reklama
reklama

Szklarnie z poliwęglanu – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 03.03.2023 09:43, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Szklarnie ogrodowe z poliwęglanu znów przeżywają swój renesans! Nic w tym dziwnego, gdyż możliwość posiadania własnych, zdrowych upraw kusi nie tylko pasjonatów ogrodnictwa. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się szklarnie poliwęglanowe oraz odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące ich montażu, kosztów związanych z zakupem oraz bezpieczeństwa uprawianych w nich roślin.
Szklarnie z poliwęglanu – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Szklarnie ogrodowe z poliwęglanu są to konstrukcje budowlane, których ściany i dachy zazwyczaj przyjmują formę tunelu. Ich montaż można zlecić profesjonalnej ekipie lub wykonać go samodzielnie, koniecznie używając do tego instrukcji obsługi. Sam materiał – poliwęglan to odporne na zmienne warunki atmosferyczne tworzywo sztuczne, które oferuje doskonałą izolację cieplną i optyczną. Wykonane z poliwęglanu szklarnie ogrodowe są odporne na uszkodzenia, wystawione są na działanie promieni słonecznych i występowanie wilgoci, dlatego zapewniają roślinom optymalne warunki do rozwoju i wzrostu.

Aby rozwiać wątpliwości dotyczące szklarni poliwęglanowych, odpowiemy na najczęściej zadawane pytania z nimi związane:

  • Czy uprawa roślin w szklarni z poliwęglanu jest bezpieczna?

Wiele osób zastanawia się, czy szklarnia z poliwęglanu jest szkodliwa, a wątpliwości z pewnością budzi fakt, że tworzywo to nie jest naturalne. Wiemy jednak, że poliwęglan jest całkowicie bezpieczny dla roślin, ponieważ nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Co więcej, tworzywo to sprzyja ekologicznej uprawie, dzięki łatwości w zatrzymywaniu niebezpiecznych związków, które emituje promieniowanie słoneczne. Nawet w przypadku wysokich temperatur, w szklarni nie będą unosiły się szkodliwe opary.

  • Jaki poliwęglan na tunel ogrodowy?

Odpowiednia grubość poliwęglanu przeznaczonego na szklarnie ogrodowe to 4 cm lub 6 mm. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tworzyw, które wykorzystywane są do tuneli – poliwęglan komorowy i lity. Ten pierwszy charakteryzuje się przepustowością światła do 82%, dlatego polecany jest do upraw roślin ciepłolubnych. Zapewni on uprawom świetne właściwości termoizolacyjne, dużo lepsze niż w przypadku poliwęglanu litego. Ten charakteryzuje się przepustowością światła aż do 90%.

  • Ile lat wytrzyma szklarnia z poliwęglanu?

Odpowiedni montaż, przygotowanie podłoża oraz umiejscowienie szklarni z poliwęglanu sprawi, że wytrzyma ona przez wiele lat, nawet w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Konstrukcja z ocynkowanej stali nie wymaga konserwacji i demontażu przed rozpoczęciem zimy.

  • Jaka temperatura w szklarni z poliwęglanu ?

Jeśli zależy nam na przezimowaniu egzotycznych roślin w szklarni z poliwęglanu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby włożyć do niej grzejnik. Szklarnie poliwęglanowe są odporne na działanie wysokich temperatur, nawet do +50 stopni Celsjusza. Poliwęglan doskonale trzyma ciepło, lecz ogranicza parowanie, którego w przypadku szklarni z folii czy szkła trudno uniknąć.

  • Czym myć szklarnie z poliwęglanu?

Zaleca się, aby po sezonie umyć szklarnię, dzięki czemu pozbędziemy się z jej wnętrza szkodliwych patogenów, a przy tym poprawimy przepuszczalność światła. Tunel z poliwęglanu zaleca się myć łagodnymi środkami, przy większej powierzchni można użyć myjki ciśnieniowej lub parowej, uważając, aby nie uszkodzić przy tym konstrukcji szklarni.

  • Szklarnia szklana czy z poliwęglanu?

Szklany tunel charakteryzuje się dużą przepuszczalnością światła, co sprawi, że latem w czasie długotrwałych upałów trudniej będzie zapanować nad temperaturą wewnątrz szklarni. Aby nie dopuścić do poparzenia upraw, pomocne będą maty zaciemniające. Nocą oraz zimą znacznie szybciej będzie dochodzić do wychładzania wnętrza, dlatego, jeśli szukasz szklarni, w której dużo łatwiej będzie można kontrolować temperaturę, warto postawić na tunele z poliwęglanu. Są dużo bardziej bezpieczne, odporne na gradobicia i uszkodzenia mechaniczne.

  • Ile kosztuje szklarnia z poliwęglanu?

Oczywiście, szklarnia z poliwęglanu jest droższa niż ta z folii, lecz jej wytrzymałość oraz możliwość długoletniego użytkowania przemawia, za tym, że właśnie ten rodzaj tunelu warto wybrać, jeśli na poważnie chcemy zabrać się za warzywne uprawy. Koszt szklarni z poliwęglanu oczywiście zależy od jej metrażu, grubości oraz tego, czy sami zdecydujemy się na jej montaż. W takim przypadku szklarnia z poliwęglanu może kosztować od 1700 zł do 4000 zł.

Takie ceny szklarni z poliwęglanu znajdziesz w sklepie specjalistycznym szklarnie z poliwęglanu, gdzie możesz zakupić gotowe szklarnie do samodzielnego montażu oraz pojedyncze elementy konstrukcji takie jak okna dachowe czy półki do umieszczenia drobnych roślin, czy ziół. Decydując się na tego typu tunelu, masz możliwość jego późniejszej modyfikacji i rozbudowania, co bywa niezwykle pomocne, gdy postanowisz powiększyć swój przydomowy ogródek.

Przy zakupie, szklarni otrzymasz pomocną instrukcję obsługi oraz na życzenie film instruktażowy, który pomoże ci samodzielnie zająć się montażem tunelu.

Podsumowując, szklarnie poliwęglanowe to bezpieczny i wytrzymały sposób na ochronę przydomowych upraw, bez potrzeby ich demontażu przed zimą oraz dodatkowej konserwacji. Kupując je w sklepie Plastikowo, masz gwarancję, że otrzymujesz produkt najwyższej jakości, który posłuży Ci na lata.


ARTYKUŁ SPONSOROWNAY -

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy