reklama

Gminna spółka dostała koncesję i przejmie produkcję ciepła i prądu

, Gospodarka, Wiadomości, 17.09.2019 09:50, red
Nowa gminna spółka komunalna – Andrychowska Elektrociepłownia – otrzymała z Urzędu Regulacji Energetyki koncesję na produkcję prądu i energii elektrycznej. Co to oznacza dla mieszkańców i firm?
Gminna spółka dostała koncesję i przejmie produkcję ciepła i prądu

Nowa gminna spółka została powołana na początku sierpnia przez radnych. Cel był taki, aby przejąĆ produkcję energii cieplnej dla miasta i prądu dla firm od prywatnej Elektrociepłowni Andrychów, która ostatnio popadła w potężne tarapaty, a do jej kont zaczęli dobierać się komornicy.

Jak twierdzi burmistrz Andrychów Tomasz Żak, obecnie nie ma już zagrożenia, że elektrociepłownia nie będzie produkowała ciepła i prądu. Ostatnio regularnie zdarzało się, że duże andrychowskie firmy miały problemy z dostawą energii elektrycznej. W wielu z nich przerywano produkcję.

Nowa gminna spółka otrzymała w tym tygodniu koncesję na produkcję ciepła i prądu, posiada także umowę na dzierżawę turbiny gazowej Elektrociepłowni Andrychów i infrastruktury niezbędnej do produkcji ciepła i prądu. Spółka musi jeszcze podpisać umowy z Tauronem na dystrybucję energii elektrycznej, ale jak przekonuje burmistrz Tomasz Żak od 19 września to ona będzie już dostawcą prądu do firm i na terenie miasta nie powinno być już żadnych zakłóceń w dostawach prądu do firm i ciepła do mieszkań.

Burmistrz zapewnia, że nowa gminna spółka nie przejęła długów Elektrociepłowni Andrychów – ostatnio była mowa o 90 mln zł zadłużenia.

Niemniej sprawa wcale nie musi być tak prosta i już przesądzona. Przypomnijmy, że Elektrociepłownia Andrychów to własność prywatna. Niemniej gmina Andrychów posiada w niej 5% udziałów. Jak te udziały wpłyną na konieczność uregulowania tego zadłużenia? Na razie gminna spółka dzierżawi urządzenia elektrociepłowni, a co jeśli kiedyś komornik będzie chciał sprzedać majątek elektrociepłowni, aby spłacić wierzycieli?

Z tymi problemami zapewne władze Andrychowa będą się jeszcze zmagać.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

",,**,,", 17.09.2019 15:52

A co za debil bierze prąd od pośredników a nie bezposrednio z taurona??? Kilka firm miało prąd bezpośrednio od taurona ale zachciało im się prądu dwa!!!!!!! grosze taniej od posrednika,jak sie okazuje oszusta!!!! Teraz gmina pompuje miliony z podatków w elektrocieplownie, tylko po co? By kilka osob brało pensje po kilkanascie tysiecy zlotych miesięcznie.