reklama
reklama

Zalety i możliwości wywrotek przegubowych w budownictwie

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 14.06.2024 18:28,
Zalety i możliwości wywrotek przegubowych w budownictwie
Wozidlo przegubowa to potężny terenowy sprzęt specjalny przeznaczony do transportu dużych ilości materiałów sypkich w warunkach terenowych. Pod wieloma względami przewyższa ona standardowe modele. Kluczową cechą wozidła przegubowego jest optymalne wyważenie masy i ładowności, dzięki czemu sprzęt wykazuje doskonałą zwrotność i wyjątkową niezawodność. Maszyny te są w stanie wykonywać wymagające zadania przy minimalnym nakładzie czasu.

Wozidło przegubowe ma klasyczną konstrukcję, która niewiele się zmieniła od czasu pierwszego modelu. Głównym elementem jest ruchoma dwusegmentowa rama, której części są połączone zawiasami. Standardowy zestaw podwozia obejmuje silniki wysokoprężne, hydromechaniczną skrzynię biegów, międzyosiowe i osiowe blokady mechanizmu różnicowego, napęd na przednie koła i hamulce zanurzone w oleju. Konstrukcja obejmuje również pojemne nadwozie w kształcie litery V i przestronną kabinę.

Wozidła przegubowe są klasyfikowane według następujących kryteriów:

 • według ładowności: małe (10-30 ton), średnie (30-50 ton), duże (ponad 50 ton);

 • liczba osi: podwozie dwu- lub trzyosiowe;

 • metoda rozładunku nadwozia: wysyp, wywrót, rozładunek wymuszony.


Charakterystyka techniczna

Różnorodność wywrotek przegubowych wymaga odpowiedzialnego podejścia do wyboru maszyny. Wózek powinien w pełni odpowiadać rodzajowi pracy i warunkom eksploatacji. W tym celu należy zwrócić szczególną uwagę na następujące parametry techniczne:

 • liczba osi i układ kół,

 • model i moc silnika,

 • ładowność,

 • średnica skrętu,

 • sposób rozładunku,

 • masa całkowita,

 • pojemność nadwozia,

 • prędkość jazdy.

Zakres zastosowania

Zwiększona zdolność przeładunkowa pozwala na wykorzystanie wozideł przegubowych do transportu ładunków masowych po nierównym terenie i nieutwardzonych drogach. Ten specjalny sprzęt jest również optymalny w miejscach o trudnych warunkach klimatycznych. Wozidła przegubowe są najczęściej wykorzystywane w przemyśle wydobywczym. Są one wykorzystywane do zagospodarowania złóż kamieniołomów i kopalń. Maszyny te są również aktywnie wykorzystywane w branży budowlanej - na nieprzygotowanych placach budowy przy zrzucaniu ziemi podczas prac rozbiórkowych. W przemyśle naftowym wywrotki tego typu są wykorzystywane do zagospodarowania pól i układania rurociągów. Możliwości sprzętu nie ograniczają się do transportu ziemi i materiałów sypkich. Za pomocą takich ciężarówek można przewozić długie ładunki, kontenery, kabiny zmianowe i inny sprzęt.

Zalety

Wywrotka z ramą przegubową ma pewne zalety w porównaniu z modelami drogowymi. W szczególności jest bardziej wydajny w obsłudze różnych zadań transportowych na słabym terenie. Jej zaletą jest także możliwość szybkiego i bezpiecznego pokonywania stromych podjazdów. Jego zwrotność i mały promień skrętu umożliwiają wykonywanie zadań w ograniczonych obszarach, takich jak place budowy, wyrobiska górnicze i gęste lasy. Jest w stanie wykonać okrężny zwrot praktycznie w miejscu i bez przyspieszania. Jednocześnie jej kompaktowość pozwala na poruszanie się po asfaltowych drogach ogólnego przeznaczenia. Cechy konstrukcyjne zapewniają również, że maszyny te wytrzymują duże obciążenia i chronią je przed przewróceniem.


- artykuł sponsorowany -
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy