reklama

Ile kosztuje remont łazienki i co zrobi, gdy nasz budżet okaże się zbyt mały?

, Gospodarka, Wiadomości, 21.06.2021 09:47, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Remont łazienki to jeden z najbardziej kosztownych remontów domowych. Na jego cenę wpływają przede wszystkim ceny poszczególnych prac oraz materiałów, które do najtańszych nie należą. Jak oszacować koszt renowacji łazienki i co zrobi, gdy okaże się, że nasz budżet jest zbyt skromny?
Ile kosztuje remont łazienki i co zrobi, gdy nasz budżet okaże się zbyt mały?


Od czego zależy koszt remontu łazienki?

Co ciekawe koszty wszelkich remontów w dużej mierze zależą od… miejsca zamieszkania. W 2021 roku najwięcej za remont łazienki zapłacimy w województwie mazowieckim i małopolskim, najmniej natomiast w świętokrzyskim, lubuskim i podkarpackim. Jest to efekt ekonomicznej sytuacji danego regionu, stopy bezrobocia oraz liczby miejsc pracy.

Nie bez znaczenia pozostaje też powierzchnia pomieszczenia. Dużo tańszy będzie bowiem remont łazienki w bloku niż dużego pokoju kąpielowego w domu. Jest to oczywiście podyktowane większym zapotrzebowaniem na materiały budowlane oraz wyposażenie.


Podsumowując, koszt remontu łazienki zależy od:

 • zakresu prac,

 • powierzchni,

 • ekipy remontowej,

 • cen materiałów budowlanych,

 • cen wyposażenia,

 • standardu wykończenia,

 • miejsca zamieszkania.

Kalkulując więc potencjalne koszta, należy wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty.

Musimy także pamięta, że czynnikiem, który najbardziej wpływa na cenę naszej nowej łazienki, jest standard jej wykończenia. Zdecydowanie niższy bowiem będzie koszt płytek z marketu budowlanego. Koszta mogą wzrosnąć nawet o kilkanaście tysięcy złotych, jeśli zdecydujemy się na glazurę sprowadzaną z zagranicy.

Obliczając więc koszty, powinniśmy podzielić je na koszty zakupów oraz koszty ekipy remontowej.

Ekipa remontowa – ile to kosztuje?

Wynajmując ekipę remontową, zawsze pytamy o cenę jej prac. Mniejsze koszta poniesiemy wtedy, gdy nasza łazienka wymaga jedynie prac wykończeniowych. Jeżeli natomiast w grę wchodzi renowacja, musimy uwzględnić także prace wstępne, czyli skuwanie płytek, wykonanie wylewki, naprawę ubytków na ścianach i suficie oraz gruntowanie ścian.

Prace wykończeniowe obejmują natomiast:

 • układanie płytek ściennych – ostateczna cena zależy od tego, czy są to klasyczne płytki, czy małe elementy typu subway, czy może skomplikowane wzory, np. jodełka;

 • układanie płytek podłogowych;

 • malowanie ścian i sufitu – cena będzie wyższa, jeżeli zdecydujemy się na malowanie dekoracyjne.

Ostatnim etapem remontu łazienki jest tzw. biały montaż, czyli montaż elementów sanitarnych. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:

 • montaż umywalki,

 • montaż wanny,

 • montaż kabiny prysznicowej,

 • montaż WC oraz zbiornika,

 • montaż bidetu.

Nie możemy zapomnieć także o opcjonalnym montażu szafek, półek, drzwi czy grzejnika. Są to niewielkie prace, o których często się zapomina, a które znacząco mogą zmienić ostateczny koszt remontu.

Remont łazienki, a nieprzewidziane sytuacje

Nieprzyjemne i kosztowne niespodzianki to częsty problem remontów. W czasie wykonywania prac może okazać się bowiem, że jakaś dodatkowa rura wymaga wymiany, należy skuć większą powierzchnię, niż planowaliśmy czy ściany wymagają wyrównania, a sufit podwieszenia. Są to rzeczy, które często stają się widoczne dopiero po rozpoczęciu prac. Planując więc budżet, takie sytuacje także należy wziąć pod uwagę.

Finansowanie remontu łazienki – skąd wziąć na to pieniądze?

Jeżeli na remont posiadamy wcześniej zaoszczędzone środki, to jesteśmy w dobrej sytuacji. Prawda jest jednak taka, że większość remontów finansowana jest za pomocą kredytów i pożyczek ratalnych.

Uzyskanie kredytu to jednak proces długotrwały i wymaga sprawdzenia przez bank naszej zdolności i wiarygodności kredytowej. Oznacza to, że nasza historia kredytowa sprawdzana jest we wszystkich rejestrach, takich jak KRD, BIG czy BIK. Jeżeli nasza historia nie jest idealna, możemy spodziewać albo kredytu z dużymi opłatami dodatkowymi (ubezpieczenie), albo odmowy udzielenia finansowania.

W takiej sytuacji warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki ratalnej. Jej uzyskanie jest bardzo proste – zwykle nie wymaga wychodzenia z domu, formalności ograniczone są niemal do minimum, a nasza historia kredytowa nie jest analizowana zbyt wnikliwie, więc pożyczkę mogą uzyskać nawet osoby bez stałego dochodu czy studenci w trudnej sytuacji finansowej. Co więcej, pieniądze na naszym koncie mogą znaleźć się dosłownie w kilkanaście minut, co często rozwiązuje problem nagłych wydatków.

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki, należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, porównać oferty różnych instytucji pozabankowych i realnie określić swoje możliwości spłaty zobowiązania. Wszelkie opóźnienia mogą bowiem spowodować, że koszty pożyczki ratalnej drastycznie wzrosną.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy