gov.pl/pl/kontakt/zglos-korupcje/4705,Zglos-korupcje.html

Archanioł Michał, 19.01.2023 14:12

Zdzisław REAKTYWACJA ;)

Archanioł Michał, 19.01.2023 13:51

https://krs-pobierz.pl/andrychowski-zaklad-komunikacyjny-spolka-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia-i282953

mega-fon, 19.01.2023 11:18

Zakolog, Ty i honor, przeginasz jak Twoja władza, zmień dilera, bo czytać się nie da Twoich wypocin.

titow21, 19.01.2023 09:43

Nowa spółka , nowe stanowiska do wyciągania pieniędzy z budżetu, jedna od elektrociepłowni druga od komunikacji i jeden radny czy drugi, koledzy królika maja dodatkowe dwa źródła wpływu pieniędzy

Zakolog, 19.01.2023 09:18

Czyli największy projekt cywilizacyjny burmistrza Żaka, ta piramida jego megalomanii właśnie zapada się w piaskach andrychowskiej pustyni. Rozsypuje się w iście żakowskim stylu, jakaś bieda z Pszczyny będzie teraz wyznaczać Radzie Miejskiej uchwały, które ta ma przyjąć. Wybitni wybrańcy faraona Tomatesa I, nawet nie pisną czegokolwiek o swoim honorze i niezależności, tylko wzorem chóru greckiego zaśpiewają psalm ku czci Wielkiego Tomatesa, przy akompaniamencie skryby Babskiego !

Koniczynka, 19.01.2023 08:13

Od samego początku jest kabaret z biletami. Dzieci i uczniowie do 15 roku życia czyli do ukończenia 8 klasy złotówka, uczniowie powyżej szkoły podstawowej dwa złote, linia miejska czyli popularna jedynka dwa złote. Renciści i emeryci bez względu na wiek dwa złote, i obowiązkowo każda linia poza miejska do 5 km 3.50zł powyżej 5km 4zł. I ten cennik jest uczciwy dla każdego.