reklama
reklama

Gmina Andrychów wypuści obligacje za 16 mln zł. RIO ostrzega, że...

Gospodarka, Wiadomości, 10.07.2024 10:55, eł
Jeśli nie uda się spełnić pewnych warunków, gmina może mieć kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej.
Gmina Andrychów wypuści obligacje za 16 mln zł. RIO ostrzega, że...

Jak już pisaliśmy, trzeba było dwóch sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, by doszło do podjęcia uchwały w sprawie emisji obligacji komunalnych przez samorząd gminy. Za pierwszym razem radni niemal jednogłośnie zagłosowali przeciwko temu pomysłowi, ale w dwa dni później większość z nich zmieniła zdanie… Regionalna Izba Obrachunkowa ma jednak pewne wątpliwości, czy gmina na pewno będzie w stanie wykupić obligacje

Obligacje komunalne są niejako formą kredytu, udzielanego przez bank lub dom maklerski jednostce samorządowej. Od nabywcy obligacji gmina otrzymuje pieniądze, sama jest natomiast zobowiązana wypłacać mu odsetki i wykupić od niego papiery wartościowe po upływie określonego czasu. W minionych latach gmina Andrychów wypuściła 43 tys. obligacji komunalnych o łącznej wartości 43 mln zł. Ich wykup rozpocznie dopiero w przyszłym roku. Tymczasem w czerwcu zapadła decyzja o wyemitowaniu kolejnych. Będzie to 16 tys. obligacji, wartych w sumie 16 mln zł. Są one potrzebne na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu gminy.

Sposób, w jaki radni podejmowali decyzję o emisji tegorocznych obligacji był zaiste przedziwny. Najpierw niemal jednogłośnie sprzeciwili się dalszemu zadłużaniu gminy. Po takim wyniku głosowania przewodniczący Rady Miejskiej zwołał kolejne obrady, które odbyły się w zaledwie dwa dni po poprzednich. I nagle okazało się, że większość radnych jest jednak za wypuszczeniem obligacji. - Co się zmieniło w waszych umysłach w ciągu minionych godzin? Czemu wtedy głosowaliście przeciwko? Czy to jest jakaś ustawka? Bo ludzie piszą o tym w Internecie. Czy ktoś tutaj dostanie jakąś posadę po tym? Pytam jak zwykły człowiek z ulicy Andrychowa – dziwił się wówczas nowy radny Isaac Bada. Pisaliśmy o tym tutaj.

Skład orzekający Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie pozytywnie zaopiniował zdolność gminy Andrychów do wykupu obligacji o łącznej wartości 16 mln zł, ale z pewnymi uwagami. „Z wieloletniej prognozy finansowej gminy Andrychów wynika, iż gmina planuje również zaciąganie zobowiązań dłużnych w roku 2025 w kwocie 15 000 000,00 zł, w związku z czym wielkość zadłużenia na koniec 2025 będzie stanowić 38,23% planowanych dochodów. Poziom zadłużenia Gminy wynikający z zobowiązań już zaciągniętych, ale i tych planowanych do zaciągnięcia, generuje bardzo wysokie koszty jego obsługi. Łącznie w latach 2024-2036 ich planowana wysokość wynosi 25 280 000,00 zł, a to z kolei wpływa na wysoki poziom zobowiązań dłużnych przypadających do spłaty w poszczególnych latach” – czytamy w opinii RIO.

Skład orzekający zwraca również uwagę, iż w kolumnie 7.1 załącznika nr 1 do wieloletniej prognozy finansowej wykazano dla wykonania roku 2024 różnicę pomiędzy dochodami bieżącymi, a wydatkami bieżącymi (tzw. deficyt operacyjny) w kwocie -8 420 800,55 zł. Skutkować to będzie dużymi ograniczeniami gminy w zakresie spłaty zobowiązań dłużnych w kolejnych latach” – alarmuje ten organ.

Ostatecznie jednak skład orzekający Kolegium RIO uznał, że emisja tegorocznych obligacji nie zagrozi płynności finansowej gminy, pod warunkiem wszakże, iż budżety lat następnych będą realizowane w zaplanowanych obecnie wysokościach. A to oznacza, że począwszy od przyszłego roku gmina musi regularnie osiągać nadwyżki operacyjne, czyli mieć dochody bieżące wyższe od wydatków (co w ostatnich latach się nie zdarzało). W wieloletniej prognozie finansowej gminy zaplanowano, że będą one wynosiły od 6,8 do 52,3 mln zł.

Nieosiągnięcie w latach 2025-2036 nadwyżek operacyjnych w planowanych obecnie kwotach może doprowadzić do trudności w zachowaniu relacji z art. 243 ustawy o finansach publicznych. Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, uznać należy możliwość zachowania przez gminę Andrychów ustawowych relacji w przypadku uzyskiwania wyników realizacji budżetów w kwotach nie niższych niż obecnie planowane w wieloletniej prognozie finansowej” – skonkludował skład orzekający.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zibi33, 10.07.2024 18:19

Bento_A.A., 10.07.2024 14:21nie wiem jak można być tak obłudnym czy ograniczonym intelektualnie

Archanioł Michał, 10.07.2024 15:26

Po prostu konsekwencje rządów zdzisłąwa I.

Archanioł Michał, 10.07.2024 15:24

Przeczytaj zanim napiszesz kolejna BZDURĘ.

Archanioł Michał, 10.07.2024 15:22

https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/gmina-andrychow-moze-znalezc-sie-pod-kreska-bo-juz-balansuje-na-krawedzi

Bento_A.A., 10.07.2024 14:21

Czego się nie dotkną to wtopa! 14 lat zarządzania Pana Burmistrza i zero uwag z RIO, dwa miesiące nowej władzy i już klaps z RIO. Jakby to powiedzieć: Kto RIO wojuje ten z RIO ginie:)