Fala bezrobocia? Wiadomo z jakiej branży najszybciej przybywa bezrobotnych

, Gospodarka, Wiadomości, 09.04.2020 20:40, PG
Trudne czasy dla przedsiębiorców i pracowników.
Fala bezrobocia? Wiadomo z jakiej branży najszybciej przybywa bezrobotnych

Czas pandemii do ciężki okres dla przedsiębiorców a także ich pracowników. Wiele firm musiało zawiesić działalność lub znacznie ograniczyć produkcję i usługi. Niestety pojawiają się też zwolnienia, gdyż firmy pozbawione są dochodu. Rząd oferuje przedsiębiorcom tzw. tarczę antykryzysową, lecz wielu właścicieli firm nie wie do końca czy ich to uratuje.

Jak dowiadujemy się w powiatowym urzędzie pracy w Wadowicach, póki co nie ma informacji o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych w którymś przedsiębiorstwie w powiecie. Zwolnienia grupowe to takie powyżej 20 osób.

Jednak są zauważalne zwolnienia poniżej tej liczby, zwłaszcza w branży obuwniczej. Wtedy takie osoby rejestrują się w urzędzie pracy. Sporo osób wracających z zagranicy również przychodzi do urzędu pracy.

Nasza Czytelniczka, pani Kinga, poruszyła też inny problem: - Co z ludźmi, którzy stracili pracę teraz siedzą na mieszkaniu wynajmowanym, mają dzieci a gdy dzwoni się do opieki o pomoc to biorą zarobki z ostatniego miesiąca, gdzie zarobki przekraczają. Trzeba czekać na jakąkolwiek pomoc miesiąc, a przez ten miesiąc za co mają opłacić mieszkanie i za co żyć? Tym bardziej, jeśli z właścicielem mieszkania mają spisaną umowę okazjonalną, a właściciel mieszkania nie chce poczekać z czynszem.

Epidemia covid-19 już wywołuje wzrost bezrobocia na całym świecie. Co będzie z kilka miesięcy? Prognozy ekspertów nie są optymistyczne.

Stopa bezrobocia w Polsce w lutym wynosiła 5,5%. Według prognoz ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej pod koniec tego roku ma wynosić już prawie 10%. Niektórzy eksperci uważają, że może być to nawet 13-14 %.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Mieszkaniec2, 10.04.2020 07:23

Ale ściema... A po co wracaja skoro już prawie na całym świecie wirus jest co im to da po powrocie i tak kwaranntanna a większe prawdopodobieństwo, że po drodze się mogą,, zarazić,,. Jedna wielka sprawa polityczno-wirusowa a nie epidemia a w tv zdj ciągle te same od miesiąca pokazują

stachurski300, 10.04.2020 07:02

jeden wielki fake