reklama
reklama

Co z nowymi liniami autobusowymi? Mieszkańcy się niecierpliwią

Gospodarka, Wiadomości, 09.01.2023 20:15, eł

Starostwo miało uruchomić siedem, a ruszyły tylko dwie. Kiedy będą pozostałe?

Co z nowymi liniami autobusowymi? Mieszkańcy się niecierpliwią

Z początkiem stycznia Starostwo Powiatowe w Wadowicach miało uruchomić sześć linii autobusowych dofinansowanych z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, jednak na razie ruszyły tylko dwie – na trasie z Wadowic do Jaszczurowej i do Kalwarii Zebrzydowskiej przez Stanisław Dolny. Kiedy można spodziewać się kolejnych?

Jak się okazuje, wszystko zależy od tego, kiedy lokalne samorządy podejmą uchwały o dotowaniu tych linii. Mają być one bowiem dofinansowane nie tylko z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, ale też z budżetów gmin, po terenie których mają kursować. Najszybciej stosowne uchwały podjęły (i podpisały porozumienia ze starostwem) Kalwaria Zebrzydowska i Mucharz, dlatego tam już kursują powiatowe linie. Wiadomo, że z pięciu pozostałych na pewno ruszą jeszcze cztery. Władze gmin wyraziły zgodę na ich dofinansowanie i muszą tylko dopełnić niezbędnych formalności.

- Następna linia to będzie Wadowice – Wieprz – Andrychów, ale jeszcze ciężko mi jest powiedzieć, kiedy dokładnie zostanie ona uruchomiona. Nie wiem, czy uda się jeszcze w tym miesiącu. Wszystkie linie najpóźniej ruszą w lutym – zapewnia starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas.

Nie będzie tylko dotowanych kursów na trasie Wadowice – Andrychów przez Inwałd, o czym już pisaliśmy. Stało się tak, ponieważ najtańszą ofertę na obsługę tej linii złożyła firma Leszka Janiso z Roczyn, której finansowania kategorycznie odmówiły władze andrychowskiej gminy. A zrobiły to dlatego, że przewoźnik ten już wykonuje komercyjne przewozy na tej trasie i ma bardzo złą opinię wśród pasażerów, więc - zdaniem włodarzy Andrychowa - jego wybór nie gwarantuje poprawy połączenia komunikacyjnego z Wadowicami.

- Nie mogliśmy wyeliminować tego przewoźnika, bo dał najniższą cenę. Mało tego, groził mi, że pójdzie do sądu, jeśli to zrobimy... A Andrychów też wcześniej nie zgłaszał mi żadnych zakłóceń na tej trasie. Ale gdybyśmy uruchomili tę linię i byłyby skargi na przewoźnika, moglibyśmy po paru miesiącach zrezygnować z jego usług. Bo wtedy mielibyśmy nad nim pełną kontrolę. I gdybyśmy widzieli nieprawidłowości, mielibyśmy pełne prawo go wyeliminować i wziąć z wolnej ręki innego. Mówiłem, żeby tak zrobić, ale w Andrychowie się na to nie zgodzili – mówi starosta.

Uruchomione zostały już linie:

Wadowice - Jaszczurowa

Wadowice - Stanisław Dolny - Kalwaria Zebrzydowska

Na uruchomienie czekają te cztery:

Wadowice - Wieprz - Andrychów

Wadowice - Zygodowice - Spytkowice

Wadowice - Wyźrał - Brzeźnica

Wadowice - Bachowice - MiejsceFoto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

annap, 10.01.2023 20:48

Dojeżdżający do Wadowic wciąż czekają na konkurencję dla Janiso. Mamy tych busów i ich kierowców już dość!! Mamy dość ścisku, chamstwa kierowców (szczególnie pana "Nie trzaskać drzwiami". Do Kęt jeżdżą ogromne autobusy Komunikacji Beskidzkiej - linie: Kęty-ZML, Kęty przez Białą Drogę, Kęty przez Czaniec, Kęty przez Bulowice. Dlaczego gmina nie załatwi nam takich autobusów do Wadowic? Wreszcie można byłoby jechać po ludzku.

Archanioł Michał, 10.01.2023 20:24

@beskidmaly ty to jednak jesteś pendolony propagandzista czyt. ŁGARZ W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ. Czy ty gnoju jeden widziałeś coś DARMOWEGO. Żeby ktoś otrzymał coś "darmowego" ktoś inny musi za to zapłacić. I tutaj nie płaci ździsiek ze swojej pensji 20 tyś. tylko wszyscy mieszkańcy gminy. Mam nadzieję , ze zapamiętasz to sobie nie tylko na jutro ale NA ZAWSZE. Doliczyłeś sobie gnoju jeden do tych groszy koszty ODTWORZENIA TABORU, ubezpieczenie, koszty bazowania i remontów no i tą wartość " kostek z gminnego stołu, którymi się raczysz" bo to jak widać też koszt tego przedsięwzięcia.

FeelFree, 10.01.2023 16:20

https://glosprawa.pl/artykul-44/granice-zasady-cel-uswieca-srodki-w-filozofii-wladzy-niccola-machiavellego

FeelFree, 10.01.2023 16:11

https://www.cba.gov.pl/pl/kontakt/zglos-korupcje/4705,Zglos-korupcje.html

beskidmaly, 10.01.2023 11:56

Zakolog @ zapamietaj raz na jutro . Zorganizowany przez gmine transport wozi mieszkancow za 29 geroszy za wozokilometr . MZK wozilo za prawie 4 zł a busy o niewiele mniej .MZK przynajmniej jezdzilo zgodnie z rozkładami i taborem były autobusy a nie puszki po konserwach. Kto w sasiednich gminach ma darmowe przejazdy i jezdzi za zlotowke.

Zakolog, 10.01.2023 11:04

Z punktu widzenia antropologii BusJaniso jest szczególnym przypadkiem linii ewolucyjnej, ale nie jest to mentalnie odosobniony przypadek. Prawie stycznie z tą trajektorią występuje atawizm TomkoMirka, lepiej znany pod pojęciem Burmistrz Sp. z o.o. Aby ocenić stan dzisiejszy należy prześledzić wcześniejszy proces, a nie emocjonować się pojedynczym obecnym wydarzeniem. Kiedyś, kiedy jeszcze Andrychów miał jakąś szansę na rozwój, czyli przed epoką żakoizmu stosowanego, transportem miejskim zajmowało się kilka lokalnych firm, które na zasadzie czysto rynkowej obsługiwały jego mieszkańców. Oczywiście ówczesny tabor tych firm nie był szczytem pożądanej estetyki, kierowcy raczej przepracowani i słabo opłacani, ale jakoś to wszystko się kręciło i ludzie przemieszczali się z miejsca na miejsce. Trwało to, aż do momentu kiedy nadzorca folwarczny z Oświęcimia postanowił zrobić dobrze koledze ze Zbyszewa i zakupić od niego hurtowo busy w cenie detalicznej. O dziwo dziś taki sam bus z instalacją cng w detalu jest tańszy od andrychowskiego zakupu stulecia. Następnie nasz karbowy wymyślił uzasadnienie dla tych przepłaconych pojazdów i stworzył za (dziś już 3 milionową dopłatą z budżetu Gminy) komunikację gminną, posyłając lokalne firmy na zieloną trawkę. I tak Andrychów zamiast podatków z działalności firm transportowych, zafundował sobie coroczną dotację do komunikacji plus ponad 12 baniek wydanych na busy. Lokalne firmy, albo upadły, albo przeniosły się na inne łowiska, obsługując sąsiednie gminy o dziwo bez dotacji. Jeśli zatem mamy uzasadnione pretensje do bytu BusJaniso, o folwarczny model działania i traktowania pasażerów, to przynajmniej oddajmy się refleksji, kto dał tej firmie wzorzec postępowania. Jeśli nie wiemy kogo obciążyć winą za nasze bolączki, to najpewniej należy przyglądnąć się sobie i własnym zaniechaniom oraz tchórzostwu !

karol, 10.01.2023 10:35

Faktycznie sprawę powinno zbadać CBA.Dla mnie skandalem jest brak busa do Andrychowa w godzinach 18.30-19.10.Po młodzież kończącą lekcje w szkołach średnich o godzinie 18.20 muszą przyjeżdżać rodzice,niejednokrotnie kilka razy w tygodniu.

oryginalnynick, 10.01.2023 09:13

Chyba każdy widzi że ten układ Janiso Wadowice z daleka pachnie układem i nie tylko dlatego powinno to zbadać CBA a Pan Żak zamiast utopić tyle pieniędzy w wadliwa strefę i staw anteckiego kasa w błoto mógł uruchomić komunikację na pewno by miasto dostało pozwolenia inwestycja by przynosiła zyski a tak to pupa????????????????

beskidmaly, 10.01.2023 08:06

oryginalny @zapytaj o to Burmistrza Wadowic wielkiego przyjaciela firmy Janiso .Dlaczego nie wyraził zgody na korzystanie z przystanków na terenie Gminy Wadowice przez drugiego przewoznika który chciał uruchomić konkurencyjną linię do Wadowic. Teraz starostwo chce dać za darmo ok 400 tys złotych dotacji dla obecnego przewoznika ,a on kosztem obecnych kursów do Wadowi plus ceny biletów będzie miał Eldorado a terminowość kursowania i komfort jazdy będzie taki sam.

oryginalnynick, 10.01.2023 07:37

Sprawa jest prosta dopóki Janiso będzie jedyny przewoźnikiem na tej trasie to będzie problem dalej kursy będą jak im pasuje będzie tłoczno picie piwa nic się nie zmieni dlaczego Andrychów nie uruchomi swojej lini na tej trasie jest to góra pieniędzy miasto by zarobiło pasażerowie by odczuli ulgę a Janiso by upadł a tak to ten syf będzie w nieskończoność