W Zagórniku budują centrum ku czci księdza więzionego w radzieckich łagrach

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 19.08.2016 15:50, PG
Dom, który przez wiele był pusty i zaniedbany, już niedługo może być sławny na cały świat.
W Zagórniku budują centrum ku czci księdza więzionego w radzieckich łagrach

Kiedyś w budynku przy ul. ks. Leszka Solakiewicza w Zagórniku k. Andrychowa odbywały się kolonie. Następnie miejsce to przekazane zostało, przez Radę Miejską, na rzecz parafii.

 

Jak informuje sołtys Zagórnika Roman Prystacki: - Były pomysły żeby zrobić tam dom starców, ale w związku ze zbyt ostrymi przepisami przystosowującymi budynek do takich celów, pomysł nie doszedł do skutku. Budynek został przekazany stowarzyszeniu związanemu z ks. Bukowińskim, które kilka lat temu zawiązało się w Zagórniku.


Stowarzyszenie im. Ks. Władysława Bukowińskiego "Ocalenie" z siedzibą w Krakowie, stało się właścicielem domu za darmo z zastrzeżeniem, że musi go wyremontować w ciągu trzech lat. I tak się stało.

 

Tym samym w Zagórniku powstało Centrum ks. Władysława Bukowińskiego. Przyjeżdżają tutaj członkowie stowarzyszenia z całej Polski, organizują sympozja a nawet nocują.

 

Dom ten ma być przede wszystkim Izbą Pamięci Sługi Bożego i ośrodkiem szerzenia jego kultu, miejscem religijnej i duchowej odnowy, a także ośrodkiem patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży. Będzie to również ośrodek historii Polaków na Wschodzie.

 

Ks. Bukowiński większość życia poświęcił Polakom w Kazachstanie, dlatego intencją organizatorów jest również, aby było to ich Centrum, aby tutaj spotykali się repatrianci, ich rodziny i studiująca w Polsce młodzież z Kazachstanu: aby tutaj czuli się jak w domu.- czytamy stronie internetowej stowarzyszenia.

 

Remont budynku trwa nadal a stowarzyszenie prosi o pomoc i wsparcie w tej sprawie, ponieważ utrzymuje się tylko z dobrowolnych ofiar. Więcej na stronie stowarzyszenia Ocalenie.

 

Ks. Władysław Bukowiński urodził się 22 grudnia 1904 r. w Berdyczowie na Ukrainie. W 1920 r. jego rodzina przeniosła się do Polski. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim po czym otrzymał w 1931r. święcenia kapłańskie.

 

W 1941 r. został uwięziony przez NKWD.  W latach 1945-1954 przebywał w radzieckich więzieniach i obozach pracy. Tam odwiedzał chorych w więziennym szpitalu, umacniał współwięźniów w wierze i nadziei, odprawiał msze, prowadził rekolekcje w różnych językach. Napisał i wykładał w łagrze historię Polski. W roku 1954 został zesłany do Karagandy w Kazahstanie, tam podjął pracę stróża, jednocześnie prowadząc tajne duszpasterstwo. Zmarł w Karagandzie w 1974 r.

 

Przez kilka lat ks. Jan Nowak z Zagórnika był zastępcą postulatora (czyli osoby, która prowadzi proces beatyfikacyjny sługi bożego) w sprawie beatyfikacji ks. Bukowńskiego. Proces ten został zakończony pozytywnie a uroczystości wyznaczono na dzień 11 września 2016 roku w Karagandzie (Kazahstan). Ksiądz Bukowiński będzie ogłoszony, przez przedstawiciela papieża Franciszka, błogosławionym. Najprawdopodobniej na tę uroczystość wybiera się około 60 mieszkańców Zagórnika i członków stowarzyszenia.

 

 

foto: www.ocalenie.org

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

zapora, 19.08.2016 19:45

11 Sierpnia przypada Zapomniana rocznica ludobójstwa POLAKÓW w ZSRR Przywróćmy pamięć o Holocauście Polaków w ZSRR w latach 1937-1938. 11 sierpnia 1937 r. szef NKWD Nikołaj Jeżow podpisał rozkaz o rozpoczęciu tzw. operacji polskiej, której celem było wyniszczenie osób narodowości polskiej będących obywatelami Związku Radzieckiego. W jej trakcie zamordowano bezpośrednio ok. 111 tys.150 tys Polaków, drugie tyle deportowano w głąb ZSRR. Dziesiątki tysięcy skazano na więzienia lub łagry.