reklama

Do Krakowa bez korków? Inicjatywa mieszkańców ma szansę na realizację?

, Gospodarka, Wiadomości, 02.08.2021 12:20, eł

Powstała petycja w sprawie budowy nowego połączenia drogowego.

Do Krakowa bez korków? Inicjatywa mieszkańców ma szansę na realizację?

Dla wielu mieszkańców powiatu wadowickiego, miedzy innymi tych z gminy Andrychów, najkrótsza i najdogodniejsza droga do Krakowa prowadzi przez Skawinę. Niestety, korki na tej trasie z biegiem lat stały się coraz bardziej uciążliwe. Niewiele pomogło oddanie do użytku obwodnicy Skawiny. Największe utrudnienia powstają między w okolicach granicy tego miasta z Krakowem.

Dawniej największym problemem był przejazd przez samą Skawinę. Teraz korki tworzą się tam, gdzie obwodnica tego miasta łączy się z ul. Krakowską. Drugim newralgicznym miejscem jest skrzyżowanie ulic Skotnickiej i Wrony, znajdujące się w pobliżu granicy Skawiny, ale już w obrębie Krakowa. Sznury samochodów stoją na całym odcinku drogi krajowej nr 44 pomiędzy tymi dwoma skrzyżowaniami.

Ludzie, którzy często podróżują tą trasą, uważają, że sprawę rozwiązałoby utworzenie bezpośredniego łącznika między obwodnicami Skawiny i Krakowa. Miałby on wyglądać tak, jak na załączonej mapie. Rozładowałby on korki i sprawił, iż dojazd do pracy, na uczelnię czy z powrotem do domu skróciłby się nawet o kilkadziesiąt minut!

Budowę takiego połączenia drogowego rozważały już samorządy gminy Skawina i Krakowa. Opracowały nawet stosowne dokumenty planistyczne i zabezpieczyły teren w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Na przeszkodzie realizacji inwestycji stanął jednak brak odpowiednich środków finansowych. Toteż mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zainteresować problemem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Zdecydowali się napisać petycję w tej sprawie.

Na przestrzeni ostatnich lat podejmowano wiele prób poprawienia przepustowości tego odcinka – gmina Kraków zmieniła organizację ruchu i programy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Skotnickiej i Wrony, zleciła opracowanie koncepcji przebudowy tego skrzyżowania na rondo, jednakże ostatecznie zrezygnowała z dalszych prac projektowych. Równocześnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Kraków zleciła opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę skrzyżowania ulic Skotnickiej, Krakowskiej i obwodnicy Skawiny na rondo turbinowe oraz ogłosiła przetarg na roboty budowlane . Należy jednak wyraźnie podkreślić, że wspomniane rondo nie przyniesie oczekiwanej, zdecydowanej poprawy przepustowości” – podkreśla w treści petycji Łukasz Kusak, jej autor.

Jak twierdzi, dopiero budowa łącznika między obwodnicami Skawiny i Krakowa doprowadzi do rozładowania korków. Apeluje w petycji o dofinansowanie z budżetu centralnego tej inwestycji. Jej treść jest dostępna w Internecie – tutaj. Pod tym linkiem można również ją podpisać. Aby zrobić to zrobić jeszcze łatwiej, wystarczy zeskanować kod QR znajdujący się na poniższym plakacie. Do tej pory zrobiło to już blisko 600 osób. Nie brak wśród nich mieszkańców powiatu wadowickiego.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy