reklama

Uruchomienie rejestru zadłużonych już 1 grudnia 2021

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 06.10.2021 10:29,
Trwają prace nad stworzeniem Krajowej Rejestru Zadłużonych (KRZ). Będzie to jawny rejestr z informacjami o zadłużonych osobach fizycznych oraz przedsiębiorcach. Wprowadzenie KRZ ma ułatwić wyszukiwanie informacji o dłużnikach. Według ekspertów, okaże się to niezwykle pomocne zarówno z perspektywy wierzycieli, jak i w kontekście dobra obrotu gospodarczego.
Uruchomienie rejestru zadłużonych już 1 grudnia 2021

Informatyzacja jest procesem długotrwałym

Stopniowo dochodzi do informatyzacji sądownictwa, a dokładniej wymiaru sprawiedliwości. Jednym z rejestrów, który pojawi się w ramach tego procesu, będzie Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ). Pozwoli to na pełne zinformatyzowane postępowania, a także da dostęp do akt i informacji na temat niewypłacalnych przedsiębiorców oraz osób fizycznych.

Dostęp do Krajowego Rejestru Zadłużonych umożliwi składanie wniosków i dokumentacji przez Internet. Wszystkie działania ze strony sądu będą więc realizowane w ramach systemu, co usprawni prowadzenie postępowania.

KRZ zostanie umieszczony na stronie Ministra Sprawiedliwości, a dostęp do niego ma być bezpłatny i nieograniczony. Aby zweryfikować konsumenta lub firmę, trzeba będzie posiadać ich PESEL, NIP lub sygnaturę akt sprawy.

Cel i sposób działania Krajowego Rejestru Zadłużonych

Głównym celem wprowadzenia takiego systemu jest ochrona potencjalnych wierzycieli przed zawieraniem umów z osobami niewypłacalnymi. Jednocześnie ma motywować dłużników do spłaty zaległych zobowiązań. Poza tym wraz z KRS nastąpi informatyzacja postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Już dwukrotnie przekładano termin wprowadzenia KRZ. Pierwotnie miało to nastąpić 1 grudnia 2020 roku, później 1 lipca 2021 roku, a obecnie wyznaczono datę na 1 grudnia 2021 roku.

Kogo obejmie Krajowy Rejestr Zadłużonych?

Będzie to jawna baza podmiotów:

  • niewypłacalnych,

  • zagrożonych niewypłacalnością,

  • z umorzoną, bezskuteczną egzekucją.

Taki wpis może wyświetlać się w Krajowym Rejestrze Zadłużonych nawet przez dziesięć lat. Zgodnie z treścią ustawy, wśród ujawnionych informacji o podmiotach w KRZ znajdą się między innymi: nazwa lub imię i nazwisko, firma, siedziba lub miejsce zamieszkania, adres, PESEL lub numer KRS, numer NIP, sygnatura akt sprawy.

Dane do rejestru będą przekazywane przez sądy i komorników, dlatego nie wszyscy dłużnicy pojawią się w tej bazie danych. Sam przedsiębiorca, którego kontrahent zalega ze spłatą, nie będzie mógł złożyć wniosku o wpis dłużnika do rejestru. Stanie się tak tylko wtedy, gdy wobec dłużnika zostanie wszczęta bezskuteczna egzekucja komornicza.

KRZ a BIG. Czym się różnią?

Informatyzacja Krajowego Rejestru Zadłużonych pozwoli przedsiębiorcom na zasięgnięcie informacji na temat nieuregulowanych zobowiązań potencjalnych lub obecnych kontrahentów.

Czym więc różni się KRZ od rejestrów dłużników prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej? Otóż do BIG można wpisać długi, gdy tylko się pojawią, a więc zanim podmiot będzie niewypłacalny lub zacznie mu grozić bankructwo. To systemy wcześniejszego ostrzegania przed dłużnikami, do których zgłoszenia może dokonać każdy wierzyciel.

Mimo to oba rejestry – KRZ i BIG – pozwalają na monitorowanie aktualnych partnerów biznesowych oraz dają możliwość wprowadzenia skutecznych działań windykacyjnych.

Nie czekaj z windykacją. Skorzystaj z pomocy specjalistów

Twój kontrahent zalega ze spłatą? Potrzebujesz wsparcia w procesach negocjacyjnych? A może chcesz odzyskać wierzytelność na drodze sądowej i komorniczej? Efektywne narzędzia, spersonalizowane pisma i dokumenty windykacyjne proponuje swoim klientom Kancelaria Prawna RPMS: https://rpms.pl/windykacja/ To zespół doświadczonych prawników i ekspertów od windykacji, oferujący m.in. bezpłatną, wstępną analizę każdej sprawy oraz reprezentację podczas postępowania sądowego i egzekucyjnego.


foto: materiały prasowe

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy