reklama
reklama

Dlaczego flaga Ukrainy znikła z magistratu i czy tam wróci?

Gospodarka, Wiadomości, 20.06.2024 19:15, eł

Sprawa została poruszona w czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Dlaczego flaga Ukrainy znikła z magistratu i czy tam wróci?

Miesiąc temu w Urzędzie Miejskim w Andrychowie gościli przedstawiciele ukraińskich jednostek samorządu terytorialnego. Wkrótce po ich wizycie znikła flaga Ukrainy, która wisiała przy wejściu do magistratu od pierwszych dni inwazji Rosji na ten kraj. Dlaczego została zdjęta?

Podczas trzeciej sesji nowej Rady Miejskiej w Andrychowie (która odbyła się 19 czerwca) zapytał o to radny Roman Babski. - Mamy dwa miasta partnerskie w Ukrainie, to jest Izium i Storożyniec. W imieniu mieszkańców i nas wszystkich, którzy wspieramy tej kraj w tym, żeby osiągnął zwycięstwo, chciałem zapytać, dlaczego z budynku Urzędu Miejskiego zniknęła ukraińska flaga. Jej zawieszenie miało wymiar symboliczny wsparcia przez nas wysiłku narodu ukraińskiego. Mieszkańcy, którzy indywidualnie udzielają pomocy uchodźcom z Ukrainy, czują w tym momencie dyskomfort. Dlaczego tak się stało? Przecież uchodźcy z Ukrainy mieszkają wśród nas, tutaj pracują, wielu z nich płaci tutaj podatki, uczymy ich dzieci w szkołach. Sam poczułem się trochę nieswojo, gdy zobaczyłem, że tej flagi nie ma – mówił Roman Babski.

Burmistrz Beata Smolec odparła: - Została ona ściągnięta właśnie na prośbę mieszkańców, którzy uważają, że Andrychów wielokrotnie w inny sposób pomagał mieszkańcom Ukrainy, a znajdujemy się w urzędzie polskim, gdzie reprezentowane są polskie interesy. Natomiast, jeśli nasi przyjaciele z miasta partnerskiego przyjadą, to flaga na pewno ponownie zostanie wywieszona.

Roman Babski powiedział, że skoro flagę zdjęto na prośbę części mieszkańców, to on w imieniu tych, którzy przeciwko temu protestują, prosi o jej ponowne powieszenie. - To nie jest mój wniosek. To jest wniosek grupy mieszkańców, którzy się do mnie zwrócili. Może warto byłoby tę sprawę rozwiązać jakoś polubownie, wsłuchując się w głosy obu stron? – zapytał.

Beata Smolec zapewniła: - Przyjrzymy się sprawie i myślę, że dojdziemy do porozumienia.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

smalec, 21.06.2024 10:30

reinier chyba latającym holendrem

reinier, 21.06.2024 07:17

Jestem Holendrem, mieszkam w Polsce i dla mnie nie jest istotne, czy na oficjalnym budynku polskiego rządu wisi holenderska flaga. Myślę, że jedyne dwie flagi, które oficjalnie mogą wisieć na budynkach rządowych, to 1) flaga polska, 2) flaga europejska. wszystkie inne to wyrażenia, które nie pasują. Jeżeli ktoś chce wywiesić inną flagę, może to zrobić w domu i okazać jej szacunek wywieszając ją o wschodzie słońca i przynosząc ponownie o zachodzie słońca.

Zadenniejestdobry, 20.06.2024 22:42

Brawo pani Burmistrz w końcu właściwą osoba która reprezentuje mieszkańców i ich interesy ????????♥️ Panie Babski po wieś sobie pan flagę na swoim podwórku razem z tymi niby mieszkańcami którzy ubolewają nad flaga tych którzy mordowali naszych dziadów pradziadów proponuje również zaciągnięcie się do armii ukraińskiej by załatać brak kadrowy i na front za tych Ukraińców którzy popijają piwko w Andrychowskich lokalach .

Kola, 20.06.2024 22:35

No jeszcze flagi lgbt brakowało takie coś się nadaje do spalenia. Dlaczego ma wisieć flaga ukraińska? To nie jest śmieszne, że polskie firmy upadają a zaraz przejmią nasz rynek ukraińskie firmy.

Koniczynka, 20.06.2024 21:13

Babski flagę Ukrainy to sobie powiesić możesz na własnym balkonie. Pamiętasz Wołyń??? Ile Polek i Polaków i niewinnych dzieci zabili zamordowali Ukraińcy???!!! Wszystkie flagi ukraińskie wywalić z Urzędów.

andrychowianka, 20.06.2024 20:48

Jestem pozytywnie zaskoczona odpowiedzią Pani Burmistrz. Brawo i dziękuję w imieniu swoim i oraz tej części mieszkańców, która chciała zdjęcia flagi. Panie Babski.... zawiodłam się na Panu.

Olszyna, 20.06.2024 20:05

W przypadku ukraińskiej flagi na budynku Urzędu Miejskiego popieram jej ściągnięcie. Urząd to miejsce o charakterze również państwowym. Owszem...za naszą wschodnią granicą toczy się wojna i przyjęliśmy do nas ukraińskich uchodźców. Dawaliśmy im jeść, otworzyliśmy dla nich rynek pracy, leczymy ich w naszej (i dla nas) niewydolnej służbie zdrowia uczymy ich dzieci w naszych szkołach...ale jednym Państwem nie jesteśmy. Unii z nimi nie zawieraliśmy. Równie dobrze można by obwiesić urząd innymi flagami. Może Izraela albo Palestyńską...tam też jest wojna. A może powiesimy rosyjską ...bo jakiś rosjanin może u nas pracuje -niech czuje się jak w domu. Może powoeśmy flagę kraju z którego pochodzi nas radny Bada...fajny facet, tyle lat w naszej społeczności...czemu nie. Każdy kto ma taką potrzebę może sobie flagę Ukrainy w swoim oknie czy balkonie wywiesić. Jeżeli jest potrzeba takiego symbolicznego wsparcia walczącej Ukrainy trzeba wymyślić jakiś inny sposób.

tedi, 20.06.2024 20:02

Pozwalamy sobie na jeszcze więcej ukraińskich symboli w Polsce. Niedługo będą się domagać dwóch flag, z barwami żółtą i niebieską ale też czarną i czerwoną. Dość ukraińskich barw w RP.

Wolny Człowiek, 20.06.2024 20:00

Teraz Ukraińska, a za rok ta sama grupka pięciu osób będzie chciala tęczową flagę LGBT na urzędzie

Zibi33, 20.06.2024 19:50

panie radny Babski weź pan się zaciagnij do oddziału najemników i wspieraj w walce. Tu jest Polska a mu mamy barwy białe i czerwone