Elektrociepłownia potrzebuje kolejnych milionów na inwestycje. Kto za to zapłaci? [VIDEO]

, Gospodarka, Wiadomości, 12.06.2020 08:50, red
W poniedziałek odbędzie się kolejna nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Andrychowie.
Elektrociepłownia potrzebuje kolejnych milionów na inwestycje. Kto za to zapłaci? [VIDEO]
Powód jest jeden - założona zaledwie rok temu miejska spółka Andrychowska Elektrociepłownia, która dostarcza ciepło do około 10 tysięcy odbiorców indywidualnych na terenie miasta i dużych zakładów pracy. Spółka została założona rok temu po tym, jak okazało się, że prywatnej Elektrociepłowni grozi bankructwo.


Tworząc nową spółkę ciepłowniczą, samorządowcy poszli trochę w nieznanym kierunku, ponieważ do tej pory nikt w urzędzie takimi tematami się nie zajmował. I w kolejnych miesiącach mnożyły się niespodzianki. W efekcie władze Andrychowa już musiały przekazywać pieniądze z kasy gminy do tej spółki. Ostatnio - zaledwie w lutym tego roku - było to 1,5 mln zł. Odbija się to wszystko na miejskich inwestycjach, które były planowane, a już wypadają z budżetu gminy (m.in. budowa hali sportowej czy nowej drogi w Andrychowie).

Niedawno - ku zaskoczeniu miejskich urzędników - okazało się, że spółka potrzebuje ogromnych pieniędzy na niezbędne inwestycje. Konkretnie na zakup trzech nowych kotłów gazowych, aby całkowicie "obsłużyć" wszystkich odbiorców w najbliższych sezonie zimowym.

Dodajmy, że od kwietnia elektrociepłownia nie wykorzystuje już kotła węglowego, a tylko turbinę gazową. Ta ostatnia wystarcza na teraz, ale nie wystarczy na zimę, kiedy zapotrzebowanie na energię jest znacznie większe. Dlatego konieczny jest zakup kolejnych kotłów.

Koszt - ok. 4,5 mln zł. Propozycja władz miasta jest taka, że gmina zaciągnie na ten cel pożyczkę w wysokości 4,5 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wcześniej nie obędzie się jednak bez dokapitalizowania spółki kwotą 3 mln zł z budżetu gminy. Pożyczka będzie spłacana przez elektrociepłownię, a w części może być umorzona.


Nie ma co ukrywać, że w poniedziałek po południu podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni zostaną postawieni niejako przed faktem dokonanym - bez kredytu, bez nowych kotłów ciepło nie popłynie bowiem do mieszkańców Andrychowa w najbliższym sezonie jesienno-zimowym.

Z drugiej strony kocioł węglowy nie zostanie uruchomiony, ponieważ spółka musiałaby płacić potężne opłaty środowiskowe z tytułu emisji spalin. Jedyny kierunek, lansowany przez władze Andrychowa, to ogrzewanie gazowe.

Inna sprawa do rozwiązania to uciążliwy szum z działającej już turbiny gazowej, który daje się we znaki mieszkańcom.


Tak wygląda uzasadnienie uchwały, którą w poniedziałek będą rozpatrywać radni.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Izik, 13.06.2020 21:42

Zakolog w przeciwieństwie do Ciebie nie udaje. Teoretyzujesz i muszę przyznać, całkiem fajne te Twe teorie. Burmistrz największy klient??? Chłopie sięgnij do źródeł. W śmieciach ma łatwiej bo wszystkie są gminy. I przy tej Twojej deflacji, rynku konsumenta płacisz i będziesz płacił coraz więcej za śmieci. W Twej teorii wszystko działa inaczej, a jeszcze lepiej by negować wszystko co Zaka. Nie podoba mi się wiele różnych działań urzędu a jeszcze bardziej brak niektórych. Ale to nie powód by udawać że znam się na wszystkim. Uwierzę Ci jak zrobisz wg Ciebie prosta rzecz. Może jesteś mieszkańcem blokowisk - wspólnot lub spółdzielni. Pokaz konsumencie, że teraz Twój czas i wynegocjuj mniejsze stawki za ciepło. Albo wpłyń na politykę inwestycyjna ASM w zakresie wymiany kotłów węglowych. Powodzenia. Mam nadzieję, że dobrym przykładem o sięgniesz więcej niż kolejna teoria. Nie brakuje też spiskowych (podpowiedz). Może też wpłyniesz na URE i deregulacje rynku. Jak zawsze pozdrawiam.

