reklama

Historyczna decyzja. Andrychów kupił zamek w centrum miasta. Co dalej?

, Gospodarka, Wiadomości, 14.07.2020 14:00, GM
We wtorek podpisano akt notarialny.
Historyczna decyzja. Andrychów kupił zamek w centrum miasta. Co dalej?
Od wielu lat w Andrychowie decydowały się losy położonego w centrum Andrychowa zabytkowego pałacu Bobrowskich. Po II wojnie światowej nieruchomość została przejęta przez państwo. Dopiero kilka lat temu, na mocy postępowań sądowych spadkobiercy Bobrowskich ponownie odzyskali prawo do majątku w Andrychowie.

Konkretnie do zamku i otoczenia, bo tego typu spornych nieruchomości w Andrychowie należących w przeszłości do Bobrowskich jest więcej, ale postępowania jeszcze się toczą.


Tyle że Bobrowscy nie mieli pomysłu co z tym odzyskanym dobrodziejstwem zrobić. Ostatecznie doszło do porozumienia z władzami Andrychowa na mocy którego gmina kupiła od nich ten majątek za 4,25 mln zł. Ta kwota będzie spłacana przez gminę do 2023 roku. Pierwsza transza - 1,25 mln - trafi na konto spadkobierców już w najbliższych dniach. Kolejne - po 1 mln - wpłyną na konto sprzedających w latach 2021-23.

Umożliwia to podpisany we wtorek (14.07) w magistracie w Andrychowie akt notarialny na mocy którego czterech spadkobierców, właścicieli pałacu, sprzedaje gminie tę nieruchomość, park ze stawem oraz jednocześnie zrzekają się praw do innych nieruchomości w Andrychowie, które potencjalnie mogliby odzyskać.


Po co gminie zamek?

Choć transakcja jest kosztowna dla budżetu miasta, pozwala wreszcie uregulować status zabytku w centrum Andrychowa i - docelowo - zmienić jej oblicze. Skoro Bobrowscy nie byli w stanie wyremontować zabytku (a jego stan jest zły) gmina zamierza go wyremontować i przywrócić dawną świetność.

To na pewno będzie kosztowne przedsięwzięcie, szacowane nawet na ponad 20 mln zł. Samorządowcy informują, że gmina pozyska na ten cel dotację unijną, która w części pozwoli sfinansować remont. Niedawno magistrat ogłosił przetarg na remont. Wpłynęła jedna oferta - na 24 mln, czyli przewyższająca zakładany budżet remontu.

Burmistrz Tomasz Żak informuje nas, że ten przetarg zostanie unieważniony, więc remontu na razie nie będzie. Podejmowane będą dalsze działania w zakresie pozyskania wyższej dotacji z UE (obecnie mowa jest o 14 mln zł dotacji). - Remont to kwestia najbliższych lat. W tej chwili najważniejsze jest, że raz na zawsze kwestia własności tej nieruchomości została rozwiązana - powiedział burmistrz, dodając że pałac będzie docelowo pełnił funkcje obiektu użyteczności publicznej.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 17.07.2020 18:19

@Starybrat, niespecjalnie tęsknię do tej rozmowy i przemyśleń Burmistrza naszego, choć przyznaję , że z niektórych jego stwierdzeń zdolni internaucie zrobiliby gruby polew. Bardziej mnie ciekawi treść tej słynnej umowy i chciałbym, aby wzorem postanowienia ministra edukacji w sprawie szkoły nr 3, Burmistrz ją opublikował, a redaktorzy z „Nowin” cytowali i omawiali poszczególne fragmenty, na wzór analiz jakie prowadzili w sprawie szkoły.

Starybrat, 17.07.2020 14:22

@Panowie Skalpel, Zakolog, jest nadzieja, że nagrana rozmowa się odnajdzie, bo nie można jej po prostu podrzeć. Z kolei, by mieć warsztat dziennikarski, trzeba być przede wszystkim być dziennikarzem.

Skalpel, 17.07.2020 12:32

Wygląda na to że namiestnik jest równocześnie cenzorem.

Zakolog, 17.07.2020 08:48

@Skalpel - Całą rozmowę można było odsłuchać w Radio Andrychów o godzinie 8,30 w środę, prawdopodobnie był to zapis wywiadu pana Nycza, z dnia poprzedniego po podpisaniu sławnej umowy. Fragmenty rozmowy były jeszcze emitowane na antenie przed południem w formie przerywników pomiędzy audycjami. Faktycznie, również nie mogę znaleźć tej rozmowy, najwyraźniej nasz wydział propagandy doszedł do wniosku, iż Tomuś komentując owe wydarzenie coś za dużo chlapnął i nie ma możliwości odpowiednio tego skleić. Pozostaje jedyne wystosować apel do redaktora Mareczka, aby pochwalił się swoim warsztatem dziennikarskim i jednak udostępnił tę historyczną rozmowę.

Skalpel, 17.07.2020 06:12

@Zakolog. Gdzie można wysłuchać wspomnianej przez Ciebie rozmowy? Bo nie mogę znaleźć.

Skalpel, 15.07.2020 20:07

W Andrychowie wiele spraw załatwia się za pomocą PLOTKI.

Zakolog, 15.07.2020 07:49

Właśnie wysłuchałem rozmowy Tomusia z namiestnikiem gminny Kęty na Andrychów. I mam publiczne pytanie do Panów. Na jakiej podstawie prawnej, zresztą pal licho podstawę, na jakim wnioskowaniu prawnym oparta jest Wasz wiedza o choćby cieniu możliwości odzyskania przez Bobrowskich gruntów utraconych na mocy dekretu PKWN. A do Tomusia jeszcze pytanko, dlaczego jako burmistrz Andrychowa nie odwołał się do sądu od decyzji wojewody wyłączającej pałac spod „reformy rolnej”? Dając tym samym państwu Bobrowskim ekskluzywną okazję do przedstawienia powodów opuszczenia pałacu w styczniu 1940 roku. Chyba za te cztery bańki sponsorzy tej imprezy mają prawo otrzymać odpowiedź ?

Zakolog, 14.07.2020 16:58

Romuś jednak jesteś idiotą ! To że Tomuś z hrabiami zrobił deal specjalnie nie dziwi. Ale ta fotografia już na zawsze zostanie w andrychowskim archiwum z twoim wizerunkiem, masz zapewnione miejsce w historii tego miasta i to za free.

Skalpel, 14.07.2020 14:21

Jeżeli do tej pory park ze stawem był własnością prywatną to nasuwa się pytanie czy niektóre działania władz miasta,policji,straży miejskiej były legalne?