Jak COVID-19 zmienia rynek pracy….

, Gospodarka, Wiadomości, 23.06.2020 10:45, Artykuł promocyjny
Propozycja Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie. Rekrutacja rusza od 15 czerwca.
Jak COVID-19 zmienia rynek pracy….

Pandemia koronawirusa już znacznie przemeblowała dotychczasowy rynek pracy. Kryzys nią spowodowany jeszcze długo odbije się na gospodarce zarówno krajowej jak i zagranicznej. Dotychczasowy rynek pracownika błyskawicznie zmienił się w rynek pracodawcy. Poprzez zaistniałą sytuację zwiększył się znacząco próg bezrobocia. Wszystko wskazuje na to, że stan sprzed epidemii szybko nie wróci. Wielu pracodawców nie przetrwa, jednakże będą również zawody które dla gospodarki nabiorą szczególnego znaczenia. Jak podają ekonomiści kryzys w pierwszej kolejności odczują pracownicy biurowi. Prognozuje się natomiast, że wzrośnie zatrudnienie w branży produkcyjnej, budowlanej i spedycyjnej, liczyć się będzie wykształcenie techniczne.

Nadszedł moment wyboru nowej ścieżki zawodowej dla uczniów po szkole podstawowej.

Zatem już teraz uczniowie klas ósmych powinni świadomie wybrać szkołę średnią, aby w przyszłości stać się atrakcyjnymi partnerami na rynku pracy. Wybór właściwej drogi kształcenia w wieku 15 lat jest nie lada wyzwaniem i w dużej mierze obowiązek ten spoczywa na barkach rodziców.

Od 15 czerwca 2020 r. startuje rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.

Aby ułatwić Państwu ten wybór, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie, wychodzi naprzeciw z wyjątkowo atrakcyjną ofertą kształcenia. Wydawane z początkiem każdego roku kalendarzowego rozporządzenie MEN w sprawie wykazu zawodów mających szczególne znaczenie dla krajowego i lokalnego rynku pracy, wskazuje wszystkie zawody nauczane w CKZiU w Andrychowie jako potrzebne dla zachowania równowagi rynkowej i niezbędne dla rozwoju gospodarki. W oparciu o szczegółowe analizy rynku i powyższe przygotowaliśmy dla naszych nowych uczniów kierunki kształcące w następujących zawodach:

TECHNIK INFORMATYK

Na pandemii na pewno nie straci branża IT, a w szczególności programiści. Jest to grupa pracowników wyjątkowo chłonna i rynek pracy ich zagospodaruje. W dobie rozwijającej się cyfryzacji zapotrzebowanie na informatyków jest wyjątkowo duże, profesja ta daje możliwości wysokich zarobków. Projektowanie stron, programowanie to umiejętności które doceniają rozwijające się firmy.

TECHNIK SPEDYTOR

Z racji, że eksperci prognozują wzrost udziału na rynku branży e-commerce, szczególnie szybki rozwój czeka firmy kurierskie, a co za tym idzie branży spedycyjnej. To jedna z nielicznych branż które zyskają na epidemii koronawirusa.

TECHNIK EKONOMISTA

Szczególnie ważne dla odbudowania gospodarki są trafne przemyślane decyzje, dlatego ekonomista to zawód który będzie cieszył się dużym zainteresowaniem. W raporcie Hays - firmy doradztwa personalnego, bardzo wysoko plasują się takie zawody jak deweloper czy księgowy, które umożliwiają pracę zdalną.

TECHNIK BUDOWNICTWA

Na szczęście epidemia nie zaszkodziła znacząco również branży budowlanej. Zakontraktowane na wiele lat do przodu ogromne inwestycje są nadal realizowane, stąd firmy budowlane poszukują fachowców wykwalifikowanych w tym kierunku.

TECHNIK MECHANIK

Obecnie, w dobie szybkiego rozwoju branży samochodowej obserwuje się duże zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowaną kadrę techniczną o profilu mechanicznym. Mechanik to zawód o bardzo długiej tradycji w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie, poprzez szybki rozwój technik komputerowych w ostatnich latach bardzo ewoluował. W naszym technikum planowany jest zakup nowoczesnego centrum obróbczego CNC z pozyskanych środków UE. Obecnie mechanik organizuje i nadzoruje produkcję, montaż, naprawy i konserwację wszelkich maszyn i urządzeń we wszystkich rodzajach rozwijającego się prężnie przemysłu.

