reklama
reklama

Co ze starą halą sportową w Andrychowie i budową nowej?

Gospodarka, Wiadomości, 03.07.2024 15:40, eł
Zamiast niej powstanie raczej coś innego...
Co ze starą halą sportową w Andrychowie i budową nowej?

Hala sportowa im. Tadeusza Szlagora w Andrychowie czasy świetności ma już dawno za sobą. Jej dach przecieka, tynki pękają, w ścianach zieją dziury, odpadają z nich płytki, a farba się łuszczy. Władze gminy mają gotowy projekt nowej hali, której budowę zaplanowano przy ulicy Dąbrowskiego, na terenie boiska treningowego Klubu Sportowego Beskid Andrychów. Ale czy obiekt powstanie?

- Póki co w ogóle nie myślimy o budowie nowej hali. Raz, że nie odpowiada nam miejsce, w którym ma być posadowiona, a dwa, koszt tej inwestycji to na dzisiaj 140 milionów złotych – mówi burmistrz Andrychowa Beata Smolec. A jej zastępca Aleksander Kasperek dodaje: - Co jest ważne, nie kwalifikujemy się z tą kwotą do żadnego projektu, w ramach którego moglibyśmy starać się o dofinansowanie budowy hali. Natomiast z własnych środków tyle nie wydamy, bo to połowa całego budżetu gminy.

Lokalizacja zaprojektowanej w poprzedniej kadencji nowej hali sportowej jest o tyle chybiona, że miałaby ona powstać w sąsiedztwie Stawu Anteckiego. Jak uważa pani burmistrz, gmach wielkich gabarytów nijak nie pasuje do tego miejsca.

Również prezes klubu Beskid, pan Walaszek jest sceptycznie nastawiony do tej lokalizacji, jeżeli patrzeć pod kątem rozwoju piłki nożnej na terenie gminy Andrychów. Boisko, które tam się znajduje, bardziej wpisuje się w rekreacyjną funkcję całego tego terenu, czyli Pańskiej Góry i Stawu Anteckiego. Wolelibyśmy pójść w kierunku postawienia tam całorocznego namiotu treningowego, z ogrzewaniem i oświetleniem, którego koszt wynosi około 600 tysięcy złotych. To jest w zasięgu naszych możliwości finansowych – podkreśla burmistrz. Jak dodaje, na taki namiot można też pozyskać dotację, a jego postawienie nie zaburzy dotychczasowego funkcjonowania boiska.

Jeśli chodzi o starą halę, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Wadowicach po przeprowadzonej tam kontroli dopuścił ją warunkowo do użytkowania. Ale władze gminy muszą do 31 grudnia tego roku przeprowadzić ekspertyzę pod kątem bezpieczeństwa dalszego korzystania z niej.

Chodzi również o oszacowanie, czy bardziej kalkuluje się budowa nowej czy remont starej hali, o ile w ogóle jest on możliwy. Mamy trzy potencjalne firmy zainteresowane przygotowaniem takiej ekspertyzy. Jej koszty oscylują w granicach stu tysięcy złotych – wyjaśnia Beata Smolec.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Nostradamus, 04.07.2024 14:51

Kolejny burmistrz co mówi to za drogo , nie to miejsce , a w ogóle po co nam nowa hala sportowa ?. Hala sportowa musi kosztować , za parę milionów to można wybudować " szopę " do której trzeba będzie ciągle dokładać. Co do miejsca obok stawu Anteckiego to również uważam że to chybiona lokalizacja. Potrzebna jest duża przestrzeń np rejony Białej Drogi. Pamiętajmy o jednym halę buduje się nie na 10 lub 20 lat , a znając andrychowskie realia będzie służyć dobre 100 lat.

konto, 04.07.2024 08:11

jak pieniędzy nie ma, to trzeba zacząć biletować pikniki, tyle tego jest, że starczy na wszystko, ze 2 hale by wybudowali

melisa, 04.07.2024 08:09

niech zabiją dzwony, pierwsza od trzech miesięcy rozsądna decyzja, czyżby jakieś światełko w tunelu, że się czegoś nauczą

Zibi33, 04.07.2024 07:55

Po co nowa hala znów długi ? Komu ta hala niby miała by służyć ? Na mecze siatkarskie w mieście chodzi po 50 osób. Co do tekstu że pan Żak wiedział co potrzebne i za ile to wystarczy spojrzeć na krytą pływalnię za ile miała powstać a ile kosztowała więc już takiego eksperta z chłopa nie róbcie.

tomekx, 03.07.2024 22:38

140 milionów co za odlot a powiat hale przy liceum wybudował za 15

Joanna, 03.07.2024 21:12

Burmistrz Żak miał wieloletnie plany rozwoju naszej gmniny. Wiedział co zrobić i za ile, skąd wziąć na to pieniądze. A tu, u nowej pani burmistrz i jej zastępcy nie widzę żadnej koncepcji. No może jedną, musi być na odwrót i zupełnie inaczej niż zaplanował to Tomasz Żak.

leon, 03.07.2024 20:23

koniczyna to ty jesteś za zadłużaniem twoje komentarze mniej niż zero...zero

Koniczynka, 03.07.2024 19:56

Beatke poniosła fantazja mówiąc że koszt nowej hali na dzień dzisiejszy to 140 milionów złotych. Kobieto trzeci miesiąc kadencji a ty kompletnie nic nie zrobiłaś... Rada miejska zadłużyła gminę Andrychów na kolejne 16 milionów złotych, na czele z Szypułową, Guzdkiem, Studniarzową emerytkom!!!!

Koniczynka, 03.07.2024 19:45

A co za problem zwalić starą i w tym samym miejscu postawić nową, większą halę sportową???

Jank Chanowski, 03.07.2024 19:40

Zakładając, że remont jest możliwy a raczej jest skoro został warunkowo dopuszczony do użytkowania. A co się bardziej kalkuluje ? Na pewno remont nie będzie kosztował tyle co budowa nowej hali, bliżej 14 mln a nie 140.