Zakolog, 13.06.2020 19:09

@Izik, teraz udajesz, że nie rozumiesz i zasłaniasz się ideą wolnego rynku. Pozwól więc, że wytłumaczę jak Romek radnej Wątrobie przed sesją. Zgodnie z teorią długookresowych cykli koniunkturalnych, obecnie znajdujemy się w fazie nadwyżki i deflacji, czyli mamy rynek konsumenta, a nie producenta lub wytwórcy. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest prosty fakt, iż to burmistrz jako największy klient/odbiorca ciepła ustala reguły gry rynkowej z Elektrociepłownią a nie na odwrót. Biorąc jeszcze pod uwagę możliwości burmistrza do wchodzenia w sojusze z np. zarządami spółdzielni mieszkaniowych, to mam już potężne oddziaływanie na spółkę produkującą ciepło. I dlatego twierdzę, że miał możliwości kontroli nad 100% kapitałem prywatnym zarabiającym na jego terenie. To nie jest interwencjonizm, tylko naturalna relacja kupujący-sprzedający. Interwencjonizm to właśnie mamy teraz w wykonaniu burmistrza Żaka.

szppp, 13.06.2020 16:25

Jeśli jakość zarządzania spółką odpowiada jakości naprawy telewizorów przez Mirosława Nowaka to nic mnie już nie zdziwi…. Tylko że telewizorów nie musieliśmy do niego nosić a na nową eketrociepłownię musimy płacić, będziemy musieli spłacać kredyty (ciekawe ile jeszcze kasy pociągnie ta eletrociepłownia???). Tak samo jak to my dajemy na gigantyczne nagrody w urzędzie Żaka a zadłużenie gminy robi się powoli masakryczne.

martinez, 13.06.2020 16:14

3. Na czele nowej spółki Żak postawił gościa jaki w Andrychowie wielu osobom kojarzy się z naprawą telewizorów. Czy to ma związek z tym że znowu i znowu sięgają do kieszeni podatników, kolejny kredyt w gminie się szykuje a to dopiero początek nowej „zakowskiej elektrociepłowni” – każdy niech sobie wyrobi opinię.

martinez, 13.06.2020 16:13

2. Za chwilę jak zliczyć wszystkie kredyty zaciągnięte za Żaka to Gierek będzie przy nim „małe miki „

martinez, 13.06.2020 16:13

1. Kłopoty zaczęły się (albo wyszły na jaw) w 8 czy 9 roku rządów Żaka i jego „świty” z nagrodami o jakich andrychowianie mogą pomarzyć a zakolandia potrafi tylko że kilkanaście lat temu za rządów Pietrasa etc. Debili z nas robią syci klakierzy, Żak rządzi a odpowiada Pietrasa i może jeszcze Woźniak albo ktoś przed nimi?

FeelFree, 13.06.2020 15:46

@Zakolog. Mam pytanie, czy przewidziane jest w poniedziałek prowadzenia komentarza/tłumaczenia symultanicznego sesji na żywo? Myślę, że tym razem wyjątkowo warto... Pozdrawiam.

FeelFree, 13.06.2020 15:35

@Izik, oczywiście, że wpadła. Bezpośrednio lub za przyczyną -używając nomenklatury starodawnej- szpiegów. Masz jakieś wątpliwości co do istnienia lokalnego interwencjonizmu w tej kwestii i nie tylko? Pozdrawiam.

Izik, 12.06.2020 23:35

Zakładam, że ta akurat lektura nie wpadła jeszcze w ręce naszych decydentów. Zakolog stawia ciekawe tezy. Burmistrz, ten czy dwóch poprzednich kontrolował lokalny rynek ciepła?? Może przez swą spółkę zwik mieć wpływ na rynek gospodarki wodno-ściekowej. Mógł, bo i teraz ceny regulowane centralnie. Może chodziło o tego wyburzonego kopciucha na starowiejskiej.?? Bez sarkazmu.... Rozwiń ten ciekawy wątek. Drugie spostrzeżenie, burmistrz wyznacza pole gry. Wolny rynek, konkurencja firm, a to prosze- lokalny interwencjonizm. Gmina regulatorem wolnego rynku. To już przecież było i miejmy nadzieję, że nie wróci. Im więcej gminy w życiu gospodarczym, przy ograniczonej konkurencji tym większe ceny usług. Ale widać są zwolennicy monopolu gminnego nawet za komercyjne kredyty. Może nie jest za późno, by ta droga pójść. Z małą różnica. Za preferencyjna pozyczke spłacana przez spółkę, wytworzyć własne źródła ciepła i faktycznie zacząć kontrolować rynek. Ale o tej porze to zbyt trudne dysputy. Pozdrawiam.

Zakolog, 12.06.2020 23:19

@Izik - Próbujesz być sarkastyczny, ale tu nie chodzi o meandry Kodeksu handlowego, tylko o bezpieczeństwo mieszkańców. Nawet gdyby facet od stoczni miał 100% udziałów, to miał potężny lewar – to burmistrz kontrolował rynek ciepła w Andrychowie i to On wyznaczał pola gry. W przeciągu krótkiego czasu mógł tę spółkę zmusić do przestrzegania i realizowania długofalowych potrzeb mieszkańców, nawet gdyby musiał na ten cel zaciągnąć komercyjne kredyty.

Skalpel, 12.06.2020 23:03

Najlepiej wytłumaczy Ci to Kazimierz Turaliński.

Izik, 12.06.2020 22:52

Małe sprostowano. Elektrociepłownię andropol sprzedał facetowi od stoczni za czasów Burmistrza Pietrasa, gdy przewodniczącym Rady był pan Kubien. Ale nie ma to żadnego znaczenia w sprawie. Proszę zdradź tajemnice... W jaki sposób udziałowiec mniejszościowy 5% udziałów może przejąć w brew woli udziałowca 95% jego majątek. Może zrobię dzięki Tobie biznes zycia:)

Zakolog, 12.06.2020 22:33

@FeelFree - Dzięki za przedstawienie sedna problemu, dziś jakoś nie mam nastroju do wyłuszczania swoich przemyśleń i słownej szermierki. @Izik w sierpniu to już była musztarda po obiedzie. Jeśli burmistrz Żak był taki wrażliwy na marznących mieszkańców, to miał możliwość 10 lat temu przejąć ciepłownie i zgodnie z procesem dostosowawczym przewidzianym dla Polski ją modernizować. Jeśli tego nie zrobił, to już bezwzględnym jego obowiązkiem było monitorowanie tego przedsiębiorstwa i kontrolowanie jego dostosowania do unijnych norm. Nie zrobił jednego i drugiego pozwalając większościowemu udziałowcy na transferowanie zysków, aż do ostatniej chwili, aby potem jeszcze umożliwić mu uniknięcia odpowiedzialności karnej wynikającej z państwowej koncesji, a kosztami obciążył wszystkich mieszkańców Andrychowa. W Chińskiej Republice Ludowej za takie coś jest czapa !

Skalpel, 12.06.2020 22:00

Panowie przecież tu nie chodzi o to by rozwiązać problem tylko żeby go rozwiązywać (im dłużej tym lepiej).

Izik, 12.06.2020 21:52

I jeszcze sprostowanie błędów, które przemycacie w swych opiniach. Nikt, przynajmniej do dzisiaj nie przejął elektrociepłowni. Nikt nie wybierał, czy ma kupić ten wyeksploatowany "złom", nie pamiętam by ktoś obiecywał, że to nie będzie kosztowało. Będzie i być może wcale nie mało. Problem u podstaw był jeden. Czy w sierpniu 2019 miasto miało, musiało, czy mogło podejmować działania by nie stała się *ciemnosc". Uznano, że musi. Więc merytorycznie bądź przeciw, oceniaj, ale patrz obiektywnie. W waszych komentarzach większość opinii przypomina dyskusje akademickie. Co by było gdyby. Może tak, może siak.

Izik, 12.06.2020 21:42

FeelFree. W zasadzie zgadzam się z Twoja ocena sytuacji. Twa świadomość, chęć zgłębienia tematów daleko, daleko wyprzedza całą Radę Miasta. Problem tej Rady moim zdaniem... Powiem delikatnie, to pewiem poziom możliwości poznawczych, wiedzy, czy inteligencji. Temat jest zapewne bardzo trudny i miejmy nadzieję, że wogole do rozwiązania. Tyle, że jak mówisz, dyskusja, rozmowa wymaga choć minimalnej wiedzy tematycznej. Nie tylko samych chęci i zwyklej ciekawosci. A tej jak stwierdzasz nie ma. Twe brzegowe rozwiązanie, o politycznym komisarzu... Hmmmm chyba wiemy jakby się skończyło. Jak wrócą "normalne", otwarte sesje Ty i Zakolog bylibyście zapewne mile widziani. Pozdro

FeelFree, 12.06.2020 21:28

@Izik i nie tylko. Nie oczekujemy od każdego radnego, aby był ekspertem w każdej dziedzinie, bo to niemożliwe. Ale oczekujemy ciekawości, dociekliwości, zaangażowania i chociaż próby zrozumienia każdego tematu w takim zakresie jak wymaga tego oddanie głosu w sposób dobry dla obywateli gminy, czyli taki aby uchwała była podjęta zgodnie z prawem, zasadami gospodarności itd. Więc nie śni nam się nawet debata, w której Radny Mikołajek zasypuje rzeczowymi argumentami na temat ciepła systemowego Panią Magierę, która z kolei prezentuje obszerną pracę doktorancką w temacie idei energetyki rozproszonej. Wiemy, że to marzenie nieziszczalne. Problem gminy Andrychów jest jednak inny. Mianowicie jeśli w poniedziałek burmistrz w informacji wprowadzającej napisze, że należy pilnie kupić reaktor BWRX-300, to radni przegłosują jego zakup większością jednego lub dwóch głosów. Nie zapytają co to w ogóle jest, jak to działa, skąd weźmiemy paliwo, jakie będą odpady i gdzie będą składowane. A prawdopodobnie dyskusja nie odbędzie się wcale, bo Pan polonista, aby uniknąć drążenia niewygodnego tematu, do którego w dodatku mało sentencji łacińskich pasuje zamknie dyskusję słowami "przechodzimy do głosowania" zanim ona się odbędzie z pomocą Pani Magiery z resztą. Zostawmy reaktor. Dla trochę reflektującego rzeczywistość obywatela, sytuacja z elektrociepłownią co samych kwestii technicznych z perspektywy laika to może wyglądać tak, jakby ktoś sobie kupił auto do remontu kapitalnego, na starych letnich oponach nie mając pojęcia o motoryzacji. A teraz jest zdziwiony, że tłumik do wymiany, że rozrząd trzeba zmienić, a przed zimą trzeba dokupić jeszcze opony zimowe, a w ogóle to silnik nie spełnia norm emisji i trzeba wymienić na nowy, bo inaczej skonfiskują truciciela . I pytanie dlaczego dopiero teraz radni się dowiadują o kolejnych niezbędnych kosztach, które muszą być poniesione aby auto w ogóle w zimie pojechało? Tak jakby od dawna nie było wiadomo jakie będą koszty dla gminy, które pozwolą na działanie elektrociepłowni w zimie, a nie przy korzystaniu z ułamka mocy elektrociepłowni w kwietniu. Czy to nie było celowe działanie? Jaki wynik byłby głosowania przy decyzji o przejęciu elektrociepłowni, gdyby radni mieli świadomość WSZYSTKICH kosztów i następstw swojej decyzji. Więc stąd nasze tu pisanie i apele o MYŚLENIE przed głosowaniem. To co będzie się działo w poniedziałek na sesji wynika z tego, że czegoś nie zrobiło się wcześniej. Radni po raz kolejny biorą udział w ważnym głosowaniu, nie mając świadomości konsekwencji swoich decyzji. Mogę się założyć, że to nie ostatnie wydatki na AEC z naszych wspólnych pieniędzy. Z mojego punktu widzenia na ten moment to lepszy byłby dla tej gminy nadzór komisaryczny niż to co na przyszłość funduje nam maszynka do głosowania oficjalnie zwana Radą Miasta. Ale w demokracji rację ma zawsze większość.

Izik, 12.06.2020 19:04

Zakolog. Ciekawie się Pana czyta. Choć najczęściej przedstawia Pan poglądy, do których ma Pan oczywiste prawo, niż fachową wiedzę. Zagadnienie tzw energetyki rozproszonej to idea stosunkowo nowa. Ostatnie bardzo promowana. Ale w każdej kwestii technicznej wybór optymalnego rozwiązania to wypadkowa przynajmniej trzech czynników. Optymalnego doraźnego i docelowego systemu techniczno-technologicznego, pieniędzy i napewno czasu. Pomijam świadomie możliwości techniczno-infrastrukturalne i święte prawo własności. Przypomnę tylko, że projekt sieci gazowej na os. Olszyny trwał 3 lata. Bez spec ustawy dla inwestycji liniowych Pana teza, choć nie pozbawiona logiki w zurbanizowanej tkance miejskiej trwałaby latami by ją zrealizować. Nie wspomnę o świadomości społecznej. A zimy raczej, co roku mamy od listopada. Świadoma nieścisłość :) pozdrawiam serdecznie.

Turboplazmotron, 12.06.2020 15:59

Może radni zapytają prezesa Nowaka ( mam nadzieję że nie przerosnie to jego wiedzy) jakie są straty przesyłowe ciepła w poszczególne części miasta w zimie i w lecie? I jaka jest sprawność nowoczesnych kotłów gazowych kondensacyjnych zamontowanych bezpośrednio w budynkach?

Zakolog, 12.06.2020 15:02

Mam takie pytanie do wszystkich żakotłuków, ze szczególnym wskazaniem tych funkcyjnych i podejmujących decyzje finansowe. Pytanie brzmi: Dlaczego Rosjanie zamiast gazociągów i ropociągów nie budują na Jamale potężnej elektrociepłowni i z niej nie dostarczają do Europy ciepła, tylko sprężają cały czas gaz, który następnie w Europie trzeba rozprężać. Przecież łatwiej jest przesyłać sprężoną parę wodną lub inny nośnik energii, niż zimny gaz? Odpowiedź w skali Andrychowa – jeśli andrychowska elektrociepłownia zbankrutowała, to był to palec Boży wspomagany przez prawne rozwiązania UE i należało jej spokojnie w tej agonii nie przeszkadzać. Po prostu taki został przyjęty model ekonomiczno-rozwojowy w EU i nie ma sensu z nim walczyć. Ekonomiczniej jest do każdego punktu grzewczego dostarczyć gaz, a następnie go w nim spalić, niż spalać go centralnie, aby następnie przesyłać do tych punktów ciepło uzyskane ze spalenia. W tak zwanym „andrychowskim kryzysie energetycznym” należało wspomóc mieszkańców, spółdzielców i firmy w zakupie indywidualnie dobranych do potrzeb pieców gazowych, zamiast pchać pieniądze w ratowanie majątku prywatnej spółki. Szczególnie, że w UE największa kasa właśnie jest przeznaczona na takie działania

Turboplazmotron, 12.06.2020 14:33

Sesja oczywiście odbędzie się zdalnie . Niestety tworzycie państwo parodię Rady Miejskiej. Radny Prus, radna Wątroba z niecierpliwością czekam na wniosek formalny bo chyba jedyne co potraficie to "zakończenie dyskusji" na ważne tematy.

Bento, 12.06.2020 14:08

@jgjorg, z niecierpliwością czekamy na zdanie relacji z działań posła M.Polaka w tej sprawie. Przy okazji taka prośba, zapytaj go o relacje z innych podjętych działań w kwestiach "dyskusyjnych" gminy Andrychów . Np. możesz zapytać o jego wielką pomoc okazaną podczas likwidacji SP3 i o wiele innych. Ale elektrociepłownia temat nośny medialnie, nie dotyczy tylko "garstki" osób, może uzna, że warto tym razem się zaangażować, czego oczywiście wszystkim życzymy.

jgjorg, 12.06.2020 13:45

Rozumiem troskę Pana Burmistrza o los mieszkańców bloków, ale są jeszcze mieszkańcy gminy mieszkający w domach jednorodzinnych i jest proste pytanie na podstawie jakiego przepisu prawa ja mam finansować ciepłe grzejniki w blokach.Jeśli w moim domu zepsuje się piec to przecież miasto mi nowego nie kupi rozumiem pomoc miasta ale kosztami należałoby obciążyć zainteresowanych Właśnie dlatego zwróciłem się do posła M. Polaka żeby sprawę wyjaśnił.

Bento, 12.06.2020 12:06

@Rada Miejska w Andrychowie, krótki APEL! : czytajcie chociaż posty pod artykułami w mamNewsa wraz z odsyłaczami do odpowiednich źródeł, a potem spróbujcie pomyśleć w czym bierzecie udział i jakie będą długoterminowe konsekwencje zobowiązań wynikających z podjętych przez Was uchwał. Zadawajcie pytania, żądajcie analiz eksperckich, wyliczeń perspektywicznych, prognoz, rozliczeń, zapoznajcie się z obowiązującym statusem własności (o czym pisze choćby Turboplazmotron), przedstawienia na piśmie stanu prawnego, nie dawajcie sobie zamknąć ust w czasie sesji !

Bento, 12.06.2020 11:56

@tomekx, ogrzewanie gazowe jest oczywiście super, temat dotyczy natomiast chaotycznych działań Rady Miasta na podstawie dostarczanych im (vide powyższa informacja wprowadzające ) danych, lub bez analizy dostępnych danych, lub głosowania bez zrozumienia nad czym się głosuje w temacie prowadzenia biznesu pod tytułem Elektrociepłownia, której właścicielem jest wskutek podjętych już decyzji gmina i każde finansowe następstwa tych decyzji będą ponosić mieszkańcy gminy Andrychów

Turboplazmotron, 12.06.2020 11:22

To wszystko świadczy tylko o bezradności i służalczości naszych radnych wobec działań burmistrza. Czy któryś z nich rok temu widział biznes plan spółki AEC ? Obawiam się że takiego nie było ale rękę w górę to bez problemu się podnosi drodzy radni. I jeszcze pytanie ile Mirosław Wasztyl dostaje kasy za członkostwo w radzie nadzorczej AEC?

Turboplazmotron, 12.06.2020 11:12

Należy pamiętać że AEC nie jest właścicielem instalacji(turbiny gazowej) i sieci dystrybucji (rur rozprowadzających) ciepła w Andrychowie. Inwestycje podnoszą tylko wartość nieruchomości należących do "gangsterów w białych rękawiczkach"

tomekx, 12.06.2020 10:07

Inwestycja w turbiny gazowe jest jak najbardziej celowa -dla naszego zdrowia. Dobry kierunek

Zakolog, 12.06.2020 10:06

Już prawie rok fascynuje mnie fenomen, który pozwala duetowi egzotycznemu Miro i Tomcio dymać ponad 40 tysięcy mieszkańców Andrychowa i to bez żadnego nawilżacza. Cale te zjawisko jest ewenementem nie dlatego, iż ów duet stosuje jakieś magiczne formuły umożliwiające coraz to głębszą penetrację, tylko właśnie dlatego, że czyni to bez żadnej, nawet symbolicznej gry wstępnej. Przecież populacja Andrychowa ze statystycznego punktu widzenia nie może być jakoś szczególnie masochistyczna, ba nawet jeśli przyjąć jakąś statystyczną asymetrię, wyjaśniającą skłonność do bycia ofiarą tej orgii, to i tak nie można jej rozciągnąć na tak dużą ilość osób. Co się wobec tego dzieje ? Jak to wyjaśnić ? Nie mam zielonego pojęcia !

Bento, 12.06.2020 10:00

W kontekście artykułu poddaję pod rozwagę co planuje zrobić burmistrz w czasie najbliższej sesji nadzwyczajnej. Pytanie w tytule jest retoryczne, bo zapłaci każdy mieszkaniec Andrychowa, czy tego chce, czy nie i czy sobie z tego zdaje sprawę czy nie. Pytanie, czy będzie zdawał sobie sprawę, czego nie będzie w gminie, z powodu kolejnej raty kredytowej z budżetu Andrychowian.

Bento, 12.06.2020 09:56

https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/w-mniejszych-miastach-cieplownictwo-systemowe-przegrywa-4631.html

Jepetto, 12.06.2020 09:47

Za niskie nagrody dla andrychowskich urzędników i mamy efekty ;)