reklama

Dowiedz się, co eksperci sądzą o rynku pracy w Krakowie

, Gospodarka, Wiadomości, 01.10.2019 09:10, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Kraków – miasto z perspektywami zawodowymi? Tak, ale nie dla wszystkich. W niektórych branżach notuje się przesyt pracowników. W innych wciąż ich brakuje.
Dowiedz się, co eksperci sądzą o rynku pracy w Krakowie

Rynek pracy w Krakowie – zapotrzebowanie na pracowników

Kraków potrzebuje fachowców. Tak najkrócej można określić sytuację panującą na rynku pracy. Wśród najczęściej poszukiwanych zawodów jednym tchem wymienia się brukarza, zbrojarza, posadzkarza i betoniarza. Można z tego wywnioskować, że szeroko pojęta branża budowlana ma się całkiem dobrze. Wśród ofert pracy pojawiają się też propozycje dla stolarzy budowlanych i cieśli. To z kolei pozwala wysnuć wniosek, iż Kraków staje się miastem proekologicznym i chętnie wykorzystuje drewno jako materiał budowlany i nie tylko.

Poza branżą budowlaną najłatwiej znaleźć zatrudnienie w gastronomii (poszukiwani są zwłaszcza szefowie kuchni i kucharze) oraz w szeroko pojętym sektorze informatycznym (Zobacz: https://www.aplikuj.pl/praca/krakow). Także lekarze planujący przeprowadzkę do Krakowa nie będą narzekać na bezrobocie. Duże firmy poszukują zwłaszcza księgowych, finansistów i logistyków.

Praca w Krakowie – gdzie jest przesyt pracowników

Kraków uznawany jest za jeden z bardziej chłonnych rynków pracy, jednak nawet tu zdarzają się branże, w których pracowników jest wystarczająco lub nawet za dużo. Może trudno będzie w to uwierzyć, ale w mieście, które poszukuje kucharzy, jest nadmiar… cukierników. Także psychologom i socjologom może być trudno znaleźć stałe zatrudnienie. Zawody, które kilka lat temu postrzegano jako perspektywiczne, dziś nasyciły rynek do tego stopnia, że studiowanie na pewnych kierunkach mija się z celem. O ile studiowanie kierunków typowo finansowych jest bardzo pożądane (finansiści w Krakowie radzą sobie bardzo dobrze), o tyle kierunki wybitnie ekonomiczne nie są gwarancją zatrudnienia i wysokich zarobków, co jeszcze kilka lat temu było oczywiste.

Ile można zarobić w Krakowie

Patrząc na wysokość zarobków przez pryzmat średniej krajowej, trzeba przyznać, że Kraków prezentuje się wyjątkowo dobrze. Przeciętna pensja wynosi tu około 5100 brutto, czyli 3600 netto na rękę, przy założeniu, że pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę. Taki wynik zbliżony jest do średniej krajowej i stawia Kraków w dobrym świetle, jeśli chodzi o wysokość zarobków.

Oczywiście wynagrodzenie różni się znacznie w zależności od branży. Na największe uposażenia mogą liczyć pracownicy branży IT, zarówno programiści, jak i administratorzy sieci, bankowcy i finansiści.

W branży IT średnia pensja brutto przekracza 10 000 złotych.

W poszukiwaniu lepszych zarobków trzeba pukać do dużych firm. Te zatrudniające ponad dwustu pięćdziesięciu pracowników płacą przeciętnie około 6000 brutto, mniejsze o ponad tysiąc mniej.

Przeczytaj także: Krakowski rynek pracy pod lupą - kto może liczyć na atrakcyjne oferty pracy w Krakowie?

Spadek bezrobocia – wzrost liczby ofert pracy

Bezrobocie w samym Krakowie i podkrakowskich miejscowościach jest niższe niż w innych regionach kraju i systematycznie spada. W Krakowie wynosi tylko 4,5%. Oznacza to, że jeśli ktoś naprawdę chce pracować, to nie będzie miał problemu ze znalezieniem pracy. W obecnej chwili sytuacja na krakowskim rynku pracy jest określana mianem pozytywnej. Prywatni przedsiębiorcy inwestują i zwiększają zatrudnienie. Pracownicy wykorzystują ten czas zwany „rynkiem pracownika” na wynegocjowanie wyższych wynagrodzeń lub zmianę pracy na bardziej satysfakcjonującą. Duży przepływ siły roboczej będzie trwał jeszcze jakiś czas, tym samym Kraków będzie postrzegany jako miasto z dużą liczbą miejsc pracy i możliwością zatrudnienia za godziwe wynagrodzenie. Można przypuszczać, że w najbliższych latach Kraków stanie się, po Warszawie, drugim zagłębiem, do którego jeździ się „za pracą”.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy