reklama

Czy pojedziemy kiedyś Beskidzką Drogą Integracyjną? Nowe informacje z ministerstwa

Gospodarka, Wiadomości, 13.01.2020 20:50, red
Nowa kadencja Sejmu, nowe szanse i nadzieje dla Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Czyżby?
Czy pojedziemy kiedyś Beskidzką Drogą Integracyjną? Nowe informacje z ministerstwa
O budowie Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, czyli nowej drogi krajowej pomiędzy Bielskiem-Białą a podkrakowskim Głogoczowem mówi się od kilkunastu lat. I do tej pory – poza planami i koncepcjami – nic w tej sprawie nie zrobiono.


Kierowcy stoją w coraz większych korkach. Czy coś się zmieni w najbliższych latach. Pytał o to ostatnio poseł Marek Polak z Andrychowa. Zadał dwa pytania, Rafał Weber, przedstawiciel ministerstwa infrastruktury, tak mu odpowiedział na interpelację:

1. Na jakim etapie znajduje się rozpatrywanie odwołań i czy nie stanowią one zagrożenia dla dotrzymania założonych terminów realizacji inwestycji?

"Na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 2 lipca 2018 r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa drogi ekspresowej nr S52 Bielsko-Biała – Kęty – Andrychów – Wadowice – Kalwaria – Głogoczów (tzw. Beskidzka Droga Integracyjna – BDI) od km 000+555 Roboczy do km 64+522”2) Stowarzyszenie „Inicjatywa Wolne Wadowice” z siedzibą w Wadowicach oraz Górnośląskie Towarzystwo Przyrodnicze im. A. Czudka z siedzibą w Katowicach złożyli skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Rozprawa w niniejszej sprawie wyznaczona jest na 16 stycznia 2020 r. W przypadku oddalenia skarg przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i niewniesienia środka odwoławczego od wyroku Sądu decyzja zyska walor prawomocności. Wówczas Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie kontynuować prace projektowe."

2. Czy zadeklarowane przez Ministerstwo Infrastruktury terminy ogłoszenia przetargu i realizacji inwestycji nie są zagrożone z innych obiektywnych przyczyn?

"Odnosząc się do kwestii realizacji S52 tzw. Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, należy pamiętać o limitach finansowych określonych w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Powyższy dokument rządowy określił priorytety inwestycyjne w zakresie rozbudowy infrastruktury dróg krajowych, które miałyby zostać zrealizowane do 2025 r.

Przedmiotowa inwestycja znajduje się na liście zadań planowanych do realizacji w ramach Programu jednakże jest poza limitem finansowym. Pomimo działań resortu infrastruktury, które doprowadziły do zwiększenia limitu finansowego (ustalanego w 2015 r.) ze 107 mld zł do 142,2 mld zł, nie jest obecnie możliwe zrealizowanie wszystkich zawartych w Programie inwestycji w obecnej perspektywie finansowej.

Podkreślam, że budowa drogi ekspresowej S52 jest uważana przez resort infrastruktury jako konieczna. Jednakże ograniczenia finansowe oraz stan przygotowania do realizacji powodują, że jest ona traktowana jako jeden z priorytetów na kolejny okres programowania, który rozpocznie się w 2021 roku"

- odpowiedział urzędnik ministerstwa Infrastruktury.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 18.01.2020 18:47

Mógłby się tu wypowiedzieć Pan poseł Polak ? Na pewno śledzi lokalny portalik. Podobno numer 1 w regionie. Na pewno jest zorientowany w sprawie BDI. Na pewno wie sporo na ten temat i podjął wszelkie możliwe starania, aby inwestycja doszła jak najszybciej do skutku. Prosimy bardzo. Niedługo ulica Krakowska stanie całkowicie i nawet do biura poselskiego nie będzie można się dostać. Andrychów się dusi.

xpek, 14.01.2020 04:37

gdyby polak oddał te kilkaset tysiecy które dostał z sejmu za p-osłowanie to można by było wybudować kawałek tej drogi a tak to efekty jego tzw pracy są zerowe a korki i smog coraz większe

ptak, 14.01.2020 00:00

Ja już nie doczekam zapewne powstania tej drogi. Szybciej kościołów ze 5 wybudują...

awi70, 13.01.2020 21:26

Tak i wszystko jasne ale jest sposób jeszcze wyjść i blokować ta 52 na przejściach dla pieszych. Bo zdechiemy w tych spalinach.