reklama
reklama

Ciężki sprzęt wjechał do zbiornika na Górze Żar [VIDEO]

Gospodarka, Wiadomości, 12.06.2024 08:45, red
To bardzo skomplikowana operacja logistyczna.
Ciężki sprzęt wjechał do zbiornika na Górze Żar [VIDEO]
Do 2028 roku potrwa remont elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim. To jedyny tego typu obiekt w Polsce. Jest to wysokospadowa elektrownia podziemna, ale także atrakcja turystyczna. Działa od 1979 roku i jako elektrownia szczytowo-pompowa wykorzystuje duży spadek terenu w stosunku do małej odległości od zbiornika dolnego - Jeziora Międzybrodzkiego.

W tym roku przyszedł czas na gruntowną modernizację obiektu. Ze zbiornika na szczycie góry wypuszczono już wodę, a ostatnio wjechał tam ciężki sprzęt. Remontowane są ściany zbiornika. To bardzo skomplikowana operacja logistyczna.

Zobaczcie nagranie:


W ramach inwestycji w pierwszej kolejności wykonywana jest modernizacja części technologicznej elektrowni dotycząca hydrozespołów wraz z instalacjami pomocniczymi. Ruszyły prace związane z modernizacją zbiornika górnego Elektrowni Szczytowo Pompowej Porąbka – Żar. Odnowiona zostanie wewnętrzna warstwa szczelna zbiornika oraz – o ile będzie to potrzebne – asfaltobetonowy ekran na jego dnie.

W trakcie trwania modernizacji zbiornika górnego przeprowadzone zostaną również prace remontowe dotyczące infrastruktury budowlanej, w zakresie: górnego i dolnego ujęcia wody, rurociągów derywacyjnych, sztolni odpływowej oraz komory uderzeń.

Zarządca elektrowni - informuje, że ze względu na trwające prace remontowe i modernizacyjne do 1 kwietnia 2028 roku Elektrownia będzie zamknięta dla zwiedzających.

- Jednocześnie informujemy, że ewentualne, czasowe utrudnienia mogą dotyczyć bezpośredniego sąsiedztwa zbiornika górnego ESP Porąbka Żar, co nie wpływa na ciągłą dostępność pozostałych atrakcji turystycznych w regionie oraz na Górze Żar, które są dostępne dla Zwiedzających - informuje Małgorzata Jaros-Nowak z Biuro ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Pion Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy