reklama

Będzie można nadal palić w kopciuchach? W poniedziałek decyzja

, Gospodarka, Wiadomości, 16.09.2022 16:18,
Sprawa wzbudza kontrowersje.
Będzie można nadal palić w kopciuchach? W poniedziałek decyzja
W poniedziałek (19.09) odbędą się nadzwyczajne obrady Sejmiku Małopolskiego podczas których radni będą rozpatrywać propozycję małopolskich władz w sprawie przesunięcia o rok wejścia w życie zakazu wynikającego z tzw. uchwały antysmogowej.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym w Małopolsce prawem do końca tego roku w Małopolsce mieszkańcy powinni wymienić wszystkie stare piece tzw. kopciuchy na urządzenia nowszej generacji. Tyle, że jest to niewykonalne. W domach w małopolskich gminach działa jeszcze kilkadziesiąt tysięcy kopciuchów.


Małopolskie władze (województwem rządzą przedstawiciele PiS) nie potrafiły w ostatnich latach pomóc rodzinom na tyle, aby wymieniały piece. Poza tym każdy kto wymieniał piec korzystając z dofinansowania wie, jaka biurokracja jest tym związana, a dotacje często dla uboższych rodzin były mimo wszystko zbyt niskie.

Teraz małopolskie władze chcą, aby wprowadzenie zakazu przesunąć o rok. Kopciuchy należałoby zlikwidować do końca 2023 roku.


Teoretycznie już teraz można przyjąć, że jest to zadanie niewykonalne. Zwłaszcza w kontekście sytuacji na rynku drożejących nośników energii i niedawnych "porad" prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że tej zimy w piecach można palić wszystkim „oczywiście poza oponami i tymi podobnymi rzeczami”.

Ostatecznie decyzja należy w poniedziałek do radnych.

Nie wszyscy popierają propozycję PiS-owskich władz małopolski.

- Zmiana polegająca na przedłużeniu funkcjonowania tzw. kopciuchów nie rozwiąże problemów z dostępem do paliw, braku węgla czy problemów z cenami paliw. Niemniej jednak naszym obowiązkiem jest nie dokładać problemów. A trzymanie kopciuchów sprawi, że ta zima w Małopolsce będzie czarna, smogowa i trująca - mówił radny sejmiku województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz, były wicemarszałek.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 18.09.2022 14:47

Ja sobie kupiłem pelet w Lubomiu i to nie prawda, że sam się zapala, wystarczy go trochę polać wodą

tomekх, 17.09.2022 11:33

kup se osła na przeszczep mózgu !

Burakz wiejskiej , 17.09.2022 10:43

kupię papier toaletowy z podobizną kaczaka makiełusza lub innego pisuara , kurde miałem to dać w dziale ogłoszeń kupię sprzedam sorki

tomekx, 16.09.2022 23:19

Oto prawdziwy mąż stanu kaczystanu ---stary kawaler bezdzietny który dochował się..... kota.Zna życie bo od co 30 lat jest na utrzymaniu podatników