reklama
reklama

Jakie normy UDT powinien spełniać zbiornik ciśnieniowy?

Gospodarka, Wiadomości, 21.01.2021 11:27, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Jakie normy UDT powinien spełniać zbiornik ciśnieniowy?

Zbiornik ciśnieniowy to niezbędny element każdej instalacji ciśnieniowej, np. sprężonego powietrza, gazów technicznych czy innych mediów gazowych. Urząd Dozoru Technicznego wymaga od zgłaszającego taki zbiornik spełnienia określonych norm i przedstawienie dokumentów, co podlega rygorowi kontroli i nadzoru. Jakie normy UDT musi spełniać taki zbiornik i o czym należy bezwzględnie pamiętać?

Zgłoszenie do Urzędu Nadzoru Technicznego – wymagania

Pierwszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, chcąc zarejestrować zbiornik ciśnieniowy, jest zgłoszenie się do Urzędu Nadzoru Technicznego w postaci pisemnego wniosku, który dostępny jest na dedykowanej stronie internetowej. Na terenie kraju funkcjonują liczne oddziały tej instytucji, ważne jest, by zwrócić się do tego miejscowego. Po rozpatrzeniu wniosku przez UDT przystępuje się do sprawdzenia i badań zbiornika pod względem jego faktycznej użyteczności.

By uzyskać zgodę na jego rejestrację, konieczne jest przedstawienie licznych dokumentów, które udowadniają spełnianie wszystkich surowych wymogów określonych w §4 ust. 3 pkt.1 RMGPiPS z dn. 9 lipca 2003 r. (Dz.U. Nr 135, poz. 1269). Stan techniczny, pochodzenie zbiornika oraz schemat instalacji, w której zostanie on użyty, jest kluczowy, by UDT wydał zgodę na jego wykorzystanie przez właściciela.

Schemat instalacji oraz funkcjonalność zbiornika

Jednym z najważniejszych dokumentów, jakie musi przedstawić wnioskodawca w celu uzyskania zgody na używanie zbiornika ciśnieniowego przez UDT, jest dokładny schemat instalacji, w jakiej będzie on używany. Dokumenty powinny zawierać składniki istotne dla oceny wyjściowego poziomu bezpieczeństwa urządzenia. Pomocne są tu deklaracje zgodności dla poszczególnych elementów instalacji a w przypadku, gdy przedmiotem oceny zgodności jest zespół, deklaracja jest niezbędna w celu zidentyfikowania jego granic.

Następną kwestią, jaką trzeba mieć na uwadze, jest oczywiście rysunek konstrukcyjny z dokładnym opisem poszczególnych elementów oraz z danymi odnośnie do grubości ścianek głównych elementów, co istotnie wpływa na bezpieczeństwo użytkowanego zbiornika ciśnieniowego. Wszystkie elementy odnośnie do źródła zasilania całej instalacji, osprzętu zabezpieczającego oraz materiałów użytych przy konstrukcji wpływa na uzyskanie zgody przez wnioskodawcę.

Co w przypadku zbiorników sprowadzanych zza granicy?

Bez znaczenia pozostaje pochodzenie zbiornika ciśnieniowego, jeżeli tylko UDT stwierdzi jego bezpieczeństwo i możliwość użytkowania w danej instalacji ciśnieniowej. Procedura rejestracji zbiornika w przypadku jego sprowadzenia zza granicy wygląda praktycznie tak samo, jak w przypadku polskich zbiorników, należy zgłosić się do UDT z pismem wnioskującym o udzielenie zgody na jego rejestrację i dalsze użytkowanie.

Badania techniczne opierają się wówczas najczęściej na dokumentach technicznych pochodzących zza granicy, dlatego przydatna tu będzie usługa tłumacza przysięgłego. Jeżeli urządzenie spełnia wszystkie wymogi, wówczas wnioskodawca otrzymuje protokół i decyzję zezwalającą na instalację urządzenia w przedstawionej konstrukcji ciśnieniowej.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.komnino.com.pl/pl/of/cat/zbiorniki-cisnieniowe.7.html

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy