reklama
reklama

Drugie podejście do przegłosowania uchwały o wyemitowaniu obligacji [AKTUALIZACJA]

Gospodarka, Wiadomości, 21.06.2024 16:09, eł
Tym razem większość radnych zagłosowała inaczej niż poprzednio.
Drugie podejście do przegłosowania uchwały o wyemitowaniu obligacji [AKTUALIZACJA]

Czwarta sesja nowej Rady Miejskiej w Andrychowie odbyła się w dwa dni po trzeciej. Dlaczego? Trzeba było podjąć uchwałę o emisji obligacji komunalnych na kwotę 16 mln zł, potrzebnych na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu. Podczas poprzednich obrad, które odbyły się 19 czerwca, radni nie zgodzili się bowiem na wypuszczenie tych papierów wartościowych.

W środę 20 osób zagłosowało przeciwko, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Po tym zdarzeniu w trybie pilnym na piątek, 21 czerwca zwołana została sesja nadzwyczajna poświęcona kolejnemu głosowaniu nad tą samą uchwałą w sprawie obligacji.

Radny Roman Babski zaraz na początku obrad dociekał, co w tej sprawie jest tak niecierpiącego zwłoki, że potrzebne są następne obrady poświęcone tematowi, nad którym samorząd debatował zaledwie dwa dni temu. Zaznaczył, że zburzyło to jego plany zawodowe i prywatne, a zapewne w podobnej sytuacji postawiło również innych radnych. Wówczas burmistrz Beata Smolec wyjaśniła, iż brak zgody na emisję obligacji może zagrozić realizacji zaplanowanych na ten rok inwestycji, nawet tych już rozpoczętych.

Roman Babski dziwił się, czy to oznacza, że zostały zaplanowane przedsięwzięcia bez pokrycia finansowego. Skarbniczka gminy Dorota Żywioł pokreśliła, iż w przegłosowanym przez poprzednią Radę Miejską budżecie gminy na ten rok uwzględniona została emisja obligacji komunalnych o wartości 16 mln zł, właśnie dlatego, by między innymi zapewnić finansowanie inwestycji. Notabene Roman Babski był wówczas przewodniczącym Rady Miejskiej i doskonale powinien to wiedzieć.

On i inni radni, którzy tworzą dziś opozycję, podkreślali, że przecież obecna burmistrz Beata Smolec i jej zwolennicy w kampanii wyborczej obiecywali zaprzestanie dalszego zadłużania gminy, bo znają inne sposoby na pozyskanie pieniędzy. Teraz natomiast próbują kontynuować politykę poprzedników… Z kolei radny Jakub Guzdek przypomniał, że obecne władze niewiele mogą zdziałać, gdy dostały do realizacji zatwierdzony w ubiegłym roku budżet. Podobnie wypowiadali się inni z rządzącej koalicji.

Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Ewelina Szypuła przyznała, że to, co się dzieje na dzisiejszej sesji stoi w sprzeczności z przedwyborczą narracją. – To jest dla nas bardzo trudna decyzja, dlatego że pamiętamy, co obiecywaliśmy mieszkańcom i nie wycofujemy się z tego. Chcemy prowadzić politykę finansową gminy w taki sposób, żeby możliwie jak najbardziej ten dług obniżyć, żeby nie było już potrzeby emitowania tych obligacji w przyszłym roku w takim zakresie, w jakim to jest teraz. Jak powiedziała pani skarbnik, chodzi o bezpieczeństwo finansowe gminy, bezpieczeństwo w podejmowaniu decyzji. Natomiast to nie jest tak, że wszystkie te serie obligacji muszą zostać wyemitowane. Będziemy robić wszystko wspólnymi siłami, żeby było ich możliwie jak najmniej. Ale jest to ciągłość pewnych decyzji, musimy wziąć za nią odpowiedzialność, pomimo że przeczy to naszym dotychczasowym hasłom z kampanii wyborczej – powiedziała.

Rady Isaac Bada dociekał jednak, co się wydarzyło od czasu poprzedniej sesji, że choć wtedy prawie wszyscy głosowali przeciwko emitowaniu obligacji, teraz najwyraźniej zmienili zdanie. – Co się zmieniło w waszych umysłach w ciągu minionych godzin? Czemu ostatnio nikt nie mówił tak pięknie, jak pani Ewelina teraz? Czemu wtedy głosowaliście przeciwko? Czy to jest jakaś ustawka? Bo ludzie piszą o tym w Internecie. Czy ktoś tutaj dostanie jakąś posadę po tym? Pytam, jak zwykły człowiek z ulicy Andrychowa. Bo jak ja bym był panią burmistrz, to byłbym załamany po waszym ostatnim głosowaniu – mówił.

Spróbowała to wyjaśnić radna Alicja Studniarz. – Na poprzedniej sesji odrzuciliśmy absolutorium, odrzuciliśmy wszystko, co związane było z finansami w poprzednim roku. A ponieważ wtedy została zaplanowana emisja obligacji, więc myśmy też przeciwko temu zagłosowali. Dodała, że jeśli dzisiaj radni zagłosują inaczej, nie będzie to nowe zadłużanie gminy, a jedynie zgoda na realizację zaplanowanych w budżecie inwestycji.

Gdy doszło do głosowania, 12 radnych opowiedziało się za emisją obligacji, 6 osób było przeciwnych, a jedna wstrzymała się od głosu.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Joanna, 01.07.2024 13:48

coż za dziwna rada jest tej kadencji. Mieliście Państwo nie "zadłużać" więcej naszej gminy. Mówiliście, że wiecie jak to zrobić! No i... gdzież poszły wyborcze obietnice? Pani Ala przechodzi sama siebie...

konto, 23.06.2024 12:06

zakiwali się wszyscy jak nasi piłkarze na mistrzostwach, i władza i radni, tylko tam kara pojawia się szybko i już dłużej nie trzeba będzie się wstydzić, no a tutaj co, zostaje jak jest

tomekx, 22.06.2024 16:23

Nie rozumiem dlaczego radni od Tomasza Żaka głosowali przeciwko skoro w grudniu byli za

naga_prawda, 22.06.2024 12:54

Manipulacje, mistyfikacje, intrygi, zemsta, urazy osobiste, ustawki, naciski, łamanie i upokarzanie radnych, intrygi i kłamstwa jako narzędzia zarządzania gminą? Jak bardzo chora jest głowa, która to wymyśliła? Gdzie tu jest dobro mieszkańców i dbałość o gminę? Wychodzi na to, że prywatne zemsty osób rządzących będziemy finansować my mieszkańcy. Przykryć to wszystko miały tańsze bilety na basen. Jak można tak zarządzać gminą? Brak jakichkolwiek kompetencji. Obudźcie się radni, sprzedać się można, ale honoru już nie odzyskacie.

Jaśnie Pan, 22.06.2024 10:31

Czyżby nawet swojego przewodniczącego Romana nie poinformowali o wszystkim? Robili co chcieli?

melisa, 22.06.2024 08:10

@olszyna cała ta intryga to pomysł Perończyk. Cały czas jest mówione że radni są naiwni i się ich ustawi i to właśnie zrobiono. Motywacją jest chyba jakiś poważny emocjonalny problem w stosunku do Pana Burmistrza.

Burakz wiejskiej , 22.06.2024 04:29

połowa urzędasuf do pierdla , będzie mniej podatków

szpp, 21.06.2024 23:14

Żakowcy drenowali przesz lata kieszenie mieszkańców a to cenami za śmieci a to drogimi biletami na basen a tu nowa władza wprowadza na tańsze bilety. Da się da

Olszyna, 21.06.2024 21:57

Ale intryga. W pierwszym głosowaniu symbolika, a w drugim logika. Pierwsze głosowanie to jak byśmy chcieli, a drugie jak musimy. Genialne! Ale po co to robić w ten komiczny sposób? Niestety zmiana kierunku w którym podąża wielki okręt wymaga czasu. Nie da się wyhamować w jednej chwili wszelkich inwestycji. Normalna rzecz. Tylko po co ta szopka. Udało się przez to Żaka upokorzyć? Chyba tylko siebie ośmieszyć. Trzeba było wezwać na radę jakiegoś szamana by na Żaka jakiś urok rzucił, może Rotę odśpiewać lub inny happening słowno muzyczny wykonać ale na co z instytucji Rady miejskiej robić pośmiewisko. Kto wpadł na ten poroniony pomysł? Efekt jest jednoznaczny, tylko radni wyszli na ludzi niepoważnych.

beskidmaly, 21.06.2024 21:13

Brawo Radni! Wielkie brawo! Wielmożni Radni z andrychowskiej koalicji. Czy jak burmistrzem był Tomasz Żak to mówił w czerwcu któregokolwiek roku w poprzednich kadencjach że nie ma pieniędzy w budżecie, że należy już w czerwcu emitować obligacje. Jesteście mistrzami świata. Myśleliście że jesteście rzadem pis i na wszystko będą pieniądze. Wy myślicie że że pan Kasperek to burmistrz Wasztyl a Pani Smolec to Burmistrz Żak. Zapamiętajcie jedno "małe pieniądze się zarabia a duże załatwia" ale nie na piknikach sobotnio niedzielnych. Całe 13 lat wyśmiewaliście się z radnych Zaka że sa maszynkami do głosowania, a wy maszynkami do głosowai jesteście juz po miesiącu.Pozdrawiam ! Życzę samych mądrych decyzji.

Koniczynka, 21.06.2024 20:07

Tak nosili ulotki ludzie Eweliny jak gmina jest zadłużona, wymieniali nazwiska radnych, a teraz fałszywi sami zadłużyli gminę Andrychów na kolejne grube miliony złotych. Chłopiec Guzdek i emerytka Studniarz, Ewelinko nie wstyd Ci???? Kobielus kolejny... Dramat, klęska radnych w dniu dzisiejszym.

Proszowianka, 21.06.2024 19:29

Wstyd i hańba dla radnych po stronie Smolec!

Jarosław Kaczyński, 21.06.2024 19:11

Żak był widziany gdzie indziej, nie w Andrychowie. Logiczne że nie będzie głosował nad swoimi decyzjami przez które gmina ma kłopoty

Bento_A.A., 21.06.2024 18:57

Był tam gdzie być powinien, zajmował się ważnymi sprawami a nie ustawkami. W ustawki bawi się ekipa smolec. A swoją drogą nie jesteście w stanie nic zrobić bez Pana Burmistrza? Nie dziwi, biorąc pod uwagę niekompetencję obecnej ekipy i zastraszenie radnych.

maniek, 21.06.2024 18:36

Gdzie był Żak? Czy jego nieobecność ma być potwierdzeniem tego co mówią byli podwładni że trzy dni w Andrychowie to nie dla niego? Czy może byli podwładni są złośliwi wobec niego a powód nieobecności da się usprawiedliwić?

smalec, 21.06.2024 18:14

wygraliście to głosowanie, ale przegraliście własne sumienia i przekonania

Obserwator, 21.06.2024 17:49

Gdzie był Żak, winowajca tego głosowania ? Romku, Ty nie jesteś winny decyzji Tomaszka, nie martw się że Tomek zaczął inwestycje bez pokrycia finansowego

złamany_samorządowiec, 21.06.2024 17:37

Nie oceniajcie nas pochopnie, bo nie wiecie pod jaką jesteśmy presją. Ale mamy już dość, mamy dość tego wszystkiego, co się dzieje i powiemy jak jest. TO WSZYSTKO BYŁO ZAPLANOWANE. To nie była żadna nadzwyczajna sesja, ona była zaplanowana wcześniej. Ekipa Smolec wymyśliła całą tą mistyfikację. W środę byliśmy pod niewyobrażalnym naciskiem i presją, żeby głosować przeciw obligacjom. Miało to pokazać, że my nie chcemy zadłużać gminy. To była taka konstrukcja, ustawka, która miała pokazać, że głosujemy przeciwko Żakowi, co dzisiaj potwierdziła na sesji Alicja. Taki był tego cel. Od razu wiedzieliśmy, że w piątek będzie druga sesja, na której przegłosujemy te obligacje. Dlatego Pani Smolec nie była zmartwiona, dlatego w radio żartowała z tego wszystkiego, bo wiedziała, że w piątek to przegłosujemy. Cel był taki, żeby zdjąć z niej odpowiedzialność, żeby ukarać Żaka, chociaż symbolicznie. Wszystko co dzieje się w gminie dzieje się pod hasłem dorwać Żaka. Nie ważne są inwestycje, praca, nic nie jest ważne. Ciśnie najbardziej Perończyk. Mieliśmy ukarać byłego burmistrza, ale tak naprawdę to my się ośmieszyliśmy przed całą gminą przed wszystkimi mieszkańcami. Jesteśmy już wykończeni, jest nam wstyd, jesteśmy złamani, jesteśmy załamani. Przepraszamy

Koniczynka, 21.06.2024 17:24

Pamiętajcie tych radnych którzy się dziś ośmieszyli, Guzdek i Studniarz emerytka co się takiego stało że zmieniliście zdanie, robicie to co robił Żak przez ostatnie 14 lat. A tak strasznie go krytykowaliście!!! Nie wstyd wam??? Ewelinko już sorzedałaś się Beatce, a mogłaś być wielką!!! Beata okłamała wyborców!!!! W sposób bezczelny zadłuża Gminę Andrychów. A Kobielus kolejny raz się ośmieszył. Ta rada sama nie wie czego chce i jak tak można zmienić decyzję w kilka dni, by gmina była jeszcze bardziej zadłużona na długie długie długie lata!!!!!

MarcinW, 21.06.2024 16:58

Wstyd dla Andrychowa za Burmistrz kłamczuchę. Cala kampanie obiecywala że zna sposob na niezadluzanie i okazuje sie że klamała bezczelnie. Strasznie miala nie byc z Pis a z Kaczynskim urzęduje caly czas po piknikach i ze Stuglikiem. Nie mowiac juz o manipulacjach z Perończyk. Zwykli kłamcy. Wstyd !!!

Bento_A.A., 21.06.2024 16:43

W środę Smolec, Kacperek i Perończyk złamali karki swoim radnym i radnym Eweliny po raz pierwszy - uknuli intrygę, że będzie to głosowanie przeciwko Panu Burmistrzowi. Dzisiaj złamali im karki po raz drugi - zmuszając do głosowania wbrew sobie ze środy. Mogliście zostać bohaterami, a zhańbiliście i ośmieszyliście się kompletnie. BRAWO ISAAK BADA, wyjaśniłeś ich konkretnie!!

Koniczynka, 21.06.2024 16:33

Beata kolejny raz co innego mówiła a co innego robi!!!!!!!!!! Kto będzie spłacał te długi???? Guzdek i Studniarz na czele!!!

Koniczynka, 21.06.2024 16:31

Czyli Beata Smolec jeszcze bardziej zadłuża Gminę Andrychów. A co się takiego stało, że radni zmienili decyzję??? Ci radni co głosowali za zadłużaniem nie tak dawno temu okropnie krytykowali obligacje!!!! Guzdek chłopcze nie ma przyzwolenia na dalsze zadłużanie!!!! Studniarz kolejna, emerytko nie wstyd Ci???