Szwajcaria partnerem handlowym Polski - stabilny frank szwajcarski sprzyja kontraktom biznesowym

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 29.11.2019 08:35,
Szwajcaria partnerem handlowym Polski - stabilny frank szwajcarski sprzyja kontraktom biznesowym

Szwajcaria partnerem handlowym Polski - stabilny frank szwajcarski sprzyja kontraktom biznesowym

Mimo iż Szwajcaria nie jest członkiem UE, wymiana handlowa z owym małym, lecz bardzo bogatym krajem przynosi obustronne korzyści. Zarówno Polska, jak i Szwajcaria, mają dobrze rozwijające się gospodarki. Współpracy biznesowej sprzyja ponadto coraz większe zróżnicowanie polskich towarów, a także zaufanie, jakie rodzi frank szwajcarski.

Frank szwajcarski coraz częściej w rękach polskich przedsiębiorców

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej bardzo korzystnie wpłynęło na konkurencyjność naszego eksportu. Stało się tak nie tylko ze względu na większą swobodę przepływów towarów, ale i dzięki dostosowaniu wyrobów do standardów i norm UE, a także zwiększeniu liczby firm posiadających uprawnienia do sprzedaży produktów spożywczych w obrębie jednolitego rynku europejskiego. Dla Szwajcarii z kolei współpraca z krajami Unii stanowi priorytet, choćby ze względu na położenie geograficzne kraju - znajduje się przecież niemalże w samym środku Starego Kontynentu, po sąsiedzku z państwami unijnymi. Dlatego też, mimo iż Szwajcaria nie należy do wspólnoty, jest członkiem Strefy Wolnego Handlu (EFTA), a przynależność do niej wiele ułatwia w zakresie wymiany handlowej. Co więcej, Szwajcaria konsekwentnie rozszerza również zakres porozumień dwustronnych. Za sprawą powyższych regulacji i umów zarówno Szwajcaria, jak i Polska oraz inne kraje UE, mogą czerpać korzyści z dostępu do wielu rynków i rozwijać się gospodarczo. Dla polskich eksporterów atut stanowi też dość stabilny frank szwajcarski. Coraz więcej naszych firm bierze udział w szwajcarskich targach handlowych celem zaprezentowania towarów i nawiązania wartościowych kontaktów.

System EORI, franki szwajcarskie, niezbędne dokumenty

Wymiana handlowa z jednym z najbogatszych państw na świecie jest obecnie stosunkowo prosta i staje się coraz mniej kosztowna. Sprawny transport pomiędzy Polską a Szwajcarią, wzajemne uznawanie norm i certyfikatów oraz krótki czas odpraw celnych zachęca obydwa kraje do rozszerzania współpracy. Niemniej jednak bez formalności się nie obejdzie. Jedną z nich stanowi rejestracja w systemie EORI. Jest to nowoczesne narzędzie administracyjne, mające na celu uproszczenie przedsiębiorcom dokonywania formalności związanych z wywozem towarów poza obszar UE. Odprawa celna wymaga przedłożenia stosownych dokumentów: 3 egzemplarzy FV (w tym faktury w języku angielskim), świadectwa pochodzenia towaru, zgłoszenia celnego dla firmy transportowej i często także odrębnego zgłoszenia wywozowego (gdy wartość przesyłki przekracza 1000 EUR). Samo rozliczenie ze szwajcarskim kontrahentem wygląda natomiast tak samo, jak z każdym innym - odbywa się na podstawie faktury, z tym, że wiąże się z wymianą waluty. Jeżeli importujemy towary ze Szwajcarii, musimy kupić franki szwajcarskie, jeśli eksportujemy, a więc otrzymujemy wpływy w CHF, franki z reguły wymieniamy na złote, by móc dysponować pieniądzem w ojczyźnie. Otrzymywanie płatności we frankach rodzi konieczność posiadania rachunku walutowego. Warto mieć też na oku sprawdzone miejsce do realizowania sprawnych i niedrogich przewalutowań. Choć transakcji można dokonać za pośrednictwem banku, Waltomat.pl oferuje lepsze warunki, przede wszystkim atrakcyjniejszy kurs franka i zerowy spread.

Atrakcyjny kurs franka, wygoda, bezpieczeństwo

Rejestracja konta biznesowego w e-kantorze nie przysparza żadnych trudności, nie wymaga skomplikowanych formalności i jest całkowicie bezpłatna. Zajmuje zaledwie kilka minut, odbywa się w pełni online. Po jej dokonaniu przedsiębiorca zyskuje całodobowy dostęp do transakcji wymiany w ramach różnych walut, w tym franka szwajcarskiego. Warto w tym momencie wspomnieć, iż również posiadacze kredytów walutowych masowo kupują CHF w kantorach internetowych i robią to nie bez przyczyny. Kurs franka, tak w skupie, jak i sprzedaży, na tego typu platformach bardzo nieznacznie różni się od jego ceny rynkowej. Często jest to zaledwie kilka groszy lub nawet mniej, czego przykład zobaczyć możemy na platformie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/chf-pln/. Całodobowa obsługa przewalutowań to olbrzymie udogodnienie dla właścicieli firm pod względem sprawnych rozliczeń z zagranicznymi kontrahentami czy też niwelowania ryzyka związanego z wahaniami kursowymi, a aplikacja mobilna jeszcze bardziej to ułatwia. Walutomat.pl zapewnia także bezpłatne przelewy w PLN i możliwie najtańsze i całkowicie bezpieczne transfery w różnych walutach.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy