reklama

Andrychów: będą nowe autobusy i poszerzenie strefy ekonomicznej

, Gospodarka, Wiadomości, 18.03.2021 10:00, PG. foto: UM Andrychów
Szykuje się dekarbonizacja polskiej gospodarki, w której chcą brać udział gminy z z naszego regionu.

Andrychów: będą nowe autobusy i poszerzenie strefy ekonomicznej

W ciągu ostatnich trzech miesięcy włodarze dziesięciu gmin z naszego regionu spotykali się i tworzyli założenia jakimi będą się kierować przy aplikowaniu o środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Chodzi o dotację unijne w nowej perspektywie, która czeka nas już po 2023 roku, gdzie nie będzie już możliwości uzyskania funduszy np. na remont dróg. Plany zakładają odejście od energetyki węglowej i dekarbonizację polskiej gospodarki i na to będą przeznaczane pieniądze.

Przedstawiciele gmin: Andrychów, Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Osiek Oświęcim, miasto Oświęcim, Przeciszów, Polanka Wielka, Zator oraz firm około górniczych w poniedziałek (15.03.) na zamku w Oświęcimiu podpisali list do Marszałka Województwa Małopolskiego z prośbą o pomoc przy pracach projektowych umożliwiających aplikowanie o dotacje unijne.

Projekt pn. „Zielona Oaza Innowacji” będzie opierał się na odejściu od energetyki węglowej czyli na tym, na czym UE chce się skupić w nowej perspektywie dla naszego regionu.

Stworzono sześć segmentów. Gmina Andrychów chce wziąć udział w dwóch:

- wzmocnienie potencjału stref gospodarczych – Andrychów chce poszerzyć strefę ekonomiczną o uzbrojenie kolejnych 15 ha (koszt około 18 mln zł)

- networking transportowy – Andrychów chce m.in. kupić 9 nowych ekologicznych autobusów zeroemisyjnych z napędem elektrycznym, ładowarki zewnętrzne oraz rozbudować infrastrukturę przystankową (koszt około 22 mln zł). Takie poszerzenie taboru da możliwość stworzenia nowych połączeń do Oświęcimia, Zatora czy Kęt oraz dodatkowych miejsc pracy.
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 18.03.2021 21:41

https://bielsko.mamnewsa.pl/polityka/autobusy-przyjazne-srodowisku

FeelFree, 18.03.2021 18:39

Odnośnie strefy to mam jedną wątpliwość po wizji lokalnej: jak z tą pagórkowatą drogą będą sobie w zimie radzić auta ciężarowe, stromizna jest tam całkiem, całkiem spora? A dojazd do ogródków działkowych i Wosany to faktycznie wstyd i hańba. To jest strasznie przykre, że mamy burmistrza , któremu wcale nie przeszkadzają takie kontrasty i niesprawiedliwości, wręcz sam je powoduje. Jedne drogi gminne to dziury, błoto, lasujący się łupek, brak odwodnienia, brak oświetlenia. A 200 metrów dalej asfalt, LED-y, przystanki multimedialne i autobusy na wodór. Taka moralna, ślepota korowa na niesprawiedliwości...

Zakolog, 18.03.2021 17:34

Te nasze samorządowe bidy, nawet poprawnie napisanej prezentacji nie potrafią zrobić - „Zielona Oaza Innowacji” - jeśli oaza, to wiadomo, że zielona, widział któryś nie zieloną, A jeśli ma powstać oaza innowacyjności, to najpierw należy nawodnić tą intelektualną pustynię w naszych urzędach gminnych. Jedynie na tym innowacyjnym tle, porządnie wypada nasz burmistrz Żak, który ma się czym pochwalić. Jako pierwszy w świecie wybudował strefę przemysłową na czynnym osuwisku. Po takich osiągnięciach fundusze europejskie, niecierpliwie czekają na Jego aplikację !

FeelFree, 18.03.2021 12:41

Czyżby wójt Tomasz Żak starał się o tytuł przyszłego Lidera Importu Odpadów? Czy poinformował już Pan wszystkich mieszkańców gminy Andrychów co Pan dla nich planuje i zapytał o zgodę na proponowana zmiany podczas referendum, a przede wszystkim czy mieszkańcy Andrychowa życzą sobie instalacji do spalania czy też zgazowywania śmieci z okolicznych gmin na swoim podwórku ???Bo spalarni śmieci Pan w obiecankach wyborczych nie obiecywał. Czy też na zdalnej sesji bez dopuszczenia obywateli do głosu skompromitowani radni posłuszni burmistrzowi znowu przepchną w głosowaniu co quasi-władca każe nie myśląc na konsekwencjami?! Radni - wyciągnijcie wnioski z tego co do tej pory się już wydarzyło i w czym wzięliście do tej pory udział ! Nawet jeśli nie sądy i wyborcy Was rozliczą to historia na pewno. Pomyślcie jak chcecie się zapisać na wieki na kartach lokalnej historii miasta i gminy...

FeelFree, 18.03.2021 12:31

Andrychów, Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Osiek Oświęcim, miasto Oświęcim, Przeciszów, Polanka Wielka, Zator - do jakiego miasta z wymienionych w artykule będą przywożone z tych miejscowości śmieci do spalarni bez ognia ?