reklama

Jak nad morzem, a nawet lepiej

, Gospodarka, Wiadomości, 12.01.2022 12:45, eł

Tężnia solankowa w Wadowicach jest już gotowa. Na wiosnę można będzie skorzystać z inhalacji.

Jak nad morzem, a nawet lepiej

W tężni solankowej panuje podobny mikroklimat, co w nadmorskich uzdrowiskach. A nawet lepszy. W ciągu zaledwie godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajamy taką ilość jodu, jak podczas trzech dni pobytu nad morzem! Już niedługo takie inhalacje będą możliwe przy ulicy Topolowej w Wadowicach.

Dlaczego jod jest ważny dla naszego zdrowia? To pierwiastek niezbędny do produkowania hormonów tarczycy - tyroksyny i trójjodotyroniny. Od ich stężenia we krwi zależy prawidłowy rozwój nerek, serca, mięśni, przysadki mózgowej oraz całego układu nerwowego. Hormony tarczycy stymulują przemianę materii, w tym zwiększają syntezę białka. Inhalacje solankowe są także wskazane dla osób cierpiących na choroby górnego układu oddechowego, ponieważ jod powoduje rozrzedzanie śluzu.

Mimo tak wielu ważnych dla naszego zdrowia właściwości tego pierwiastka, nie wszyscy powinni korzystać z tężni. Nie mogą sobie na to pozwolić osoby z niewydolnością naczyń wieńcowych serca, świeżo po zawale, a także cierpiące na choroby nowotworowe oraz nadwrażliwe na jony obecne w roztworze solankowym. Przeciwwskazaniem do wdychania aerozolu solankowego jest również gorączka.

Budowa tężni w Wadowicach kosztowała blisko 700 tys. zł, z czego ponad połowę samorząd gminy pozyskał z dotacji zewnętrznych. Obiekt będzie ogólnodostępny, a jego otwarcie nastąpi na wiosnę. Sama tężnia jest już gotowa, ale nie została jeszcze napełniona solanką. Trochę pracy wymaga jeszcze samo jej otoczenie. Trzeba zasiać trawę i posadzić drzewa, co zostanie zrobione przed jej oddaniem do użytku.

Foto: Facebook/Bartosz Kaliński

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy