reklama
reklama

Czy osuwisko w strefie ekonomicznej jest aktywne?

Gospodarka, Wiadomości, 17.06.2024 18:38, eł
Mamy informacje z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.
Czy osuwisko w strefie ekonomicznej jest aktywne?

W kwietniu tego roku kilka razy pisaliśmy o pokaźnych pęknięciach ziemi, które pokazały się na osuwisku w strefie ekonomicznej w Andrychowie. Nasi czytelnicy uwiecznili je na zdjęciach. Później sfotografowali również zasypującą szczeliny koparkę. O to, czy doszło tam do nowych przemieszczeń mas ziemi, zapytaliśmy w Państwowym Instytucie Geologicznym.

Osuwisko uaktywniło się w 2019 roku, podczas robót ziemnych związanych z budową strefy ekonomicznej w Andrychowie. Pojawiły się wówczas szczeliny i deformacje terenu.

Aby ustabilizować grunt, wykonano umocnienia – mur oporowy posadowiony na palach wzmocnionych skośnymi kotwami. Po wybudowaniu tych zabezpieczeń w karcie osuwiskowej założonej dla tego obszaru wpisano, że osuwisko jest nieaktywne.

Jednak w tym roku na wiosnę mieszkańcy wypatrzyli tam nowe pęknięcia ziemi. Wkrótce potem na osuwisku pokazała się koparka, która je zasypała. Pisaliśmy o tym tutaj i tutaj. Doniesienia o tych szczelinach sprawiły, że w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym zapadła decyzja o przeprowadzeniu wizji w terenie, o czym również informowaliśmy. Jakie są jej wyniki?

- Wizja terenowa wskazała na występowanie spękań związanych z konsolidacją utworów nasypów, które budują centralną część osuwiska. Większość powstałych szczelin została zasypana. Przeprowadzona analiza nie wykazała występowania pęknięć poza centralną częścią osuwiska. Zalecono zasypywanie powstałych szczelin, aby nie następował proces infiltracji wód opadowych w miejsce spękań, który powoduje osłabienie parametrów wytrzymałościowych gruntów – przekazał nam dr Tomasz Wojciechowski, kierownik Centrum Geozagrożeń w Karpackim Oddziale PIG-PIB w Krakowie.

Przeprowadzono również pomiary, które miały wykazać, czy doszło do uaktywnieniu osuwiska. Nie są one jednak dziełem ekspertów ze wspomnianej instytucji.

Wykonał je Urząd Miejski w Andrychowie. - Pomiary w sieci monitoringu wgłębnego, które nam przekazano, nie wykazują przemieszczeń świadczących o uaktywnieniu osuwiska. W związku z tym zaleciliśmy obserwację tego terenu – poinformował nas dr Tomasz Wojciechowski.


Foto: nadesłane

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

drugi, 18.06.2024 13:26

Kompleksy się leczy. Zacznij od nabrania dystansu do siebie i do tego, co mówią i robią inni. Odsuwaj od siebie osoby, które wywołują u ciebie kompleksy. Cytowanie ich, życie ich życiem nie pomoże. Zawalcz o siebie

Feel Free, 18.06.2024 12:38

"Ja wierzę ... ,że Andrychów MOJE miasto zasługuje na dalszy rozwój, na dalsze działania które, tak na prawdę go wyprowadzają z takiej zaszłości polegającej na tym, że JEST TO ZAŚCIANKOWA GMINA... nic się nie kończy, wszystko się zaczyna... chciałem tu pogratulować mojej kontr-kandydatce ... Beata czeka Cię ciężka praca, bo plany, projekty i zadania które są przygotowane są w szufladzie, i CHCIAŁBYM, ŻEBYŚ TEMU PODOŁAŁA... jeżeli tylko będziesz chciała informacji, wsparcia, to zawsze od nas możesz otrzymać, JEŻELI BĘDĄ TO RZECZY ZGODNIE Z PRAWEM, zgodne z kierunkiem rozwoju tej gminy i zgodne z nakreślonym kierunkiem, który wiele wiele lat temu żeśmy rozpoczęli. ... GRATULUJĘ SOBIE , bo ja jestem radnym gminy Andrychów. ... Będę czuwał wraz z moimi radnymi żeby Andrychów Z TEJ DROGI nie zszedł." myśli wybrane, autor: [Tomasz Żak]

drugi, 18.06.2024 12:27

Nie widzi bieduleńka, bo ją nienawiść zżera. Tyle lat czekała, tyle lat. A teraz musi wszystkich pilnować, żeby jej nie wystawili, bo przecież w takim chaosie jak ona robi pracować się nie da. Tyle lat szczuła, że nie potrafi przestać. Kompleksy, kompleksy, brak wiedzy, brak umiejętności. A boi się, bo wie, że długo festynami się nie uciągnie i do urzędu musi wrócić profesjonalizm. Miłego dnia kopiuj wklej, kopiuj wklej

Konkret, 18.06.2024 11:14

Czy ty Obserwatorze naprawdę nie widzisz ile zrobiono w Andrychowie za burmistrzowania Żaka ? Każde osiedle jest w świetnym stanie. Nawet PiS-wska przechrzta niejaki Kobielus, także Smolcowa...bezczelnie fotografowali się na tle dokonań Żaka czyli na tle krytej pływali i stawu Anteckiego. Osuwisko w strefie ? Żak przed zakupem terenu posługiwał sie orzeczeniami specjalistów, a ty jak wiedziałeś - bo się przecież znasz na tym - że specjaliści geolodzy wydają błędne decyzje, to trzeba było jak Rejtan rzucić sie w drzwiach z roztarganą koszulą z pepco i zabronić strefy. Czy ty naprawdę musisz kłamać odnośnie jego miejsca zamieszkania ??? Człowiek ujawnił swój adres zamieszkania w Andrychowie, w tv pokazali sąsiadkę Żaka z bloku która potwierdziła kogo ma za sąsiada. Może teraz ty wskaż adres w Krakowie i jakiegoś sąsiada który potwierdzi twoje kłamstwa. Pompowanie kasy w deficytowe inwestycje ? Każda inwestycja miasta zazwyczaj jest deficytowa nie zależnie skąd jest włodarz. Żak miał pomysł na inwestycje dochodową czyli zakład utylizacji śmieci, ale i to obszczekali tacy jak ty. Teraz Żaka nie ma, stworzenie dochodowych inwestycji a nawet osuwisko w strefie to problem "wasz" i trzeba się z tym zmierzyć a nie tylko jęczeć.

Wiesiek St., 18.06.2024 09:58

Naucz się czytać ze zrozumieniem "Jarosławie K...." Ponadto zacznij dbać o siebie Dysocjacyjne zaburzenia osobowości (DID)

Obserwator, 18.06.2024 09:52

Jak już coś chciał zrobić mądręgo - czytaj strefa ekonomiczna, to zrobił to w miejscu które się nadaje do zjeżdżania w zimie na sankach, dlatego władował w te skarpy miliony złotych żeby się nadawały do wybudowania zakładów, a obok miał piękny równy teren. Jak niewiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi , tyle a temacie.

Obserwator, 18.06.2024 09:47

Niestety przez ostatnie 14 lat wszystko było odwrócone do góry nogami, wpompowane pieniądze w deficytowe inwestycje do których trzeba dokładać, wzrastające zadłużenie, dlatego nawet porcelanowy uśmiech i stado klakierów nie pomogło

Obserwator, 18.06.2024 09:45

Raczej stwierdzenie że mieszka w Krakowie miało swój cel, było kontrą do Twojej światowości. Krytykant ze świata kultury i sztuki? Jest coś takiego jak piramida potrzeb, nie będziesz łaknął kultury i sztuki jak na głowę Ci się leje, srasz do dziury w ziemi bo nie masz kanalizacji czy chodzisz po błocie.

drugi, 18.06.2024 08:53

O, i kolejny z kompleksami:) A teraz skomplikowana zagadka - co mogą znaczyć słowa inteligencja i światowy. Jeśli jest się inteligentnym człowiekiem, to wie się, że bycie "światowym" nie ma związku z tym, gdzie się mieszka, ale z tym jak patrzy się na świat, jaką ma się wiedzę, doświadczenie, otwartość na inność, na kulturę, sztukę itd. Aaaa, za trudne? A o długi się nie martwcie, przecież teraz jest ekipa, co wie jak to robić. Także luz, pozytywne spojrzenie na świat i konsultacja z psychologiem w sprawie kompleksów. Miłego dnia!

Obserwator, 18.06.2024 08:40

Taki rzekomo światowy, a marzył zostać kolejny raz burmistrzem wsi Andrychów, coś tu nie pasuje. To że ktoś mieszka w Krakowie nie oznacza że jest światowy, oczywiście światowy jest z innego względu - zaciąganiu kredytów i spirali długu który po sobie zostawił , z tego na pewno będzie znany jeszcze długo po swoich "rządach"

drugi, 18.06.2024 08:08

Takie głębokie kompleksy w stosunku do Pana Burmistrza Żaka można leczyć. Będzie trudno, to wiadomo, bo przystojniejszy, bo światowy, bo inteligentniejszy, bo z klasą, ale warto próbować, a nuż się uda. Dla własnego spokoju i przyszłości warto próbować. Polecam!

Feel Free, 18.06.2024 07:39

Tomusiu, pomieszało Ci się coś. Mieć zawsze rację, a UWAŻAĆ, że się zawsze ma rację to dwie różne rzeczy. Powiem Ci w tajemnicy, że ludzie przekonani zawsze o swojej racji są bardzo niebezpieczni. Aż strach wymieniać ich historyczne przykłady z imienia i nazwiska. "Zawsze mający rację" szkodzą innym, albo sobie, a najczęściej jedno i drugie... kwestia czasu. Pokazuje to historia ludzkości i nasze codzienne doświadczenia. Bo dla takich ludzi, którzy "zawsze mają rację" nie mają znaczenia fakty ( "ląduj, zmieścisz się śmiało !") , ani zdanie drugiego człowieka ("co mi tu p********** mam władzę więc wiem najlepiej") Z resztą wystarczy przeczytać dokładnie "Makbeta" i po przeczytaniu sięgnąć po naukową interpretację arcydzieła. P.S. Oczywiście mogę się mylić, a z punktu widzenia Tomusiów to już sprawa w ogóle jest jasna, co nie ?

tomekx, 17.06.2024 22:17

Tomasz Żak zawsze ma rację

Jarosław Kaczyński, 17.06.2024 21:02

Wiesiek Stwora, ile razy się jeszcze pomylisz?