reklama

Jak pracuje geodeta?

, Gospodarka, Wiadomości, 12.04.2021 09:55, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Geodezja jest dziedziną, bez jakiej nie wyobrażamy sobie normalnego działania. Choć nie korzystamy z pomocy geodety każdego dnia, natomiast może choćby nie skorzystamy nigdy, to geodeta pełną dużą rolę w tworzeniu powierzchni miasta oraz wsi. Ich praca jest istotna oraz potrzebna na przykład przed zbudowaniem domu. Należałoby wiedzieć, iż każdy geodeta proponuje rozmaitego typu usługi geodezyjne, do jakich zakwalifikować można na przykład pomiary geodezyjne, lub także tworzenie dokumentów, takich jak mapa do celów projektowych.
Jak pracuje geodeta?


Czym jest geodezja?

Geodezja to nic innego jak ustalanie powierzchni oraz kształtu Ziemi i precyzyjne ustalanie położenia elementów na przestrzeni. Sama nazwa geodezja wynika z języka greckiego geo – Ziemia oraz daiso – będę dzielił. Takie przetłumaczenie terminu już mnóstwo nam mówi. Z dziedziną, jaką jest oczywiście geodezja nierozerwalnie powiązani są geodeci, który niezbędni nam będą przy różnego rodzaju pracach. Zwłaszcza jeżeli chcemy wybudować swój własny dom.

Mapa do celów projektowych – co to jest?

Mapa do celów projektowych stanowi dowód stworzenia kartograficznego, mającego tak rzeczywiście w sobie mapę sytuacyjną oraz stratosferyczną. Mapę taką zawsze robi geodeta Kraków. Na bazie mapy do celów projektowych dopuszczalne jest właśnie tworzenie specjalnego projektu budowlanego. Prawo także reguluje, jak ma być stworzona mapa do celów projektowych. Mapa do celów projektowych występuje na podstawie mapy zasadniczej. Mnóstwo elementów oddziałuje na cenę mapy, np. region, wielkość aktualizowanego obszaru, jej format, ilości kopii, natomiast też typ inwestycji. Przepisy Prawa budowlanego i Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej oraz Budownictwa instruują, iż mapa musi być aktualna. Więc mapa do celów projektowych ważna jest tak długo, dopóki nic się nie zmieni na terenie, jakiego dotyczy.

Geodezyjne wyznaczenie fundamentów oraz osi domu

Po otrzymaniu zezwolenia na budowę oraz odbiorze dziennika budowy nadchodzi pora na podjęcie prac ziemnych. W owym czasie także będzie nam konieczny geodeta (najlepiej tenże sam, znający już własny teren), by stworzył określone wyznaczenie elementów charakterystycznych domu oraz jego podstawowych osi strukturalnych. Wyznaczenie fundamentów musi zostać dobrze osadzone w terenie (np. przez wbicie nieruchomych palików) i wprowadzone do dziennika budowy. Jest to niezwykle istotny czas prac przed podjęciem prac ziemnych oraz fundamentowych.

Wybieramy geodetę. Na co zwrócić uwagę?

Usługi geodezyjne są potrzebne w wielu sytuacjach własnego życia. Zwłaszcza przeważnie z jego pomocy będą zmuszeni skorzystać deweloperzy budujący budynek lub odmienny budynek. Przeprowadzone poprzez niego pomiary będą potrzebne pomiędzy innymi do stworzenia projektu budowlanego, zgodnego z nim wyznaczenia domu i potem osiągnięcia zgody na użytkowania domu. Przed natomiast dobierzemy danego specjalistę, należałoby dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji. Należałoby jednak wiedzieć także o tym, iż każda firma geodezyjna ma własny cennik usług geodezyjnych.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy