Burmistrz za całkowitym zakazem palenia węglem i drewnem

, Gospodarka, Wiadomości, 09.03.2018 13:30, red
To mógłby być prawdziwy szok dla mieszkańców.
Burmistrz za całkowitym zakazem palenia węglem i drewnem
Władze województwa małopolskiego pracowały w 2016 roku nad aktualizacją programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego. To program, który ma określić działania zmierzające do poprawy jakości powietrza. Władze województwa poprosiły wówczas samorządowców o zgłaszanie uwag i sugestii do tego planu.

Odpowiedź przesłana do Krakowa przez burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego może niektórych szokować. Burmistrz zaproponował bowiem, aby na terenie gminy Wadowice wprowadzony został całkowity zakaz palenia w piecach węglem i drewnem. Czym mieszkańcy ogrzewaliby w takim razie swoje domy? Pozostaje jedynie gaz i pompy ciepła.

Nawet burmistrz apelował jednak, aby propozycję potraktować jako przyczynek do dalszej dyskusji nad problemem. Póki co takie rozwiązanie nie zostało wprowadzone.

Teraz pismo z rewolucyjną propozycją burmistrza ujawnił starosta wadowicki Bartosza Kalińskiego. Mocno go skrytykował.

- M. KLINOWSKI robi wszystko, aby wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem i drewnem na terenie Wadowic i miejscowości bezpośrednio graniczących tj. Chocznia, Jaroszowice, Gorzeń Dolny, Gorzeń Górny, Klecza Dolna, Klecza Górna, Roków. Zakaz ten m.in. obciąży mieszkańców, przedsiębiorców oraz instytucje działające na terenie Gminy Wadowice kolejnymi, dużymi (po wymianie starych kotłów węglowych na te nowej generacji) kosztami. Czy tak restrykcyjny zakaz, który wychodzi poza zapisy uchwały antysmogowej dla Małopolski obowiązującej od 1 lipca 2017 roku, jest w Gminie Wadowice konieczny? Problem smogu istnieje i bezdyskusyjnie należy z nim walczyć. Jestem jednak przekonany, podobnie jak specjaliści z WIOŚ w Krakowie, że w takich niedużych miastach jak Wadowice, do poprawy jakości powietrza wystarczy termomodernizacja budynków oraz dobrej jakości kotły grzewcze, w których będą spalane dobrej jakości paliwa. A nad monitorowaniem i kontrolą jakości m.in. węgla właśnie pracuje rząd - komentuje wadowicki starosta Bartosz Kaliński.


Pismo przesłane przez burmistrza do Krakowa.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

dekar, 12.03.2018 18:03

Tobie igor102 też współczuje , że twoi rodzice byli rolnikami , bo skąd by wzięli takiego dużego buraka

Keson, 11.03.2018 08:00

przydomowe elektrownie jądrowe, bardzo dobry pomysł, gdzie kupić URAN czy PLUTON?

`, 10.03.2018 20:31

"pozoztaje gaz ktorego cene wystarczy obnizyc o 50% , pelet albo pompy ciepla"..... Turbiny wiatrowe, elektronie wodne, kolektory słoneczne a najlepiej przydomowe elektrownie jądrowe :-) ............ Ma ktoś więcej bzdurnych pomysłów to niech śmiało pisze.

andrej, 10.03.2018 17:51

Calkowity zakaz palenia weglem jaki by on nie byl, bo kazdy jaki by on nie byl truje. Kotly na ekogroszek 5 klasy nie dymia ale emituja tak duze niewidoczne golym okiem zapylenie ze szkoda mowic. pozoztaje gaz ktorego cene wystarczy obnizyc o 50% , pelet albo pompy ciepla i to musi zrobic rzad ktory rozdaje pieniadze nie tam gdzie trzeba a ludzie choruja i umiereja.

`, 10.03.2018 09:47

"głupota, czy niewiedza?"...........czy biznes ?

............, 10.03.2018 09:01

szpp 14-ki na kopalni nie ma już od kilku lat. Zaktualizuj dane.

Starybrat, 10.03.2018 07:48

Cały czas pomysły lokalnych władz na walkę ze smogiem, opierają się tylko i wyłącznie na zakazach, kontrolach, szykanach obywateli. Niestety próżno szukać pomysłów, na merytoryczną walkę z zanieczyszczeniami powietrza, bo tutaj nie tylko chodzi o smog powstały podczas ogrzewania domów(wystarczy spojrzeć na miesiące letnie). Jedyny pomysł lansowany prawie we wszystkich okolicznych miejscowościach, to zamiana pieców węglowych na węglowe- głupota, czy niewiedza?

Keson, 10.03.2018 07:39

Proponuje zakaz palenie weglem, drzewem, gazem, miałem, ropą. W ogóle zakaz palenia wszytkim.

prawda, 09.03.2018 21:03

nie wszyscy są burmisztrzami żeby było ich stać na wszystko

`, 09.03.2018 20:54

"zacznijmy od tego że twój rząd karmi ludzi kłamstwami i manipulacjami"............."biedni ludzie .... nie potrafią zrozumieć że ten pseudorząd ich okrada".....................Gdzie są nasze pieniądze z OFE ??? ........................Może odpowie nam Jacek z Bydgoszczu "Pieniędzy ..... nie ma i nie będzie" :-)................"jakiś ty głupi i podatny na kłamstwa"."tak szczerze to żal mi takich ludzi jak ty " .............."dopłaty do ogrzewania gazowego"...."jakiś ty głupi"

szpp, 09.03.2018 20:49

zacznijmy od tego że twój pisowski rząd karmi ludzi kłamstwami i manipulacjami co do śniadych - to nawet gdyby tu zostali sprowadzeni to i tak by stąd uciekli. po 1- sze dlatego że na zachodzie jest lepszy socjal, a po 2-gie dużo u nas rasistów. no nic bój się dalej najazdu śniadych buhahahaha jakiś ty głupi i podatny na kłamstwa tvPIS. tak szczerze to żal mi takich ludzi jak ty

`, 09.03.2018 20:35

"biedni ludzie .... nie potrafią zrozumieć że ten pseudorząd ich okrada".....................Gdzie są nasze pieniądze z OFE ??? ........................Może odpowie nam Jacek z Bydgoszczu "Pieniędzy ..... nie ma i nie będzie" :-)

`, 09.03.2018 20:17

""szpp" zgadzam się z Tobą w 100%. Większość krajów europy odchodzi od węgla a nasz daremny kraj pompuje miliardy w nierentowne kopalnie a cudowny rząd pisowski likwiduje alternatywne żródła energi."....................................."Niemcy, choć oficjalnie stawiają na zieloną energię, z miesiąca na miesiąc spalają coraz więcej węgla i planują budowę elektrowni węglowych. Powód - węgiel jest tani, a po wyłączeniu elektrowni jądrowych brakuje energii. Coraz więcej węgla dociera do nich z USA............................"Większość krajów europy" za namową Niemców przyjęło śniadych przybyszów............."cudowny rząd pisowski" za głosem Narodu śniadych przybyszów nie przyjął..................Zagadka: Kto miał rację ?

Starybrat, 09.03.2018 19:05

Można iść przecież dalej i wprowadzić całkowity zakaz ogrzewania domów. W tym szaleństwie jest metoda, zwłaszcza przed wyborami.

igor102, 09.03.2018 18:53

dekar - też ci współczuję że rodzice kupili ci ołowiane zabawki...to jest niestety nieuleczalne ;-(((

dekar, 09.03.2018 18:35

Taki z niego mądrok Ja już dwa lata nie mogę doprosić się o dofinansowanie na wymianę pieca . I aby mój budynek zakwalifikował się do eko projektu muszę go najpierw ocieplić to jest kosz około 12000zł do tego piec 9000zł a oni mi na piec dołożą 1800zł to mniej niż producent musi zapłacić od kotła za certyfikat .

xpek, 09.03.2018 18:30

Polska jest po prostu osaczona z wszystkich stron buhahahahahahaha taka paplaninę sprzedaje tvpis swoim wyborcom i niektórzy w to wierzą buhahahahahahaha biedni ludzie .... nie potrafią zrozumieć że ten pseudorząd ich okrada codziennie z ekstra opłat. całe szczęście że Po załatwiła 400 mld euto na inwestycje to pis ma co wydawać..... ale to się kiedyś skończy

igor102, 09.03.2018 18:23

bezmózgi nie wiedzą albo nie chcą wiedzieć że to Niemcy planowali przejęcie polskich kopalń po ich likwidacji ...taki cytacik z niewygodne.info - niemiecka gospodarka spala o wiele więcej węgla niż polska (Niemcy: 240 mln ton; Polska: 152 mln ton), a poziom emisji CO2 na osobę jest tam znacznie wyższy niż w naszym kraju (Niemcy: 10,4 tony/1 os.; Polska: 8,6 tony/1 os.). ale tego fuckty albo inne der onety bezmózgom nie powiedzą ...

Gebelsik871, 09.03.2018 17:54

"szpp" zgadzam się z Tobą w 100%. Większość krajów europy odchodzi od węgla a nasz daremny kraj pompuje miliardy w nierentowne kopalnie a cudowny rząd pisowski likwiduje alternatywne żródła energi. Enea, Energa, PGE i PGNiG z rządów pisu sponsorują Katowickiego Holding Węglowy zamiast dofinansować mieszkańcom opłaty za gaz lub prąd takim tokiem myślenia nigdy nie oczyścimy powietrza w naszym smogowym kraju.

igor102, 09.03.2018 17:48

no proszę...Przestępcza Organizacja nie zdążyła zlikwidować wszystkich kopalń ... Hyży Ruj kłamał że załatwi tańszy gaz od Władimira Władimirowicza ale okazało się że koalicjant - Ojciec Chrzestny z ZSL niejaki Waldemar Stopklatka podpisał z kacapami umowę na najdroższy gaz w Europie...szkoda że bezmózgi nie posiadają funkcji odświeżania pamięci ;-)))

szpp, 09.03.2018 17:16

rząd daje miliardy z naszych podatków na ratowania kopalń produkujących trujący wszystkich węgiel zamiast te same pieniądze przekazać na dopłaty do ogrzewania gazowego na górników na 13-ki, 14-ki, i wszelakiej maści deputaty i przywileje pieniądze mają ale dla zwykłych ludzi nie mają

-JOE-, 09.03.2018 16:51

W takiej formie ekologia praktycznie powoduje odwrotny efekt do zamierzonego bo społeczeństwo nie ma pieniędzy na coraz droższe źródła ciepła i ogrzewa tym na co go stać

-JOE-, 09.03.2018 16:47

W tamtym roku dotacje do piecyk klasy 5 a w tym są podobno problemy przy odbiorach nowych budynków z tymi piecami. 3 lata temu opał lepszej klasy kosztował mniej niż najtańszy dopuszczony do sprzedaży w tej chwili. Ogrzewanie czym pompy ciepła- przestańmy się oszukiwać na naszym terenie to ogrzewanie prądem do zasilania tych pomp a prąd drogi i z elektrowni węglowych więc gdzie tu ekologia i ekonomia dla nas bo biznes to jest tyle że nie dla nas a z naszej kieszeni

marek-wad, 09.03.2018 16:35

Dopóki rządził będzie PIS dopóki węgiel będzie na topie -na śląsku jest zbyt duży elektorat żeby Kaczyński i spółka mieli odwagę się im narazić

barte, 09.03.2018 15:41

Pan starosta toi chyba burmistrzem chciałby zostać.Nie za wcześnie ta kampania?Niech pan lepiej zacznie naprawiać drogi powiatowe w gminie bo są w tragicznym stanie a nie politykuje

xpek, 09.03.2018 15:32

bez takich szaleństw