reklama

Gdzie podziała się dzwonnica z Roczyn?

, Gospodarka, Wiadomości, 16.07.2020 09:15, PG
Po tym jak zdemontowano ją w 2018 roku słuch o niej zaginął.
Gdzie podziała się dzwonnica z Roczyn?

Po tym jak w 2018 roku zdewastowano dzwonnicę w Roczynach, gmina postanowiła ją rozebrać, wyremontować i przenieść w inne miejsce – na cmentarz w Roczynach.

Do tego zadania wybrano Zakład Gospodarki Komunalnej, który zdemontował dzwonnicę i przeniósł ją do swojej siedziby na ul. Batorego. Konstrukcja przechowywano jest tam do tej pory i przez kryzys energetyczny oraz pandemię chyba trochę o niej zapomniano.

Zapytaliśmy w andrychowskim magistracie, czy będzie coś z nią robione. Czekamy na odpowiedź w tej sprawie.

Dzwonnica stała przy ulicy Szkolnej, naprzeciwko szkoły w Roczynach k. Andrychowa. Została wybudowana w 1807 roku przez mieszkańców Roczyn i Brzezinki. Służyła do ogłaszania alarmu podczas pożarów i różnych kataklizmów. W 1916 roku dzwon zrabowali Austriacy, jego replikę odlano dopiero w roku 1927. Dzwonnica przetrwała dwie wojny światowe.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

beskidmaly, 16.07.2020 14:11

Pani Patrzynska czytam z politowaniem Pani komentarze i jestem przekonany ,ze jest Pani blondynka. Pozdrawiam i zycze kilku" zwojow "wiecej.

Zakolog, 16.07.2020 13:21

Jeśli powstała 1807 roku, to przetrwała wyprawę Napoleona na Moskwę, dwa polskie powstania narodowe, rzeź galicyjską, zjednoczenie Niemiec za Bismarcka i republikę Weimarską, rozpad imperium Habsburgów, rewolucję lutową i październikową, dwie wojny światowe i całą IIRP wraz z PRL, transformację ustrojową, rządy Millera i Kwaśniewskiego, modernizację Tuska i dopiero padła pod Tomusia jarzmem.

django, 16.07.2020 09:45

Dzwonnica dwie wojny przetrwała ale rządów lokalnych włodarzy już nie