reklama
reklama

Cicha do remontu. Pójdą na nią środki przewidziane na kontrowersyjną inwestycję

Gospodarka, Wiadomości, 04.07.2024 12:00, eł
Cicha do remontu, a dalsze prace nad nowym łącznikiem między ulicami Dąbrowskiego a Wyzwolenia na razie wstrzymane.
Cicha do remontu. Pójdą na nią środki przewidziane na kontrowersyjną inwestycję

W gminie Andrychów nierozstrzygnięte pozostają przetargi na przebudowę trzech dróg, ogłoszone jeszcze przed wyborami samorządowymi (pisaliśmy o tym tutaj). Wszystko dlatego, że poprzednie władze miasta „zapomniały” zabezpieczyć w budżecie środki na te inwestycje. Ale na pewno jeszcze w tym roku dojdzie do remontu innej drogi – a mianowicie ulicy Cichej w Inwałdzie.

Do 2 lipca firmy mogły składać oferty na realizację tej inwestycji. W sumie wpłynęły cztery. Opiewają na kwoty od 695 do 983,2 tys. zł. Najniższa z nich, złożona przez Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowo-Mostowe Drog-Bud ze Spytkowic, mieści się w kwocie, którą władze gminy zamierzają przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia. Wynosi ona równe 700 tys. zł.

Wprawdzie środki na remont ulicy Cichej w Inwałdzie również nie zostały przez poprzednie władze zarezerwowane w budżecie na ten rok, ale gmina otrzymała 200 tys. zł dofinansowania na jej przebudowę. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim w Andrychowie, na zabezpieczenie wkładu własnego w realizację przedsięwzięcia zostaną przeznaczone między innymi środki, które były przewidziane na wykonanie projektu nowej ulicy w Andrychowie - łącznika między między ulicami Dąbrowskiego a Wyzwolenia.

Przetarg na to zadanie został rozstrzygnięty w lutym tego roku, jednak wyłoniony w nim wykonawca ostatecznie się wycofał. Złożył w magistracie pismo o odstąpieniu od podpisania umowy (pisaliśmy o tym tutaj). Nowy przetarg nie został ogłoszony. Być może władze gminy powrócą w przyszłości do pomysłu budowy tego łącznika, ale jeśli tego nie zrobią, zapewne ucieszą sporo osób. Była to bowiem bowiem dość kontrowersyjna inicjatywa.

Planowana droga miała bowiem przebiegać obok zabudowań Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie i stadionu KS Beskid, a dalej skrajem parku Pańska Góra, gdzie zastąpiłaby żwirową ścieżkę spacerową ciągnącą się wzdłuż torów. Powstanie tam jezdni oznaczałoby wprowadzenie ruchu samochodowego na spokojne dotąd tereny rekreacyjne.

Jeśli chodzi o remont ulicy Cichej w Inwałdzie, w ramach inwestycji rozebrana zostanie istniejąca droga wraz z poboczami i zjazdami. Wykonawca następnie zabezpieczy sieć uzbrojenia podziemnego. Wykona ponad półmetrowej grubości podbudowę jezdni i zjazdów oraz nawierzchnię z betonu asfaltowego, a także pobocza z kruszywa łamanego o szerokości 50 cm.

Sposób odwodnienia drogi nie ulegnie zmianie – wody deszczowe nadal będą odprowadzane korytkami do rowu wzdłuż ul. Wadowickiej. Przy okazji wyremontowany zostanie również trzymetrowy odcinek chodnika przy drodze krajowej. Wszystkie prace powinny potrwać nie dłużej niż do 30 września.


Foto: Google Street View

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Konkret, 04.07.2024 15:59

Ścieżki rowerowe ? No są po całym osiedlu i żadnego rowerzysty na ścieżce nie widać. Te ścieżki dla rowerów to podobna moda jak paręnaście lat temu była moda na betonowanie wszelakich placów. Dzisiaj nastaje moda - i słuszna - na likwidację wszelakich kostek brukowych, betonów, asfaltu... na miejskich rynkach, na placach. Czytałem gdzieś, ze w Polsce ścieżki rowerowe są wykorzystane w mniej niż 5 procentach. Czyli rowerzyści i tak jadą jezdnią. Ścieżkami co najwyżej maluszki jeżdżą takie co uczą się dopiero jeździć.

Bento_A.A., 04.07.2024 13:49

Brawo, brawo, co to się dzieje, będzie się coś robić, jaka przemiana, odmiana, zmiana:) Tylko za te pieniądze żwirówkę przy Pańskiej kostką trzeba wyłożyć, żeby wszystko ładnie się zamknęło

krl13, 04.07.2024 11:55

Ten łącznik to był i jest nadal idiotyczny pomysł. Gdzie jeszcze będą te auta wpychane? Ile jeszcze drzew pójdzie pod topór? Hałas, spaliny, kosztem 5 zaoszczędzonych 5 minut? Te pieniądze należałoby wykorzystać na remonty i lekkie przebudowy istniejących sieci dróg i chodników, zainwestować w ścieżki rowerowe, ale to trzeba pomyśleć. Jak w UM nie ma innych koncepcji kolejne "łączniki" za ciężkie pieniądze trzeba zgłosić się do innych gmin i zapytać, jak tam sobie z tym poradzono. Polecam zacząć od Jaworzna np.