reklama
reklama

USA Wall Street 30 (DJIA) – jeden z najstarszych indeksów giełdowych

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 27.05.2024 11:37,
Indeksy giełdowe to mechanizm, który umożliwia łatwe śledzenie zmian na rynku ze spojrzeniem na konkretną branżę lub grupę firm. Wśród najstarszych rozwiązań tego typu znajduje się indeks DJIA, nazywany także USA 30 lub USA Wall Street 30. Co warto o nim wiedzieć?
USA Wall Street 30 (DJIA) – jeden z najstarszych indeksów giełdowych

Indeks DJIA – podstawowe informacje

Dow Jones Industrial Average, czyli DJIA, należy do najstarszych indeksów giełdowych. Został on opracowany jeszcze w XIX wieku, a jego autorzy to dziennikarz Charles Dow (twórca Wall Street Journal) i statystyk Edward Jones. Indeks obejmuje dokładnie 30 spółek, które są wybierane przez ekspertów Wall Street Journal – z założenia ma to być zbiór uwzględniający firmy o największym wpływie na amerykańską gospodarkę. Co ważne, są to zarówno podmioty notowane na giełdzie NYSE, jak i NASDAQ. Wiele z nich to przedsiębiorstwa o globalnym zasięgu, a ich łączna kapitalizacja wyniosła pod koniec roku 2023 aż bilionów USD.

Wśród przedsiębiorstw, które znajdują się aktualnie na liście DJIA, można wyróżnić np. Microsoft, Boeing, Amazon, Apple, McDonald’s czy Visa. Przy obliczaniu wartości indeksu uwzględnia się cenę akcji poszczególnych spółek. Jest to istotna różnica w stosunku do innych popularnych indeksów, takich jak S&P 500, w których głównym czynnikiem jest kapitalizacja rynkowa. Do tego stosuje się także specjalny dzielnik, aktualizowany według podziałów akcji i łączenia spółek – jego wartość to aktualnie 0,152.

W zależności od brokera indeks może być dostępny pod nazwą DJIA, Dow, USA 30 lub USA 30 Wall Street.

Dlaczego warto inwestować w indeks USA 30?

Głównym argumentem za inwestowaniem w indeksy tego typu jest możliwość łatwej i szybkiej dywersyfikacji portfela. Jest to w zasadzie równoznaczne z inwestycją w każdą z 30 firm, które wchodzą w jego skład. Z uwagi na fakt, że indeks gromadzi stosunkowo dużą liczbę firm, portfel inwestycyjny jest skutecznie chroniony przed zmianami rynkowymi. To sprawia, że jest to stosunkowo bezpieczny sposób na ulokowanie swoich oszczędności. Co więcej, należy pamiętać, że sam skład indeksu jest wybierany przez ekspertów ze sporym doświadczeniem w finansach. Według danych historycznych wartość DJIA stopniowo rośnie praktycznie od początku jego istnienia – z wyjątkiem krótkich okresów spadkowych, które pokrywają się z największymi krachami giełdowymi.

Jak inwestować w DJIA?

Inwestorzy mają do dyspozycji kilka opcji inwestowania w indeks Dow Jones. Jedną z nich jest zakup udziałów w funduszu ETF, którego cena jest wyznaczana według wartości DJIA. Korzystanie z tego rozwiązania jest w dużej mierze podobne do zakupu i sprzedaży standardowych akcji spółek. Istnieją jednak także inne sposoby – w tym zakup kontraktów CFD, czyli kontraktów różnic cenowych. Tego typu propozycje są przeważnie oferowane razem z możliwością skorzystania z dźwigni finansowej, co pozwala zwielokrotnić wartość swojej pozycji. Należy jednak mieć na uwadze, że instrumenty finansowe takie jak kontrakty CFD wiążą się z dodatkowym ryzykiem. Mimo tego inwestycja w DJIA za pośrednictwem CFD może okazać się bardzo korzystnym wyborem z uwagi na stabilny kurs indeksu.

Szerokie indeksy giełdowe, do których zalicza się USA Wall Street 30 (DJIA), to prosty sposób na dywersyfikację. Z tego względu jest to propozycja chętnie wybierana przez inwestorów szukających stosunkowo bezpiecznych instrumentów finansowych. Zaznaczamy jednak, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem.


- artykuł sponsorowany -


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy