reklama
reklama

4,5 mln zł odzyskał chrzanowski ZUS po kontroli zwolnień lekarskich

Gospodarka, Wiadomości, 08.02.2019 14:55, INFORMACJA PRASOWA
ZUS pochwalił się wynikami kontroli.
4,5 mln zł odzyskał chrzanowski ZUS po kontroli zwolnień lekarskich
- Chrzanowski ZUS w 2018 r. obniżył i cofnął świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa na kwotę 4,5 mln złotych. W całym kraju zaoszczędzono ponad 195 mln złotych - czytamy w komunikacie prasowym ZUS.

Zgodnie z przepisami Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi dwa typy kontroli: dotyczącą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy. Przy drugim typie kontroli pracownicy ZUS sprawdzają, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem, a nie np. pracuje.


Chrzanowski oddział ZUS w efekcie kontroli przeprowadzonych od stycznia do grudnia 2018 r. wydał 394 decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę niemal 2,8 mln złotych.

Przykłady? Proszę bardzo.

1. Pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego uczestniczył w kursie prawa jazdy. W czasie gdy jechał z instruktorem nauki jazdy, zauważył go członek zarządu firmy, w której pracował. Zasiłek został mu cofnięty.

2. Pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego brał udział w zawodach biegowych. Listę zawodników maratonu wraz ze zdjęciami chorego z imprezy dostarczył do ZUS jego pracodawca. Zasiłek został mu cofnięty.

3. Pan ze schorzeniem kręgosłupa brał udział w zawodach Biznes Ligii. Tłumaczył, że ćwiczenia fizyczne pomagają mu w rehabilitacji. Zasiłek został mu cofnięty.

To tylko przykłady takich sytuacji.

- ZUS ma również obowiązek obniżenia podstawy obliczenia wypłacanego zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy u danej osoby ustał tytuł ubezpieczenia, czyli np. rozwiązała umowę o pracę lub umowa ta wygasła. Wysokość świadczenia jest ograniczana w takim przypadku do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Z tego powodu w ubiegłym roku ZUS w Chrzanowie obniżył wypłaty przeszło 1 tys. osób, w wysokości niemal 1,6 mln zł - informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce.

Do wprowadzenia obowiązkowego elektronicznego zwolnienia lekarskiego, co nastąpiło 1 grudnia 2018 r., każdy musiał w ciągu 7 dni od otrzymania zwolnienia przedstawić je pracodawcy. Jeżeli tego nie zrobił, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał obowiązek obniżyć o 25 proc. świadczenie za każdy kolejny dzień spóźnienia, począwszy od 8 dnia zwolnienia, aż do momentu dostarczenia zwolnienia. Z tego tytułu w poprzednim roku ograniczone wypłaty w Chrzanowie i gminach podległych pod chrzanowski oddział ZUS sięgnęły 32,2 tys. zł i dotknęły 513 osób. Od 1 grudnia, czyli od momentu uruchomienia obowiązkowych e-zwolnień, takie sytuacje nie mają już miejsca.
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Hexan, 09.02.2019 12:44

"Milicjanci" nie podlegają pod ZUS !!, wiec nie miał ich kto kontrolować.

gier228, 09.02.2019 09:22

30 % milicjantów strajkowało przez branie lewych zwolnień i nikogo nie sprawdzono , żenada !

Keson, 09.02.2019 07:44

Chce przypomniec ze jak MILICJANCI strajkowali to nagle prawie wszyscy sie rozchorowali. JA PYTAM czy lekarz który dał zwolnienie czy może osoba publiczna symulowała????

taranczako, 09.02.2019 07:31

Tak mało? Skala nadużyć musiała być znacznie większa?!?????

dekar, 08.02.2019 18:49

Kolega jest na chorobowym prawie już 180 dni i z zusu nie dostał jeszcze ani złotówki bo zus prowadzi śledztwo , czy w pracy miał badania lekarskie

Jepetto, 08.02.2019 16:52

Cyt. "4,5 mln zł odzyskał chrzanowski ZUS" a kiedy je zarobił ?