reklama

Firma wykonująca strefę ekonomiczną nigdy nie powróciła na plac budowy. Dlaczego?

, Gospodarka, Wiadomości, 10.06.2021 20:55, PG, foto: screen
Portal mamNewsa.pl dotarł do korespondencji gminy Andrychów i firmy Tombet.
Firma wykonująca strefę ekonomiczną nigdy nie powróciła na plac budowy. Dlaczego?
Jak już pisaliśmy, do 15 czerwca chętne firmy mogą się zgłaszać do nowego przetargu na naprawę strefy aktywności gospodarczej w Andrychowie. Poprzednie dwa przetargi zostały unieważnione. Gmina na ten cel chce przeznaczyć 5 mln zł

W między czasie trwa spór pomiędzy gminą Andrychów a wykonawcą strefy czyli firmą Tombet Tomasz Gwóźdź. Przypomnijmy, że w wyniku ciągłego przemieszczenia mas ziemnych uszkodzony został nowy asfalt na długości 15 m i rozsunął się mur oporowy. Na powierzchni terenu pojawiły się też kawerny o głębokości 30 cm.

Portal mamNewsa.pl dotarł do korespondencji gminy Andrychów i firmy Tombet. Gmina oraz Inspektor Nadzoru odmówiły firmie obioru robót budowlanych w wyniku uaktywnienia się „nadzwyczajnego zjawiska”, czyli osuwiska.

W piśmie skierowanym do gminy Andrychów, firma Tombet stwierdza, że zaistniała sytuacja była niezależna od wykonawcy a błąd tkwi w dokumentacji projektowej stworzonej na podstawie warunków geologicznych.

Okazuje się, że już w styczniu 2019 roku wszystkie prace przy budowie strefy zostały wstrzymane, ponieważ pod napływem wód podziemnych (które wcześniej podobno nie występowały) konstrukcja muru oporowego wraz z gruntem zaczęła się przemieszczać.

Z pisma dowiadujemy się też, że miesiąc później dr n. tech. inż. Wiktor Przybyłowicz zmienił kwalifikację podłoża „warunków gruntowych prostych” na „warunki gruntowe skomplikowane”. Z kolei w maju tego samego roku W. Przybyłowicz wydał opinię geotechniczną, w której stwierdził, że strefa jest terenem osuwiskowym.

Następnie stworzono kartę osuwiskową, dołączoną obecnie do przetargu na naprawę strefy. Więcej na ten temat tutaj: Trwa poszukiwanie firmy, która naprawi uszkodzenia w strefie ekonomicznej

Reasumując, zdaniem firmy Tombet, podczas planowania budowy strefy ekonomicznej teren nie był właściwie sprawdzony pod względem osuwiskowym. Według firmy, gmina jako inwestor powinna wcześniej wykonać badania geologiczne i dokumentację geologiczno – inżynierską dla potrzeb planowania przestrzennego, co nie zostało zrobione i spowodowało awarię robót.

Tombet nigdy ponownie nie przystąpił do robót, tłumacząc się tym że gmina nie zapewniła im zatwierdzonej dokumentacji projektowej zabezpieczenia osuwiska. Firma uważa także, że na terenie dawnego składowiska odpadów, które znajduje się obok strefy, nastąpiło obsunięcie/zapadniecie skarpy.

Poniżej ww. dokument:


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 17.06.2021 18:20

https://www.facebook.com/groups/spalarnie/permalink/840960739853652/

FeelFree, 11.06.2021 22:44

Garstka to jest czytających ten odpowiednik PRL-owskiej "Kroniki Filmowej", która była kiedyś organem PZPR-u jedynej słusznej partii, czyli "Nowiny..." w porównaniu do ilości osób czytających mamNewsa, no to faktycznie garstka, muszę przyznać. Przecież z tego powodu tu chyba piszą: tomekx, wendigo11, beskidmaly. Garstka próbujących rozpaczliwie zadbać o wizerunek kończącej się własnymi decyzjami już powolutku władzy... Przy czym część osób kupuje chyba "Nowiny..." z czystej ciekawości jak wygląda alternatywna wersja rzeczywistości wg aktualnie zarządzających wspólnymi finansami Obywateli gminy. Czy aby dziurawa droga po, której jeżdżę codziennie po mieście wg władz w ogóle istnieje? Cenna konfrontacja. I ta PIERWSZA instalacja termicznego przetwarzania śmieci... dla zmylenia w broszurze wydawanej przez radę miasta nazywana "nowoczesną elektrownią", nawet w tytule artykułu... jasne. Trzeba mieć tupet. W takie bzdury to tylko faktycznie garstka uwierzy. Tylko może najpierw to by wypadało rozwiązać problem pierwszej w Polsce strefy ekonomicznej na czynnym osuwisku? Kolejne 15 milionów złotych na "naprawianie" osuwiska... to rozsądne wydawanie pieniędzy z naszych podatków? Każdy niech sam siebie zapyta o zdanie. A ta firma, która połakomi się na zlecenie ma może jeszcze dać gwarancję na zaprzestanie ruchu górotworu karpackiego??? Spalarnia z widokiem na Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Leskowiec... faktycznie "Zielona Oaza Innowacji" i "Andrychowska Energia Beskidu". Instalacja na 30 tysięcy śmieci rocznie, przy czym cała gmina generuje 11 tysięcy ton odpadów (dane z bieżącego numeru gazetki). To chyba tylko ktoś kto nie mieszka w Andrychowie mógł wymyślić... Gmina zadłużona na koniec grudnia 2020 roku na ponad 74 miliony. Wpływy do budżetu z podatków od osób prawnych 864 TYSIĄCE złotych. A kiedy będzie ugoda z firmą "Tombet"? I kiedy zostanie wycięte 3000 nieszczęsnych drzew na Pańskiej Górze w ramach rewitalizacji pod ścieżki? Andrychowianie, halo... refleksji przekutych w działania życzę serdecznie. Póki czas. Pozdrawiam.

ƅarte, 11.06.2021 21:54

Ty

tomekx, 11.06.2021 21:26

Kto by się przejmował jakimś wiecznym narzekaniem garstki przeciwników burmistrza Żaka

FeelFree, 11.06.2021 21:09

@django - według wydawanej przez urząd gazety informacyjnej, a dokładnie propagandowej to nie będzie spalarnia, ale "nowoczesna elektrownia"...

django, 11.06.2021 12:49

To że są problemy - autobusy, strefa, osuwisko, elektrociepłownia, korki w mieście ...temu winni są inni. Władza w postaci pozamiastowego wójta i zastępcy jest nieomylna i doskonała. Aż strach pomyśleć jakby się im udało temat spalarni śmieci doprowadzić do realizacji. Czego się chwycą to jest katastrofa. Chociaż basen kryty super - sam korzystam. To nic 3 x droższy niż w planowanym budżecie i że pod zastaw w utopijną inwestycje. Dramat.

Zibi33, 11.06.2021 07:50

Kogo to obchodzi , mieszkańców interesuje jaką pogodę ma nasz burmistrz na wakacjach , czy się opali ładnie. Kogo obchodzi jakaś strefa , MD jest , markety będą czy to ważne że droga jedna przez miasto i że korki będą mega zostawi się samochody i komunikacją miejską dojedziemy do galerii , autobusy są piękne i trzeba korzystać . Tam szukać problemów że jakieś osuwisko "nagle powstało" przecież przez tą doskonałą infrastrukturę drogową raczej za dużo firm nie będzie do inwestowania w tą górę osuwającej się ziemi.