TECHNIK REKLAMY

Technik reklamy, to zawód z przyszłością. Zawód szerokoprofilowy, łączy w sobie wiedzę ekonomiczną , informatyczną, lingwistyczną oraz plastyczną. W dobie rozwoju gospodarczego zapotrzebowanie na wykwalifikowanych techników reklamy będzie szczególnie duże, gdyż jak wiemy dobra reklama niesie dla firm niezliczone korzyści finansowe. Wzrost konsumpcjonizmu wpływa na zwiększenie zakupów, a jak wiadomo ‘’REKLAMA DŹWIGNIĄ HANDLU”.

TECHNIK ORGANIZACJI TURYSTYKI

Należy pamiętać, że turystyka to bardzo ważny dział gospodarki. Obserwuje się ciągły wzrost zapotrzebowania na organizatorów wypoczynku. Dzięki zdobytym umiejętnościom, m.in. elastyczności, kreatywności i przedsiębiorczości, absolwenci Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie z łatwością przystosowują się do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy w branży turystycznej. Zaobserwowano że coraz więcej osób korzysta z wypoczynku zorganizowanego, z gotowych ofert biur podróży. Branża turystyczna daje możliwości zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i różnych ciekawych zakątkach świata. Praca w turystyce jest niezwykle ciekawa, daje mnóstwo satysfakcji również finansowej.

Na ten rozwój kształcenia zawodowego naszych przyszłych uczniów pozyskaliśmy z UE na lata 2020-23 kwotę 4 755 560 zł.

Środki te umożliwią :

 • darmowe kursy kwalifikacyjne dla młodzieży: prawo jazdy, operator wózka widłowego, obsługa kasy fiskalnej, spawanie MIG oraz TIG, Photoshop, uprawnienia SEP, obsługa koparko-ładowarki,

 • płatne staże wakacyjne – stypendium stażowe w wysokości 2.200 zł za miesiąc stażu (netto),

 • wzbogacanie zaplecza techno-dydaktycznego m. in. w obrabiarkę CNC oraz wózki widłowe wysokiego składowania,

 • stypendia dla uczniów zdolnych – 3.000 zł/rok szkolny dla ucznia .

Z uwagi na zdobyte i posiadane umiejętności zawodowe, dzięki uzyskanym szerokim kwalifikacjom, uczniowie jeszcze podczas trwania nauki w technikum często podejmują pracę u lokalnych pracodawców, co potwierdza ich dobre przygotowanie do zawodu

Niech młodzi ludzie wykorzystają tę niepowtarzalną szansę zdobycia w naszej szkole wymarzonej profesji.

WAŻNE - otrzymując u nas EUROPASS (Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe, uznawany w UE) z pewnością i każdy zagraniczny pracodawca doceni Wasze umiejętności, fachowość oraz doświadczenie zawodowe.

Drogi Rodzicu, Drogi Uczniu - zobaczcie co nas wyróżnia:

 • Dajemy poczucie bezpieczeństwa (monitoring wewnętrzny oraz zewnętrzny, karty dostępu wejścia);

 • Kształcimy innowacyjnymi metodami nauczania;

 • Posiadamy nowoczesną bazę dydaktyczną i sportową;

 • Dajemy kwalifikacje zawodowe uznawane w całej Europie;

 • Kształtujemy charaktery, rozwijamy kompetencje miękkie;

 • Pomagamy stawiać cele i dopingujemy do ich realizacji;

 • Rozbudzamy Wasze pasje i zainteresowania;

 • Doceniamy klimat współpracy uczeń-rodzic-nauczyciel;

 • Szanujemy wielokulturowość Europy ucząc języków: angielskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego oraz rosyjskiego.


TO DLA WAS SIĘ ZMIENIAMY, KSZTAŁCIMY, ROZWIJAMY

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie,

DOBRA SZKOŁA = DOBRY ZAWÓD= LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ!!!

www.ckziuandrychow.pl

tel 33 875 23 34

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy