reklama

Ubezpieczasz motocykl? Pamiętaj o tych kwestiach

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 23.05.2023 10:00,
Jesteś posiadaczem jednośladu lub dopiero zamierzasz stać się jednym z nich? Nie wiesz czy musisz kupować polisę na cały rok, czy tylko na sezon wiosenno-letni oraz czy można ubezpieczyć także np. akcesoria motocyklowe? Na te i wiele innych pytań odnośnie ubezpieczenia motocykla, znajdziesz w tym artykule.
Ubezpieczasz motocykl? Pamiętaj o tych kwestiach


Ubezpieczenie motocykla – czy jest obowiązkowe przez cały rok?

Kierowców jednośladów często nurtuje pytanie, czy muszą opłacać składkę za OC przez cały rok, skoro korzystają z nich jedynie w okresie roku, gdzie pogoda ku temu pozwala, czyli głównie latem i wiosną oraz wczesną jesienią. Co w takim razie zimą, gdzie motocykl stoi nieużywany w garażu? Według prawa, motocykl obowiązują takie same przepisy jak inne pojazdy mechaniczne, takie jak samochód czy autobus, co oznacza, że musi on być ubezpieczony przez cały rok. Tak samo jak w przypadku auta, jeśli kupiłeś motocykl używany, możesz zrezygnować z dotychczasowej polisy lub zdecydować się na zmianę towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, pamiętaj, by powiadomić o tym fakcie ubezpieczyciela, a także o tym, by pomiędzy polisami nie było nawet dnia przerwy. Kary za brak aktualnej polisy potrafią być naprawdę dotkliwe. Za ponad 14-dniową zwłokę zapłacisz w 2023 roku ok. 1200 złotych.

Polisa motocykla – co ma wpływ na cenę?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różnego rodzaju polisy, zarówno samo OC, jak i np. AC czy NNW. Na ich cenę będzie miało wpływ kilka czynników. Choć mogą być one różne w zależności od ubezpieczalni, to najczęściej na koszt polisy będą mieć wpływ takie kryteria jak:

  • wiek kierowcy (młodzi kierowcy powodują statycznie najwięcej wypadków, dlatego polisa dla nich będzie najdroższa);

  • liczba lat posiadania prawa jazdy;

  • miejsce zamieszkania;

  • stan cywilny;

  • liczba zniżek za bezszkodową jazdę;

  • model i marka;

  • rok produkcji, czyli wiek pojazdu;

  • pojemność silnika;

  • rodzaj paliwa.

Oprócz powyższych danych towarzystwa mogą zapytać, gdzie motocykl będzie parkowany nocą (np. w garażu, na ulicy) oraz czy będzie użytkowany za granicą. Te informacje mają na celu oszacować ryzyko ubezpieczeniowe, a co za tym idzie, pomóc wyliczyć wysokość składki. W internecie znajdziesz kalkulator ubezpieczenia motocykla (https://najtaniejuagenta.pl/) dzięki któremu dowiesz się, ile zapłacisz za ubezpieczenie swojego jednośladu. Korzystając z porównywarki cen ubezpieczeń, będziesz mógł szybko wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie.

Na jaką pomoc w ramach polisy może liczyć motocyklista?

To, jaki będzie zakres pomocy udzielonej ubezpieczonemu właścicielowi jednośladu, będzie wynikało z tego, jaką polisę wykupił. W przypadku samej polisy OC nie będzie on musiał pokrywać kosztów naprawy szkód, jakie wyniknęły w związku z ruchem jego pojazdu. Natomiast jeśli jest posiadaczem rozszerzeniem w postaci NNW i AC, będzie mógł liczyć także na pomoc, gdy to on lub jego pojazd ucierpią. Posiadanie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) jest w przypadku motocyklistów bardzo ważne, gdyż są narażeni na uszkodzenia ciała, które mogą wymagać hospitalizacji i długiej rehabilitacji. Koszt prywatnej opieki rehabilitantów może opiewać na ogromne sumy, na pomoc z NFZ z kolei można czekać w długiej kolejce. Dzięki NNW otrzymasz szybką pomoc i szybciej wrócisz do zdrowia. Assistance może zapewnić transport medyczny, pojazd zastępczy, a nawet pomoc prawną czy nocleg dla motocyklisty w razie awarii jego pojazdu. Bardzo ważną kwestią w przypadku motocyklistów są także akcesoria np. kask. Tego typu asortyment wykonany jest z dobrych jakościowo materiałów, które zwiększają bezpieczeństwo, jednak w przypadku nawet niewielkiej kolizji może się okazać, że dany sprzęt nie nadaje się już do użytku, gdyż stracił swoje funkcje. Firmy ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę, jak drogi jest to sprzęt, dlatego umożliwiają także ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych. Co ważne, ubezpieczeniem może być objęty nie tylko kask, ale także np. odzież, kufer czy sakwa. Zdecydowanie warto być posiadaczem takiego ubezpieczenia.


- ARTYKUŁ SPONSOROWANY -

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy