Dyżury aptek w 2021 roku. Czy będą wykonywane?

, Gospodarka, Wiadomości, 29.12.2020 17:15, PG
Jak to mówią, papier wszystko przyjmie.
Dyżury aptek w 2021 roku. Czy będą wykonywane?

Rada Powiatu Wadowickiego przegłosowała we wtorek (29.12.) grafik pracy aptek ogólnodostępnych w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy na rok 2021.

Taki rozkład przekazuje się do opinii burmistrzom miast oraz Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Krakowie, która jako jedyna wyraziła negatywną opinię. Pierwszym argumentem OIA za wydaniem negatywnej opinii są problemy z pozyskaniem chętnych farmaceutów do pracy w porze nocnej oraz w święta. Ponadto Izba uważa, że to władze samorządowe powinny skierować farmaceutów do aptek, pokrywając koszty ich zatrudnienia. Kolejnym argumentem jest duże obciążenie finansowe dla aptek, gdyż zdaniem Izby zapotrzebowanie na leki w porze nocnej i w święta jest znikome, niezapewniające aptekom nawet zwrotu poniesionych kosztów.

Z danych przedstawionych na sesji wynika, że w Andrychowie 12 na 14 aptek wyraziło chęć dyżurowania. W Kalwarii Zebrzydowskiej 3 apteki odmówiły dyżurowania a w Wadowicach działa tylko jedna apteka całodobowa Dr. Max przy ul. Putka 7.

Część radnych stwierdziła, że ustalanie dyżurów aptek przez starostwo powiatowe to „relikt przeszłości”, bo powiat i tak nie ma żadnych narzędzi żeby egzekwować wykonywanie tych dyżurów. Z kolei Zarząd oznajmił, że nie ma takiej możliwości żeby samorząd zatrudniał farmaceutów.

Radny Jacek Jończyk zaproponował by leki zamawiać online i dostarczać do domów w pilnych przypadkach, ale ten pomysł na razie też jest niewykonalny.

Dyskusja skończyła się na tym, że Zarząd Powiatu będzie wnioskował do różnych instytucji w Warszawie o rozwiązanie problemu lub zmianę prawa.

Poniżej rozkład dyżurów nocnych i świątecznych. Jak poinformowała nas kierownik apteki DOZ Pod Białym Orłem (Rynek 32, Andrychów) Barbara Parzych, w związku z brakami kadrowymi, które uniemożliwiają odbycie planowanego dyżuru opieki świątecznej i nocnej w dniach 01.01 - 08.01.2021, dyżur ten przejmuje apteka Dr.Max Wadowice, ul. Putka 7.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Kornel, 06.01.2021 12:56

Rzeczywiście papier wszystko przyjmie. W Andrychowie od 1.01.21 dyżur pełni apteka w WADOWICACH