Minął już rok od czasu, kiedy napisaliśmy o dotacjach z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na liczne obiekty w powiatach wadowickim i suskim. Jedną z większych przyznanych wtedy kwot były 882 tys. zł na renowację dworku Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym. Prace dotąd nie ruszyły, ale lada dzień się rozpoczną i potrwają do jesieni.
Dwór w Gorzeniu Górnym zbudowany został w drugiej połowie XVIII w. przez ówczesnego właściciela wsi Franciszka Skorupkę-Padlewskiego. Pierwotnie budynek był parterowy, ale w kolejnych latach został rozbudowany i zyskał późnoklasycystyczny charakter. W 1876 roku zakupił go Tytus Zegadłowicz, nauczyciel z gimnazjum w Wadowicach, który przeprowadził generalny remont dworu i jeszcze bardziej go przekształcił. Między innymi dobudował okazały czterofilarowy ganek z balkonem i drugi, skromniejszy, przy ścianie szczytowej.
W 1908 roku dwór przeszedł na własność jego syna Emila Zegadłowicza, znanego poety, prozaika, dramatopisarza i kolekcjonera dzieł sztuki. Rezydencja stała się wówczas ważnym ośrodkiem życia kulturalnego regionu. Spotykali się w niej członkowie założonej przez Zegadłowicza grupy literacko-plastycznej Czartak. Gościli tam znakomici pisarze, malarze i aktorzy.
Zgromadzone w dworku bogate zbiory malarstwa i rzeźby wybitnych polskich twórców okresu międzywojennego częściowo przepadły w czasie II wojny światowej, rozgrabione przez Niemców. Reszta kolekcji była później eksponowana w utworzonym w dworze muzeum. Kilka lat temu wszystko to trafiło na zamek w Suchej Beskidzkiej. Opiekująca się zbiorami Fundacja Czartak przekazała je nieodpłatnie suskiemu Muzeum Miejskiemu. Jak wyjaśniał jej zarząd, fundacji nie było stać na konserwację cennych eksponatów.
Od tamtej pory dwór stoi zamknięty i opuszczony, coraz bardziej niszczejąc. Ale niebawem ruszy jego remont. Został już rozstrzygnięty przetarg na wykonanie tej części prac renowacyjnych, na przeprowadzenie których Starostwo Powiatowe w Wadowicach otrzymało dotację. Wygrała go Firma Handlowa Lipiński S.C. z Krakowa, której oferta opiewała na kwotę 746,7 tys. zł. Umowa z wykonawcą została podpisana 11 lipca, a roboty mają potrwać do 31 października tego roku.
Nie będzie to kompleksowy remont. Wykonana zostanie izolacja fundamentów dworu, przeprowadzona iniekcja ciśnieniowa ścian, zabezpieczająca je przed wilgocią i wybudowana studnia chłonna do odprowadzania wód opadowych i drenażowych. Firma rozbierze też betonowe elementy wokół budynku: posadzkę przy wejściu głównym, chodnik i otaczającą obiekt opaskę. A następnie wykona je od nowa, z naturalnych materiałów. Zabezpieczy też ceglany filar ganku wejściowego.
Foto: Wikipedia/Lollencja
Brak komentarzy