reklama

Co dalej z Beskidzką Drogą Integracyjną?

, Gospodarka, Wiadomości, 24.06.2021 14:25,
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o aktualnym stanie prac nad tą drogą.
Co dalej z Beskidzką Drogą Integracyjną?

18 czerwca 2021 r. wybrana została oferta na wykonanie badań geofizycznych (metodą: elektrooporową – ERT i sejsmiczną – SRT-P, MASW) oraz opracowanie wyników badań dla tej inwestycji. - Jak wybór komisji przetargowej się uprawomocni podpisana zostanie umowa z wykonawcą. Badania te są konieczne do opracowania koncepcji programowej tej inwestycji - informuje Iwona Mikrut z GDDKiA w Krakowie.

Beskidzka Droga Integracyjna DK52 początkowo projektowana była w klasie główna przyspieszona. Status drogi ekspresowej otrzymała w maju 2016 r., decyzją Rada Ministrów, kiedy ustalono przebieg drogi ekspresowej S52, który prowadzi od Cieszyna do Bielska-Białej (wcześniej S1), a następnie od węzła Suchy Potok kontynuowany jest do DK7 w Głogoczowie i dalej poprzez Północną Obwodnicą Krakowa do S7.

Odcinek S52 od węzła Suchy Potok do Głogoczowa nazywany Beskidzką Droga Integracyjną, o długości ok. 61 km, dwóch jezdniach po dwa pasy ruchu, będzie miał 13 węzłów drogowych: Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice, Skawina i Głogoczów.

Decyzja środowiskowa dla tej drogi wydana została w lipcu 2018 r, ale do tej pory nie jest prawomocna z powodu odwołań i skarg grupy mieszkańców. Wprawdzie 16.01.2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi wniesione na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, ale Stowarzyszenie „Inicjatywa Wolne Wadowice” złożyło skargę kasacyjną do NSA. Do dzisiaj nie ma rozstrzygnięcia NSA.

- Prace dokumentacyjne są kontynuowane - informuje Iwona Mikrut.

W dniu kwietnia 2020 r. został uzgodniony przez Ministra Infrastruktury aneks do programu inwestycji dla tej drogi, a 31sierpnia 2020 r. podpisano aneks na dokończenie opracowania dokumentacji w stadium Koncepcji Programowej do lutego 2025 r. Ogłoszenie przetargu na realizację S52 Bielsko Biała – Głogoczów (Beskidzka Droga Integracyjna), w systemie projektuj i buduj i podziale na pięć odcinków przewiduje się w II półroczu 2024 roku. przy czym podpisanie umowy z wykonawca planuje się w I półroczu 2025 r. Realizacja robót budowlanych przewidywana jest na lata 2027 – 2031.

źródło: GDDKiA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

mikser, 20.07.2021 09:00

Ominońć Wadowice

oshin22, 24.06.2021 16:38

Ta droga nie powstanie bo znowu znajda jakie "mrówczki".... a ludzie będą dalej ginąć na 52ce... Rozumiem że inicjatywa Wolne Wadowice bierze pełnoą odpowiedzialność za te wypadki.