Zadbaj o zdrową postawę w pracy

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 08.10.2017 15:15, REKLAMA
Pracujesz w trybie siedzącym i mało się ruszasz? Uważaj, bo naprawdę szybko możesz odczuć negatywne dla zdrowia efekty takiego stylu życia!
Zadbaj o zdrową postawę w pracy

Możliwe, że nie dostrzeżesz tego od razu, ale to niezaprzeczalny fakt, na który wskazują liczne badania – już chociażby dwa tygodnie ciągłej pracy w pozycji siedzącej, bez przerw na ruch, mogą skutkować w przyszłości chorobami.


Siedzenie skraca życie


Przykładowo Hamburg i in. (2007) zbadali wpływ 5 dni pozostawania w łóżku na zdrowie metaboliczne u 22 dorosłych ochotników. Uczestnicy badania leżeli w łóżku przez ponad 23,5 h dziennie, podnosząc się jedynie w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Po zakończeniu badania nie stwierdzono zmian masy ciała badanych, natomiast zaobserwowano wzrost całkowitego stężenia cholesterolu we krwi, stężenia triglicerydów w osoczu, glukozy, a także zwiększenie się oporności na insulinę. Zmiany w metabolizmie węglowodanów były szczególnie wyraźne, co u osób podatnych na zachorowanie może skutkować cukrzycą.


Potwierdzają to najnowsze badania nad otyłością, która jest przyczyną wielu poważnych chorób metabolicznych. Wyniki przedstawione w maju 2017 r. podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu na temat Otyłości (ECO) w Porto w Portugalii (17-20 maja) wskazują, że zarówno regularna aktywność fizyczna, jak i unikanie bezczynności pomagają zmniejszyć gromadzenie się niebezpiecznych tłuszczów w wątrobie. W badaniu wzięło udział 75 zdrowych osób (średnia wieku 35 lat, średnia BMI 25 kg/m²). Przeprowadzono kompleksową ocenę wzorców aktywności fizycznej za pomocą paska SenseWear, stanu zdrowia metabolicznego przy użyciu zaakceptowanych na skalę międzynarodową kryteriów i badania sprawności fizycznej. Następnie przeprowadzono analizy statystyczne. Na ich podstawie autorzy stwierdzili, że osoby z zaburzeniami metabolizmu miały znacznie niższą kondycję fizyczną i wyższy poziom tłuszczu w wątrobie. Co więcej, na każdą godzinę zwiększonego czasu siedzącego, tłuszcz w wątrobie wzrastał o 0,87%, podczas gdy przy każdym codziennym wzroście liczby kroków o 1000, tłuszcz zgromadzony w wątrobie uległ redukcji o 0,87%.


Podnieś efektywność

Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych, jakie pojawia się w związku z siedzącym trybem życia? Otóż tak zorganizować miejsce pracy, aby niejako zmusić się do codziennej aktywności fizycznej. Zadbaj o to, aby mieć wokół siebie takie udogodnienia, które pomogą uaktywniać mięśnie, a razem z nimi wspomogą pracę narządów wewnętrznych. Jednym z pomysłów, jakie można wykorzystać, jest pracowanie naprzemiennie w pozycji stojącej i siedzącej, przy regulowanym biurku. Jak we wszystkim co robimy, tak i tu warto znaleźć złoty środek. Obok stojącego stanowiska pracy możesz mieć wygodny, rozkładany fotel biurowy, np. z oferty AJ Produkty, a także piłkę balansującą. Korzystaj z nich na przemian, zmieniaj pozycję ciała, aby rozkładać pracę mięśni i nie nadwyrężać jednych kosztem drugich, które bez ruchu będą gorzej funkcjonować. Warto też ustawić szafki i szafy na dokumenty tak, aby nie były w zasięgu ręki. Pamiętajmy tylko, aby nie chować ich nisko, bo z kolei schylanie się po nie może być niezdrowe dla kręgosłupa. Ustawmy więc szafy w oddaleniu od biurka, a potrzebne dokumenty połóżmy na górnych półkach. Wymusi to na nas podjęcie aktywności – będziemy musieli wstać, przejść się i wejść na stołek, aby sięgnąć po rzeczy.

Dobrze jest też robić sobie przerwy na proste ćwiczenia, które odciążą szyję i kręgosłup. Najprostsze polega na odchyleniu głowę do tyłu, następnie skierowaniu jej w prawo, a potem w lewo. Można powtórzyć 10 razy, a następnie pokręcić głową 5 razy w lewo i 5 razy w prawo. To zrelaksuje napięte mięśnie.


Paradoksalnie takie działanie wcale nie wydłuży czasu pracy. Dlaczego? Kiedy włączysz do pracy ruch, to i twoja głowa będzie lepiej pracować. Będziesz czuć mniejsze zmęczenie, a twoja wydajność wyraźnie się zwiększy.

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy