reklama
reklama

Gmina Andrychów po raz kolejny wypuści obligacje na załatanie dziury w budżecie

Gospodarka, Wiadomości, 13.06.2024 20:10, eł

Wcześniej wyemitowała już papiery wartościowe na kwotę 43 mln zł.

Gmina Andrychów po raz kolejny wypuści obligacje na załatanie dziury w budżecie

W minionych latach gmina Andrychów wypuściła 43 tys. obligacji komunalnych o łącznej wartości 43 mln zł. Ich wykup rozpocznie dopiero w przyszłym roku. Tymczasem burmistrz Beata Smolec już przygotowała projekt uchwały w sprawie emisji kolejnych papierów wartościowych, tym razem na kwotę 16 mln zł.

Emisja obligacji komunalnych to obecnie praktyka dość powszechnie stosowana przez samorządy, uważana za bardziej korzystną od zaciągania kredytów. Od nabywcy obligacji gmina otrzymuje pieniądze, sama jest natomiast zobowiązana wypłacać mu odsetki i wykupić od niego papiery wartościowe po upływie określonego czasu. Samorząd ma możliwość wyznaczenia takiego terminu wykupu, który zapewni mu bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej.

Ale gmina Andrychów ma już niebagatelne zadłużenie, które wynosi ponad 88 mln zł i po wypuszczeniu kolejnych obligacji znacząco wzrośnie. Wydaje się jednak, że jest to nie do uniknięcia, bowiem emisja papierów wartościowych została zaplanowana w budżecie gminy na rok 2024, sporządzonym przez poprzedniego burmistrza miasta Tomasza Żaka. Jest ona potrzebna na sfinansowanie deficytu budżet, realizację inwestycji i spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Będzie to 16 tys. obligacji, każda o wartości nominalnej 1 tys. zł. Jak łatwo policzyć, ich łączna wartość wyniesie 16 mln zł. Zostaną wyemitowane w trzech seriach – dwóch wartych po 5 mln zł oraz jednej na 6 mln zł. Ich wykup rozpocznie się w 2031 roku, a zakończy w 2035.

Decyzja o emisji obligacji zapadnie na najbliższej sesji Rady Miejskiej, która zaplanowana została na 19 czerwca.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Konkret, 14.06.2024 10:01

Oczywiste jest, że wszyscy pracują żeby zarobić na swoje utrzymanie, a denerwujące jest dorabianie do tego procederu jakiegoś patosu, ideologii, dbałości i troski o Polskę i Polaków... Sfera budżetowa jeszcze ciągle jęczy że mało, tylko mamusia czeka z odejściem na emeryturę do czasu aż córuchna skończy studia żeby mogła wskoczyć na jej miejsce i nie baczy, ze twierdziła że pracuje skrajnie ciężko i w zasadzie za darmo.

Bento_A.A., 14.06.2024 09:52

@konkret czy powoływanie i odwoływanie koleżanek i kolegów dla kasy też wchodzi w zakres niepotrzebnie wydanych pieniędzy publicznych? Swoją drogą, czy Pani vice po miesiącu zatrudnienia (bo przecież nie pracy) otrzymała odprawę? Zapytał się ktoś, sprawdził? Urząd miał być transparentny

Konkret, 14.06.2024 09:10

Potrzebne są oszczędności, więc proszę zwrócić uwagę, że nie tak dawno potępialiśmy kraj rad za wschodnią granicą, a sami staliśmy się takim krajem rad których utrzymanie urosło do granic absurdu. Rady miejsko gminne, rady powiatu, rady sołeckie, sejmiki wojewódzkie to nic innego jak rady, rady parafialne, rady nadzorcze... Głośny był nie tak dawno temat, że Warszawa ma coś koło tysiąca radnych, a NYC tylko około 200. Kasa i to całkiem przyzwoita i nic do roboty, zero odpowiedzialności. Obyśmy nie skończyli tak jak skończył kraj rad - ten który Lenin zapoczątkował. Są jakieś tam zarzuty, że z Orlenu "wyparowało" 1,5 mld złotych. Pomijam czy to prawda czy fałsz, są pretensje do Obajtka, ale nikt nie ma o to pretensji do rady nadzorczej która miała pilnować interesów Orlenu. Ilość rad i rozdawnictwo kasy w radach nadzorczych powoduje powstawanie różnych pseudo uczelni i potem tacy pseudo absolwenci udają, ze pilnują interesów firm które płacą im horrendalne kwoty. I nikomu z owych rad nadzorczych ręka nie drgnie kiedy pobiera kupę kasy za nicnierobienie. Dotyczy to bez najmniejszego wyjątku wszystkich ze świecznika. Jak mąż posłem, to żona w radzie nadzorczej. Albo na odwrót, a jest jeszcze rodzina polityka co też się nadaje do rady nadzorczej.

drugi, 14.06.2024 09:09

Pani Smolec i jej kandydaci na spotkaniach wyborczych głosili że gmina ma ponad 160 milionów długu, teraz szczęśliwie odkryła, że jest to tylko niecałe 100. No to chyba powinna być szczęśliwa, że jest tyle na plusie. Może zacznie coś robić? Doczekamy się? Czy znowu zbiera siły na weekendowe pikniki??

Jeremiasz, 14.06.2024 08:10

W takiej sytuacji rozumiem że najlepiej było by aby w tym roku i zresztą w całej kadencji zrezygnować całkowicie z nagród wypłacanych urzędnikom?

Feel Free, 13.06.2024 23:46

@Redakcja mamNewsa/pani Elżbieta Łepkowska - proszę zapytać radnego Tomasza Żaka kto, oraz ile zarobi na emisji przez gminę obligacji za 16 milionów złotych. Ile to będzie łącznie kosztowało Mieszkańców Andrychowa? Radny Tomasz Żak w publicznym wystąpieniu deklarował współpracę z nowymi władzami miasta, na pewno chętnie udzieli obszernej odpowiedzi. Dla dobra gminy wspomoże swoją wiedzą i doświadczeniem w tej sprawie obecne władze. Z góry dziękuję za dalsze zaangażowanie w sprawę kolejnych 16 baniek zadłużenia naszej gminy.

Jaśnie Pan, 13.06.2024 23:40

Obligacje Tomaszka. Kiedy audyt i rozliczenie tych rządów chaosu, nędzy, rozpaczy i zadłużania gminy andrychów na wiele lat?

NOWY ANDRYCHÓW, 13.06.2024 22:39

@Obserwator, Czy to już spirala długu po rządach Żaka i gmina wkrótce ogłosi bankructwo, po tych wspaniałych 14 latach ? DOKŁADNIE TAK ! RUINY I ZGLISZCZA po napoleonie i wójcie ... płakać się chce :(

Skalpel, 13.06.2024 21:24

Taka andrychowska moda . https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/gmina-andrychow-wypusci-obligacje-za-16-mln-zl-zeby-sfinansowac-deficyt-budzetu

Obserwator, 13.06.2024 21:11

Czy to już spirala długu po rządach Żaka i gmina wkrótce ogłosi bankructwo, po tych wspaniałych 14 latach ?

tomekx, 13.06.2024 20:53

Brawo pis.