Terapia alkoholowa - na czym polega skuteczne leczenie?

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 05.03.2020 11:31, fot. pixabay.com
Problem uzależnienia alkoholowego dotyka wielu osób. Zastosowanie odpowiedniej terapii jest właściwie niezbędnym krokiem do uwolnienia się od nałogu. Jak wygląda leczenie. Czy przeprowadzenie terapii zawsze jest efektywne?
Terapia alkoholowa - na czym polega skuteczne leczenie?

Alkoholizm jest jednym z najstarszych i najczęściej występujących na świecie uzależnień. Problem ten dotyczy wielu osób, niezależnie od ich płci, statusu społecznego, czy zdrowia. Przyczyn może być nieskończenie wiele. Jedni sięgają po kieliszek, by zapomnieć o problemach, inni by się ''zrelaksować'', a jeszcze inni, by nabrać złudnej pewności siebie. Choroba alkoholowa często zaczyna się bardzo niewinnie, od kieliszka dziennie. Później są dwa, trzy, butelka, dwie butelki. Niestety w większości przypadków przegapia się moment, w którym granica zostaje przekroczona. Zazwyczaj jest za późno by samodzielnie uwolnić się od alkoholu. Cierpi na tym nie tylko uzależniony, ale i wszyscy jego bliscy. Jedynym rozwiązaniem dającym nadzieje na lepszą przyszłość i zerwanie z nałogiem, jest zastosowanie leczenia, jakim jest terapia alkoholowa, przeprowadzana pod okiem specjalistów.

Terapia alkoholowa — na czym polega?

Terapia uzależnienia alkoholowego ma właściwe jeden, najważniejszy cel. Jest nim uwolnienie pacjenta od nałogu. Oznacza to, że leczenie ma sprawić, że osoba uzależniona pozbędzie się wewnętrznego przymusu, nakłaniającego do sięgnięcia po trunek. Właśnie tak zazwyczaj definiuje się uzależnienie — zaburzenie psychiczne i fizyczne, wywołujące przymus zażywania danej substancji. Terapia alkoholowa to proces obejmujący bardzo wiele dziedzin medycznych. W tym przypadku niezbędne jest zarówno zastosowanie detoksu, leczenia farmakologicznego, jak i terapii z udziałem psychologa. Alkoholizm wyleczyć można bowiem jedynie przy aktywnym udziale pacjenta. To osoba chora musi podjąć wewnętrzną walkę, a pomóc jej w tym może właśnie regularna rozmowa ze specjalistą, mająca na celu uświadomienie problemu.

Gdzie leczyć problem alkoholowy?

Sposób leczenia alkoholizmu zależny jest przede wszystkim od stadium choroby, a także ''nastawienia'' samego pacjenta. Zwykle jednak tak jak już zostało wyżej wspomniane, problem diagnozowany jest zbyt późno, by móc podjąć samodzielne zerwanie z nałogiem. Dlatego też zazwyczaj zaleca się leczenie w specjalistycznym ośrodku https://medjol.pl/terapia/alkoholowa. W takim miejscu osoba uzależniona jest pod stałym nadzorem specjalistów.

Jak długo trwa terapia alkoholowa?

Właściwie nie można dokładnie sprecyzować czasu, jaki potrzebny jest do wyleczenia problemu alkoholowego. Wszystko uzależnione jest bowiem od warunków terapii, a także od chęci osoby chorej. Terapia alkoholowa przeprowadzana w specjalistycznych ośrodkach trwa zazwyczaj około miesiąca. Jednak w wielu przypadkach niezbędne okazuje się wydłużenie tego terminu. Warto też wspomnieć, że alkoholizm to uzależnienie, z którym człowiek zmagać się może przez całe życie, nawet wtedy, gdy nie zagląda już do kieliszka.

Czy terapia alkoholowa jest skuteczna?

Leczenie pod opieką specjalistów to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się problemu alkoholowego. Bez wątpienia jest to proces długotrwały i wymagający ogromnej woli osoby chorej. Niejednokrotnie zdarza się nawet, że terapia alkoholowa musi zostać przeprowadzona wielokrotnie, by doprowadzić do wyleczenia. Jednak faktem jest, że działania stosowane podczas jej trwania, a przede wszystkim spotkania grupowe i rozmowy z psychologiem, przynoszą zwykle pozytywny skutek. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek symptomów świadczących o uzależnieniu warto więc niezwłocznie podjąć decyzję o terapii.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy